Pracujemy 7 dni w tygodniu. Kod SMS możesz otrzymać nawet w ciągu 5 minut
Ekonsultacja z
Kolejna e-konsultacja -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail
Zapalenie pochwy to najczęściej choroba o podłożu bakteryjnym, której przebieg jest niezwykle niekomfortowy, a nawet bolesny. Nieco rzadziej infekcja przebiega bezobjawowo pomimo zmian w mikroflorze pochwy. Leczenie zapalenia pochwy obejmuje stosowanie odpowiednich farmaceutyków oraz odpowiednią ochronę i pielęgnację narządów płciowych. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zapalenia pochwy należy swędzenie, piekący ból, obrzęk oraz podrażnienie wraz z zaczerwienieniem narządów płciowych. E-recepta online wystawiona po wypełnieniu medycznej ankiety bądź odbytej konsultacji lekarskiej pozwala rozpocząć skuteczne leczenie w bardzo krótkim czasie od zauważenia pierwszych objawów infekcji.
Zapalenie pochwy o bakteryjnym podłożu to infekcja, która rozwija się z powodu patogenów znajdujących się na co dzień w mikroflorze narządów płciowym. Jednakże w warunkach normalnych bakterie wywołujące stan zapalny stanowią niewielką część zróżnicowanej mikroflory i nie rozwijają się w nadmiarze. Jeśli jednak w pochwie dochodzi do zmian, a mikroflora zostaje zaburzona szkodliwe bakterie zaczynają się namnażać i powodują stan zapalny. Środowisko pochwy powinno mieć odczyn kwaśny, dlatego jeśli dochodzi do zmiany pH bakterie kwasu mlekowego chroniące przed namnażaniem patogenów zanikają i nie są skuteczne. Powodów zmian w mikroflorze może być wiele. Jedną z takich przyczyn jest brak zachowania prawidłowej higieny intymnej, na przykład poprzez zbyt częste i intensywne mycie niewłaściwymi preparatami. Inną przyczyną jest stosunek seksualny bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Największe ryzyko rozwoju zapalenia pochwy u kobiet występuje w okresie ciąży oraz menopauzy. Ponadto ze względu na ryzyko zakażenia podczas stosunku kobiety mające wielu różnych partnerów seksualnych także częściej chorują. Do osłabienia i zmiany mikroflory w pochwie dochodzi podczas zażywania antybiotyków, jak również w czasie, gdy organizm jest narażony na wiele bodźców stresowych. Organizm kobiety staje się bardziej osłabiony między innymi podczas przebiegu innych jednostek chorobowych i w wyniku stosowania podczas okresu tamponów bądź podpasek. Krew jest bowiem jedną z najlepszych pożywek dla bakterii, w tym również tych szkodliwych powodujących zapalenie pochwy.
Zapalenie pochwy to jednostka chorobowa bardzo powszechna, która nie zawsze daje wyraźne objawy. W takich sytuacjach wdrożenie leczenia nie zawsze odbywa się w odpowiednim momencie, gdyż kobiety nie są w stanie dostrzec żadnych niepokojących dolegliwości. Przypadki choroby objawowej najczęściej powodują przede wszystkim występowanie upławów. Wydzieliny mają nieprzyjemną woń i szarą barwę. Pojawia się również obrzęk wraz z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia. Pochwa staje się sucha, obszar narządów płciowych zaczerwieniony i podrażniony, a stosunki seksualne powodują ból. W skrajnych przypadkach znacznego rozwoju bakterii może pojawić się również wysoka gorączka. Kobiety ze względu na swoją budowę anatomiczną i bliskość cewki moczowej z pochwą bardzo często podczas infekcji odczuwają nieustające parcie na mocz. Jednocześnie czynność oddawania moczu jest nieprzyjemna i powoduje wielki dyskomfort, a czasem nawet pieczenie oraz ból. W trakcie zapalenia pochwy należy zaniechać wszelkie stosunki seksualne, aby nie zakazić partnera i przede wszystkim nie doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu narządów płciowych. Najlepiej po pojawieniu się pierwszych niepokojących symptomów skorzystać z konsultacji lekarskiej i fachowej porady dotyczącej odpowiedniego leczenia.
W pierwszej kolejności po zauważeniu objawów infekcji wiele kobiet udaje się do wybranej apteki i wykupuje dostępne leki dopochwowe. Nie jest to jednak właściwy sposób postępowania, gdyż niewłaściwie dobrane farmaceutyki mogą nie przynieść żadnej poprawy stanu zdrowia. Najlepszą reakcją jest umówienie się na teleporadę lub konsultację online i szczegółowe omówienie problemów ze specjalistą. Leki dostępne powszechnie w aptekach, do zakupu których nie potrzebna jest recepta w rzeczywistości są skuteczne, lecz tylko jeśli są prawidłowo stosowane. Powikłania niewłaściwego leczenia lub jego całkowitego braku mogą być bardzo poważne i groźne dla zdrowia całego organizmu. Preparaty, które można kupić w aptekach bez recepty to między innymi specjalne globulki aplikowane dopochwowo zawierające pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie dobrej mikroflory w pochwie i sprzyjającego zdrowiu środowiska. Całkowite wyleczenie infekcji, jaką jest zapalenie pochwy wymaga jednak znacznie bardziej zdecydowanych działań, czyli antybiotykoterapii zapisanej przez specjalistę. Jeśli więc konsultacja z lekarzem nie odbędzie się w początkowej fazie rozwoju choroby, infekcja może się rozwinąć w niekontrolowany sposób i spowodować szereg niezwykle uciążliwych dolegliwości. Czasem u kobiet niepodejmujących się leczenia zapalenia pochwy dochodzi do tak zwanego stanu utajonego. Stwarza to duże ryzyko nawracania choroby w późniejszym czasie oraz ogólnych stanów zapalnych dróg moczowych. U kobiet zachodzących w ciąże może dojść nawet do poronienia, przedwczesnego porodu bądź groźnych powikłań po operacjach. Jak najszybsza konsultacja online z lekarzem, a następnie realizacja e-recepty w wybranej, najbliższej aptece to najlepszy sposób na odzyskanie pełnego zdrowia i zmniejszenie ryzyka wtórnego zachorowania.
Wypełnienie specjalnej ankiety medycznej przed skorzystaniem z konsultacji online, a następnie szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski to gwarancja właściwego dopasowania terapii farmakologicznej. Zapalenie pochwy to niezwykle nieprzyjemna choroba, której zlekceważenie niesie bardzo poważne konsekwencje. Podczas konsultacji ze specjalistą w pierwszej kolejności należy w pełni wykluczyć wszystkie możliwe choroby weneryczne oraz inne jednostki chorobowe. Istotna jest nawet barwa oraz konsystencja wydzieliny z wnętrza pochwy. Zdecydowanie najskuteczniejsze i najczęściej zalecane przez lekarzy są lekarstwa stosowane doustnie zawierające odpowiednie substancje czynne. Równie efektywne mogą być także wszelkiego rodzaju żele i maści używane miejscowo. Do powszechnie znanych składników preparatów na zapalenie pochwy należą metronidazol i klindamycyna. Substancje te znajdują się zarówno w składzie tabletek przyjmowanych doustnie, jak i w maściach bądź żelach przeznaczonych do użytku miejscowego. Najważniejsze w leczeniu zapalenia pochwy jest jednak zdecydowane stosowanie się do słów lekarza. Zarówno przeprowadzanie leczenia wyłącznie na własną rękę, jak i całkowite zaniechanie stosowania odpowiednich środków medycznych może doprowadzić do nasilenia objawów choroby lub jej ponownego nawrotu w krótkim czasie.
Najskuteczniejsze na zapalenie pochwy są antybiotyki, które niszczą bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Stosowanie jednak antybiotykoterapii może czasem prowadzić do stopniowego wyjałowienia mikroflory. Dlatego też bardzo ważne jest jednoczesne przyjmowanie probiotyków zawierających odpowiednie szczepy pożytecznych bakterii. Odbudowa prawidłowego środowiska w pochwie po antybiotykoterapii oraz uzyskanie właściwego pH zajmuje trochę czasu więc należy uzbroić się w cierpliwość i sumienne oraz bardzo regularnie przyjmować odpowiednie probiotyki. Przeważnie specjaliści polecają używanie probiotyków w postaci dopochwowej, choć w aptekach dostępne są również środku doustne. Używane dopochwowo mają jednak szybsze i nieco skuteczniejsze działanie, dzięki czemu odbudowanie właściwej mikroflory następuje w krótszym czasie. Probiotyki doustne są dobrym i polecanym rozwiązaniem przeznaczonym dla kobiet mających częste nawroty zapalenia pochwy lub innych infekcji intymnych dotykających obszarów narządów płciowych. Probiotyki nie mogą jednak stanowić jedynej metody działania podczas zapalenia pochwy, gdyż nie są one w stanie całkowicie zatrzymać rozwoju choroby.
Bakteryjne zapalenie pochwy to choroba, która niestety w wielu przypadkach nawraca. Dlatego tak bardzo ważne oprócz wdrożenia właściwych metod leczenia farmaceutykami jest zadbanie o świadomą profilaktykę. W celu uniknięcia zakażeń przenoszonych podczas stosunków seksualnych od partnera należy zawsze stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatyw. Ponadto wstrzemięźliwość seksualna w dniach, gdy partner choruje może całkowicie uchronić przed rozwojem infekcji w pochwie. Duża ilość partnerów stanowi podwyższone ryzyko zachorowania, dlatego w przypadku częstych kontaktów seksualnych z różnymi osobami należy w sposób szczególny dbać o zabezpieczenie oraz higienę intymną po stosunku. Do profilaktyki można zaliczyć też świadome dobieranie kosmetyków używanych do higieny intymnej. Na rynku dostępne są obecnie liczne produkty reklamowane przeróżnymi hasłami marketingowymi mającymi zachęcić kobiety do wyboru. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie czy konkretny kosmetyk nie spowoduje zaburzenia mikroflory w pochwie ze względu na nieodpowiedni poziom pH. Niewskazane jest zbyt częste oraz intensywne mycie, irygowanie pochwy i używanie podpasek bądź tamponów przez zbyt długi czas. Kobiety powinny dla własnego zdrowia zwracać szczególną uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonana jest bielizna, gdyż brak przewiewności to najprostsza droga do stworzenia idealnych warunków do namnażania się bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Znaczenie ma codzienna dieta, którą warto uzupełniać kiszonkami, jogurtami, maślankami czy też innymi naturalnymi formami probiotyków. Jeśli pomimo starań zapalenie pochwy wciąż nawraca należy skonsultować przypadek ze specjalistą i podjąć silniejszą terapię, która doprowadzi do całkowitego pozbycia się problemów z infekcjami intymnymi.