Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Ekonsultacja z

E-recepta online na bakteryjne zapalenie pochwy w 15 minut za 59 zł

Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail

Wypełnij formularz medyczny

E-recepta online i sposoby leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy

Zapalenie pochwy to najczęściej choroba o podłożu bakteryjnym, której przebieg jest niezwykle niekomfortowy, a nawet bolesny. Nieco rzadziej infekcja przebiega bezobjawowo pomimo zmian w mikroflorze pochwy. Leczenie zapalenia pochwy obejmuje stosowanie odpowiednich farmaceutyków oraz odpowiednią ochronę i pielęgnację narządów płciowych. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zapalenia pochwy należy swędzenie, piekący ból, obrzęk oraz podrażnienie wraz z zaczerwienieniem narządów płciowych. E-recepta online wystawiona po wypełnieniu medycznej ankiety bądź odbytej konsultacji lekarskiej pozwala rozpocząć skuteczne leczenie w bardzo krótkim czasie od zauważenia pierwszych objawów infekcji.

Zapalenie pochwy – jak przebiega i czym jest infekcja?

Zapalenie pochwy o bakteryjnym podłożu to infekcja, która rozwija się z powodu patogenów znajdujących się na co dzień w mikroflorze narządów płciowym. Jednakże w warunkach normalnych bakterie wywołujące stan zapalny stanowią niewielką część zróżnicowanej mikroflory i nie rozwijają się w nadmiarze. Jeśli jednak w pochwie dochodzi do zmian, a mikroflora zostaje zaburzona szkodliwe bakterie zaczynają się namnażać i powodują stan zapalny. Środowisko pochwy powinno mieć odczyn kwaśny, dlatego jeśli dochodzi do zmiany pH bakterie kwasu mlekowego chroniące przed namnażaniem patogenów zanikają i nie są skuteczne. Powodów zmian w mikroflorze może być wiele. Jedną z takich przyczyn jest brak zachowania prawidłowej higieny intymnej, na przykład poprzez zbyt częste i intensywne mycie niewłaściwymi preparatami. Inną przyczyną jest stosunek seksualny bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Największe ryzyko rozwoju zapalenia pochwy u kobiet występuje w okresie ciąży oraz menopauzy. Ponadto ze względu na ryzyko zakażenia podczas stosunku kobiety mające wielu różnych partnerów seksualnych także częściej chorują. Do osłabienia i zmiany mikroflory w pochwie dochodzi podczas zażywania antybiotyków, jak również w czasie, gdy organizm jest narażony na wiele bodźców stresowych. Organizm kobiety staje się bardziej osłabiony między innymi podczas przebiegu innych jednostek chorobowych i w wyniku stosowania podczas okresu tamponów bądź podpasek. Krew jest bowiem jedną z najlepszych pożywek dla bakterii, w tym również tych szkodliwych powodujących zapalenie pochwy.

E-recepta online na zapalenie pochwy – jak rozpoznać objawy choroby?

Zapalenie pochwy to jednostka chorobowa bardzo powszechna, która nie zawsze daje wyraźne objawy. W takich sytuacjach wdrożenie leczenia nie zawsze odbywa się w odpowiednim momencie, gdyż kobiety nie są w stanie dostrzec żadnych niepokojących dolegliwości. Przypadki choroby objawowej najczęściej powodują przede wszystkim występowanie upławów. Wydzieliny mają nieprzyjemną woń i szarą barwę. Pojawia się również obrzęk wraz z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia. Pochwa staje się sucha, obszar narządów płciowych zaczerwieniony i podrażniony, a stosunki seksualne powodują ból. W skrajnych przypadkach znacznego rozwoju bakterii może pojawić się również wysoka gorączka. Kobiety ze względu na swoją budowę anatomiczną i bliskość cewki moczowej z pochwą bardzo często podczas infekcji odczuwają nieustające parcie na mocz. Jednocześnie czynność oddawania moczu jest nieprzyjemna i powoduje wielki dyskomfort, a czasem nawet pieczenie oraz ból. W trakcie zapalenia pochwy należy zaniechać wszelkie stosunki seksualne, aby nie zakazić partnera i przede wszystkim nie doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu narządów płciowych. Najlepiej po pojawieniu się pierwszych niepokojących symptomów skorzystać z konsultacji lekarskiej i fachowej porady dotyczącej odpowiedniego leczenia.

Sposoby leczenia zapalenia pochwy

W pierwszej kolejności po zauważeniu objawów infekcji wiele kobiet udaje się do wybranej apteki i wykupuje dostępne leki dopochwowe. Nie jest to jednak właściwy sposób postępowania, gdyż niewłaściwie dobrane farmaceutyki mogą nie przynieść żadnej poprawy stanu zdrowia. Najlepszą reakcją jest umówienie się na teleporadę lub konsultację online i szczegółowe omówienie problemów ze specjalistą. Leki dostępne powszechnie w aptekach, do zakupu których nie potrzebna jest recepta w rzeczywistości są skuteczne, lecz tylko jeśli są prawidłowo stosowane. Powikłania niewłaściwego leczenia lub jego całkowitego braku mogą być bardzo poważne i groźne dla zdrowia całego organizmu. Preparaty, które można kupić w aptekach bez recepty to między innymi specjalne globulki aplikowane dopochwowo zawierające pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie dobrej mikroflory w pochwie i sprzyjającego zdrowiu środowiska. Całkowite wyleczenie infekcji, jaką jest zapalenie pochwy wymaga jednak znacznie bardziej zdecydowanych działań, czyli antybiotykoterapii zapisanej przez specjalistę. Jeśli więc konsultacja z lekarzem nie odbędzie się w początkowej fazie rozwoju choroby, infekcja może się rozwinąć w niekontrolowany sposób i spowodować szereg niezwykle uciążliwych dolegliwości. Czasem u kobiet niepodejmujących się leczenia zapalenia pochwy dochodzi do tak zwanego stanu utajonego. Stwarza to duże ryzyko nawracania choroby w późniejszym czasie oraz ogólnych stanów zapalnych dróg moczowych. U kobiet zachodzących w ciąże może dojść nawet do poronienia, przedwczesnego porodu bądź groźnych powikłań po operacjach. Jak najszybsza konsultacja online z lekarzem, a następnie realizacja e-recepty w wybranej, najbliższej aptece to najlepszy sposób na odzyskanie pełnego zdrowia i zmniejszenie ryzyka wtórnego zachorowania.

Rozpoznanie zapalenia pochwy i wdrożenie skutecznej terapii

Wypełnienie specjalnej ankiety medycznej przed skorzystaniem z konsultacji online, a następnie szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski to gwarancja właściwego dopasowania terapii farmakologicznej. Zapalenie pochwy to niezwykle nieprzyjemna choroba, której zlekceważenie niesie bardzo poważne konsekwencje. Podczas konsultacji ze specjalistą w pierwszej kolejności należy w pełni wykluczyć wszystkie możliwe choroby weneryczne oraz inne jednostki chorobowe. Istotna jest nawet barwa oraz konsystencja wydzieliny z wnętrza pochwy. Zdecydowanie najskuteczniejsze i najczęściej zalecane przez lekarzy są lekarstwa stosowane doustnie zawierające odpowiednie substancje czynne. Równie efektywne mogą być także wszelkiego rodzaju żele i maści używane miejscowo. Do powszechnie znanych składników preparatów na zapalenie pochwy należą metronidazol i klindamycyna. Substancje te znajdują się zarówno w składzie tabletek przyjmowanych doustnie, jak i w maściach bądź żelach przeznaczonych do użytku miejscowego. Najważniejsze w leczeniu zapalenia pochwy jest jednak zdecydowane stosowanie się do słów lekarza. Zarówno przeprowadzanie leczenia wyłącznie na własną rękę, jak i całkowite zaniechanie stosowania odpowiednich środków medycznych może doprowadzić do nasilenia objawów choroby lub jej ponownego nawrotu w krótkim czasie.

E-recepta online na zapalenie pochwy – antybiotyki i probiotyki

Najskuteczniejsze na zapalenie pochwy są antybiotyki, które niszczą bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Stosowanie jednak antybiotykoterapii może czasem prowadzić do stopniowego wyjałowienia mikroflory. Dlatego też bardzo ważne jest jednoczesne przyjmowanie probiotyków zawierających odpowiednie szczepy pożytecznych bakterii. Odbudowa prawidłowego środowiska w pochwie po antybiotykoterapii oraz uzyskanie właściwego pH zajmuje trochę czasu więc należy uzbroić się w cierpliwość i sumienne oraz bardzo regularnie przyjmować odpowiednie probiotyki. Przeważnie specjaliści polecają używanie probiotyków w postaci dopochwowej, choć w aptekach dostępne są również środku doustne. Używane dopochwowo mają jednak szybsze i nieco skuteczniejsze działanie, dzięki czemu odbudowanie właściwej mikroflory następuje w krótszym czasie. Probiotyki doustne są dobrym i polecanym rozwiązaniem przeznaczonym dla kobiet mających częste nawroty zapalenia pochwy lub innych infekcji intymnych dotykających obszarów narządów płciowych. Probiotyki nie mogą jednak stanowić jedynej metody działania podczas zapalenia pochwy, gdyż nie są one w stanie całkowicie zatrzymać rozwoju choroby.

Leczenie zapalenia pochwy – świadoma profilaktyka

Bakteryjne zapalenie pochwy to choroba, która niestety w wielu przypadkach nawraca. Dlatego tak bardzo ważne oprócz wdrożenia właściwych metod leczenia farmaceutykami jest zadbanie o świadomą profilaktykę. W celu uniknięcia zakażeń przenoszonych podczas stosunków seksualnych od partnera należy zawsze stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatyw. Ponadto wstrzemięźliwość seksualna w dniach, gdy partner choruje może całkowicie uchronić przed rozwojem infekcji w pochwie. Duża ilość partnerów stanowi podwyższone ryzyko zachorowania, dlatego w przypadku częstych kontaktów seksualnych z różnymi osobami należy w sposób szczególny dbać o zabezpieczenie oraz higienę intymną po stosunku. Do profilaktyki można zaliczyć też świadome dobieranie kosmetyków używanych do higieny intymnej. Na rynku dostępne są obecnie liczne produkty reklamowane przeróżnymi hasłami marketingowymi mającymi zachęcić kobiety do wyboru. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie czy konkretny kosmetyk nie spowoduje zaburzenia mikroflory w pochwie ze względu na nieodpowiedni poziom pH. Niewskazane jest zbyt częste oraz intensywne mycie, irygowanie pochwy i używanie podpasek bądź tamponów przez zbyt długi czas. Kobiety powinny dla własnego zdrowia zwracać szczególną uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonana jest bielizna, gdyż brak przewiewności to najprostsza droga do stworzenia idealnych warunków do namnażania się bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Znaczenie ma codzienna dieta, którą warto uzupełniać kiszonkami, jogurtami, maślankami czy też innymi naturalnymi formami probiotyków. Jeśli pomimo starań zapalenie pochwy wciąż nawraca należy skonsultować przypadek ze specjalistą i podjąć silniejszą terapię, która doprowadzi do całkowitego pozbycia się problemów z infekcjami intymnymi.

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji

Większość kobiet przynajmniej raz w życiu przebyła infekcję grzybiczą pochwy, którą zalicza się do najczęściej pojawiających się problemów dotyczących kobiecych narządów płciowych. Najważniejszym objawem grzybicy pochwy jest uporczywy świąd, poza tym u znacznej grupy kobiet mogą pojawiać się również upławy.

Infekcja grzybicza, do której zalicza się grzybica pochwy, objawia się w postaci nieprzyjemnych i uciążliwych symptomów. Zwykle wywołuje ją grzyb należący do rodziny drożdżaków – Candida albicans, stąd inna nazwa grzybicy pochwy – kandydoza pochwy. Nieleczona kandydoza pochwy może negatywnie wpływać na zdrowie kobiety, dlatego już po zauważeniu pierwszych objawów świadczących o grzybiczym zapaleniu pochwy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jak wygląda grzybica pochwy i ile trwa grzybica pochwy? Jakie są przyczyny i objawy grzybicy pochwy oraz w jaki sposób należy walczyć z infekcją? Po szczegółowe informacje dotyczące infekcji grzybiczej pochwy zapraszamy do naszego artykułu!

Co to jest i jak wygląda grzybica pochwy?

Prawidłowe pH kobiecej pochwy mieści się w przedziale od ok. 3,5 do ok. 4,5, a kwaśny odczyn pochwy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju pożytecznej flory bakteryjnej pochwy. Zaburzenie pH pochwy i równowagi jej mikroflory może doprowadzić do rozwoju choroby, którą jest grzybica pochwy. Inne powszechnie używane nazwy tej choroby to kandydoza pochwy, drożdżyca pochwy lub drożdżakowe zapalenie pochwy. Choroba żeńskich narządów płciowych jest wywoływana przez grzyby, które w sprzyjających warunkach nadmiernie rozmnażają się w drogach rodnych kobiety. Infekcje grzybicze pochwy mogą pojawiać się zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym, które są aktywne seksualnie. Pojawiają się w momencie zachwiania naturalnej flory bakteryjnej, która jest bardzo ważnym elementem ich układu odpornościowego. Wspomniane infekcje nie są rzadkością też w ciąży oraz po menopauzie.

W chwili spadku liczby mikroorganizmów probiotycznych w mikrośrodowisku pochwy zaczynają przeważać grzyby, które coraz intensywniej się rozwijają, wywołując sporo nieprzyjemnych objawów. Nieleczona infekcja może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych powikłań, więc przy jej objawach konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli terminy wizyty stacjonarnej u lekarza są odległe, a problem nasilony, można skorzystać też z e-konsultacji. Na e-konsultację z możliwością wystawienia e-recepty online można umówić się za pośrednictwem serwisu tendoktor.pl. Nie zwlekaj z e-wizytą online, ponieważ nieleczona infekcja grzybicza pochwy może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych!

Infekcja grzybicza pochwy – przyczyny

Przyczyn grzybiczego zapalenia pochwy jest dość dużo. Infekcja grzybicza pochwy najczęściej jest powodowana przez grzyby z rodzaju Candida, które są jednym ze składników flory bakteryjnej pochwy. W przypadku zachwiania równowagi mikroflory pochwy grzyby te zaczynają się szybko namnażać, kolonizując błonę śluzową, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Grzybica pochwy jest więc najczęściej powodowana przez samozarażenie, czyli kobieta ma do czynienia z infekcją, która wywołana jest mikroorganizmami znajdującymi się już w jej organizmie. Niekiedy patogeny grzybowe mogą być przenoszone również drogą płciową – można zarazić się od chorego partnera seksualnego. Rozwojowi grzybicy warg sromowych i pochwy może sprzyjać także:

 • ciąża – zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju wielu infekcji, w tym infekcji grzybiczych pochwy. Jest to związane ze spadkiem odporności organizmu oraz zachwianiem naturalnej flory bakteryjnej pochwy,

 • antybiotykoterapia – stosowanie antybiotyków przyczynia się do niszczenia pożytecznych bakterii bytujących w pochwie, czego efektem jest wzrost liczby grzybów prowadzący do zachwiania równowagi i rozwoju infekcji,

 • cukrzyca – rozwojowi grzybicy pochwy sprzyja m.in. podwyższona zawartość cukru we krwi,

 • niedobór niektórych witamin oraz żelaza,

 • wykonanie zabiegów chirurgicznych w obrębie narządu rodnego,

 • nieodpowiednia higiena intymna – do rozwoju infekcji grzybiczej pochwy może przyczynić się niedostateczna lub nadmierna higiena osobista, a także częste irygacje pochwy, które mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy,

 • częste odbywanie stosunków seksualnych bez stosownego zabezpieczenia (prezerwatywa), czego efektem może być przeniesienie patogenów grzybowych (grzybica penisa u partnera seksualnego).

Grzybica warg sromowych i pochwy może być również efektem spadku odporności organizmu, z czym może wiązać się nieprawidłowa dieta, a także nowotwory lub przyjmowane leki. Problem grzybicy pochwy może być też efektem korzystania z publicznych toalet, basenów, jacuzzi itd. Do rozwoju infekcji może przyczyniać się również noszenie bielizny z włókien syntetycznych oraz otyłość. Antykoncepcja hormonalna i miesiączka, a także używanie cudzych ręczników to kolejne możliwe przyczyny rozwoju grzybicy pochwy. Infekcjom intymnym pochwy sprzyja również życie w ciągłym stresie.

Najważniejsze objawy grzybiczego zapalenia pochwy

Będąca często pojawiającym się problemem grzybica pochwy objawy u kobiet może dawać różne. Do najczęstszych symptomów kandydozy pochwy zalicza się:

 • dokuczliwy świąd i pieczenie w okolicach intymnych,

 • bezwonne upławy o serowatej konsystencji, które pojawiają się w dużych ilościach,

 • uczucie palenia i ból podczas odbywania stosunku płciowego,

 • zmiana wyglądu skóry w obrębie zewnętrznych narządów płciowych,

 • uporczywy ból podczas oddawania moczu,

 • suchość pochwy,

 • pęknięcia i owrzodzenia w obrębie pochwy,

 • grudkowa wysypka w okolicach sromu.

Grzybica warg sromowych i pochwy objawia się również w postaci zaczerwienienia okolic intymnych, poza tym u niektórych kobiet zaczerwienienie może rozprzestrzeniać się również na inne części ciała, w tym na okolice odbytu oraz na pachwiny.

Jak wygląda grzybica pochwy? Upławy przy infekcji grzybiczej

Cechą charakterystyczną infekcji grzybiczej pochwy są pojawiające się upławy. Grzybica pochwy może objawiać się wydzieliną, która może być wodnista, homogenna, biała lub serowata. Wydzieliny w postaci serowatych białych upławów są charakterystycznym objawem kandydozy pochwy.

Bez względu na rodzaj upławów, ich obecność świadczy o rozwijającym się stanie patologicznym w obrębie narządów płciowych i zawsze wymaga sprawdzenia. Pojawienie się upławów wskazuje na stan zapalny w obrębie narządów płciowych, a jedną z przyczyn takiego stanu są wspomniane wcześniej zakażenia grzybicze. Kiedy kobieta zaobserwuje na bieliźnie wydzielinę o zmienionej barwie, powinna jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i odpowiednich badań podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Jeśli u kobiety pojawi się drożdżyca pochwy, objawy mogą pojawić się również w postaci towarzyszącego upławom pieczenia, a także bolesności pochwy i sromu, oraz innych wyżej wspomnianych dolegliwości.

Ile trwa grzybica pochwy?

Metody leczenia grzybicy pochwy powinien zalecić lekarz, ponieważ niektóre gatunki Candida są oporne na część leków. Jeśli u pacjentki zostanie zdiagnozowana kandydoza pochwy, kuracja powinna być starannie dobrana do konkretnego przypadku, aby jej skuteczność była jak najwyższa. Ile trwa grzybica pochwy u kobiet? Leczenie grzybicy pochwy trwa zwykle od 7 do 14 dni, jednak po wdrożeniu leczenia i przestrzeganiu zaleceń lekarza poprawa może być widoczna już po kilku dniach. Czas trwania leczenia infekcji grzybiczej pochwy zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od rodzaju przyjmowanych leków. O długości farmakoterapii zawsze decyduje lekarz. Należy pamiętać o tym, aby nie przerywać wcześniej kuracji, lecz przyjąć wszystkie zapisane przez lekarza leki. W przeciwnym razie część patogenów może zacząć ponownie się namnażać, co może doprowadzić do nawrotu choroby.

Zapalenie grzybicze pochwy – możliwe powikłania

Nieleczone infekcje grzybicze pochwy, do których zalicza się m.in. kandydoza pochwy, mogą przyczynić się do wystąpienia u pacjentki groźnych powikłań, dlatego choroba nigdy nie powinna być bagatelizowana. Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może dojść do nasilenia objawów takich jak swędzenie, podrażnienie i uszkodzenie skóry, poza tym może pojawić się nadkażenie bakteryjne. Do najczęstszych powikłań grzybiczego zapalenia pochwy zalicza się grzybicze zapalenie kanału szyjki macicy i jajowodów. Choroba może doprowadzić również do bezpłodności, poza tym nieleczona może przenieść się na inne narządy wewnętrzne.

Nawracająca grzybica pochwy – dlaczego infekcje grzybicze pochwy powracają?

Poważnym problemem dla wielu kobiet może okazać się nawracająca infekcja grzybicza pochwy. Z nawracającą infekcją kobieta ma do czynienia, jeśli choroba w ciągu roku:

 • powraca przynajmniej 4 razy przy stosowaniu antybiotykoterapii,

 • powraca 3 razy, jeśli nie były przyjmowane antybiotyki.

Nawracająca kandydoza jest wywoływana zwykle przez te same patogeny grzybowe, co pierwotna infekcja grzybicza. Do najważniejszych przyczyn nawracających infekcji zalicza się osłabienie organizmu kobiety, które może być spowodowane niewłaściwą dietą lub zbliżającą się miesiączką albo antybiotykoterapią. Inne czynniki sprzyjające grzybiczemu zapaleniu pochwy to cukrzyca, ciąża, zaburzenia hormonalne, w tym niedoczynność tarczycy, a także nieodpowiednia higiena intymna. Nawracającej kandydozie pochwy może sprzyjać również brak równowagi we florze bakteryjnej pochwy, a także zakażony grzybicą partner seksualny – nawet jeśli jest bezobjawowy, co często zdarza się u mężczyzn. Z nawracającą grzybicą pochwy może wiązać się również korzystnie z miejsc publicznych, do których zalicza się basen, saunę, czy też jacuzzi. Nowotwory czy AIDS to kolejne możliwe przyczyny nawracającej infekcji.

Czy infekcja grzybicza pochwy jest zaraźliwa?

Chociaż infekcja intymna grzybicza, czyli m.in. grzybica pochwy, jest typową dolegliwością dotykającą kobiet, jednak może również rozwijać się na męskich narządach płciowych.

U kobiet w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu godzin infekcja może rozwinąć się w pełni, dając objawy w postaci dokuczliwego świądu oraz charakterystycznych upławów. To choroba zaraźliwa, a jednym z możliwych źródeł zakażenia jest właśnie zarażenie się od partnera seksualnego. W przypadku zdiagnozowania choroby u jednego z partnerów wykonać badania również u drugiego partnera i wdrożyć u niego odpowiednie leczenie. Ze zwiększonym ryzykiem rozwoju grzybicy pochwy wiąże się też częsta zmiana partnerów seksualnych. Do zakażenia może dojść również podczas kąpieli w basenie lub używania wspólnych gąbek albo ręczników. Najczęściej przyczyną infekcji grzybiczej pochwy jest zachwiana równowaga mikroflory pochwy, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Zapobieganie infekcji grzybiczej pochwy

Dotykające znaczną część kobiet grzybicze zapalenie pochwy ma tendencje do nawrotów, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają działania mające zapobiegać chorobie przez ograniczanie czynników ryzyka wpływających na rozwój grzybów i nawroty choroby. Należy pamiętać o noszeniu przewiewnej, najlepiej bawełnianej bielizny, poza tym warto zamiast tamponów używać podpasek. Znaczenie przy zapobieganiu infekcji grzybiczej pochwy odgrywa również stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej – najlepiej sprawdzą się produkty zawierające w składzie kwas mlekowy. Ważna jest również właściwie zbilansowana dieta, w której należy unikać produktów zawierających cukier. Należy pamiętać również o ograniczaniu korzystania z miejsc publicznych, do których zalicza się basen oraz saunę. Nie zaleca się też stosowania gąbek ani myjek, ponieważ na ich powierzchni mogą rozwijać się grzyby.

Pomocne w zapobieganiu grzybicy pochwy może okazać się przyjmowanie probiotyków ginekologicznych, które mają przyspieszyć przywrócenie równowagi mikroflory pochwy. W stanach obniżonej odporności organizmu warto stosować suplementy diety podnoszące odporność. Szczególne znaczenie odgrywa witamina B3, której przyjmowanie może pomóc w blokowaniu enzymów niezbędnych do namnażania się grzybów odpowiadających za rozwój kandydozy pochwy. Ważna jest również prawidłowa higiena po zakończonym stosunku seksualnym, poza tym zaleca się stosować prezerwatywy podczas stosunku płciowego – zwłaszcza jeśli kobieta nie ma stałego partnera. Kobiety z nadwagą lub otyłe powinny podjąć działania mające na celu zredukowanie masy ciała.

Kandydoza pochwy – domowe sposoby

W leczeniu grzybicy pochwy pomocne mogą okazać się domowe sposoby, jednak powinny one jedynie wspomagać leczenie infekcji, a nie stanowić jego podstawę, ponieważ drożdżaki Candida albicans rozmnażają się bardzo szybko. Jednym ze sposobów na zakażenie grzybicze pochwy jest właściwa dieta, która może wspomóc naturalną florę bakteryjną pochwy. Należy unikać noszenia obcisłej bielizny i spodni, poza tym należy przestrzegać zasad higieny podczas korzystania z toalety. W przypadku grzybicy pochwy rekomenduje się również zioła, które działają przeciwgrzybiczo. Do takich roślin zalicza się pokrzywę, szałwię, a także nagietek lekarski. Polecane są także napary z rumianku oraz olejki z drzewa herbacianego.

Należy pamiętać też, aby nie podejmować samodzielnego leczenia grzybicy pochwy bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ nieumiejętnie stosowane domowe sposoby mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Pacjent nie zawsze jest też w stanie samodzielnie odróżnić grzybicę pochwy od jej infekcji bakteryjnej czy mieszanej, a w każdym z tych przypadków zaleca się inne leczenie, a brak wdrożenia odpowiedniej terapii na czas może skutkować groźnymi powikłaniami.

Infekcja intymna grzybicza – ważna odpowiednia dieta

Jeśli u pacjentki zostanie zdiagnozowane zapalenie grzybicze pochwy, powinna zwrócić uwagę na swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Zmiana diety ma bardzo duże znaczenie w leczeniu i profilaktyce infekcji grzybiczych pochwy. Do rozwoju grzybicy pochwy przyczynia się częste spożywanie pokarmów wysoko przetworzonych, poza tym może jej sprzyjać jedzenie żywności z dużą ilością konserwantów i brak spożywania bogatych w probiotyki kiszonek (np. ogórki kiszone i kapusta) oraz fermentowanych produktów mlecznych. Na grzybicze zapalenie pochwy szczególnie rekomenduje się produkty takie jak kefiry, maślanki, czy też jogurty naturalne. Należy ograniczyć spożywanie produktów bogatych w węglowodany proste, do których zalicza się m.in. białe pieczywo, ciasta i słodycze.

Leki na infekcje grzybicze pochwy

Infekcje intymne, w tym grzybica pochwy, powinny być leczone po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku kandydozy pochwy mogą sprawdzić się probiotyki bądź płyny do irygacji pochwy (wspierająco). Leczniczo lekarz może przepisać globulki, tabletki dopochwowe bądź preparaty doustne. Każdorazowo leki na infekcje grzybicze pochwy powinny być dobrane przez lekarza – ten powinien również ustalić odpowiednią dawkę leku, a pacjentka powinna przestrzegać zaleceń związanych z dawkowaniem i czasem trwania terapii.

Grzybica pochwy może rozwinąć się w najmniej oczekiwanym momencie, a nie zawsze stacjonarna wizyta u ginekologa jest możliwa od ręki. Infekcja intymna powinna być zwalczana możliwie jak najszybciej, dlatego w przypadku niepokojących objawów można skorzystać też ze zdalnych konsultacji z lekarzem. Konsultacja online z możliwością otrzymania e-recepty na leki na grzybicę pochwy możliwa jest na stronie tendoktor.pl. Pacjentka może ją odbyć bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach – często e-konsultacja odbywa się w nie więcej niż 15 minut od zgłoszenia się do lekarza, dzięki czemu można szybko wdrożyć leczenie. Już teraz skorzystaj zatem z e-konsultacji!

Bibliografia:

 • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, Ginekologia Polska”, 2011 nr 82, [dostęp w internecie 07.2023].

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kandydoza_pochwy [dostęp w internecie 07.2023].

 • Lew-Starowicz M.; Lew-Starowicz Z.; Skrzypulec-Plinta V., Seksuologia, red. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017.

 • Staniszewska M. i in., Patogeneza i leczenie zakażeń Candida spp., „Postępy Mikrobiologii” 2014 t. 53 nr 3, [dostęp w internecie 07.2023].

 • Ginekologia. TOM 1 i 2, red. Słomko Zbigniew Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2008.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz