Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Ekonsultacja z
Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail
Problem z przedwczesnym wytryskiem u mężczyzn jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń seksualnych. Może niekorzystnie wpływać na życie erotyczne obojga partnerów. Dolegliwość dotyka mężczyzn w różnym wieku, a do jej efektów należy nie tylko brak możliwości odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego, ale także problemy natury psychicznej. Ten intymny problem można skonsultować z lekarzem podczas wizyty online – umówisz ją na stronie tendoktor.pl. Skontaktuj się ze specjalistą, a postawi on diagnozę i w razie potrzeby wystawi e-receptę.
Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna związana ze zbyt szybką ejakulacją, która uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji z życia seksualnego. W zależności od czasu trwania stosunku płciowego i genezy problemu wyróżnia się kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku. Przyczyny przedwczesnego wytrysku u mężczyzn mogą być różne, a w wielu przypadkach problem ze zbyt szybkim wytryskiem może być objawem poważnej choroby. Na szczęście istnieje szereg skutecznych metod przedłużenia stosunku i poprawy komfortu życia seksualnego partnerów. Jak leczyć przedwczesny wytrysk i jakie są jego główne przyczyny? Ile trwa leczenie przedwczesnego wytrysku i jakie leki na przedwczesny wytrysk może przepisać lekarz? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej.
Seksualność stanowi ważną sferę życia każdego dorosłego człowieka, a problemy z odbyciem satysfakcjonującego stosunku płciowego mogą się negatywnie odbijać na relacji z partnerem czy partnerką. Orgazm u mężczyzny jest związany przede wszystkim z powiększaniem się penisa podczas wzwodu i wytryskiem nasienia. Podczas orgazmu u mężczyzn pojawiają się skurcze mięśni, które odpowiadają za wyrzucanie nasienia z pęcherzyków nasiennych wraz z wydzieliną z gruczołu krokowego do światła cewki moczowej. Po osiągnięciu orgazmu pobudzenie seksualne u mężczyzny spada, czego objawem jest wiotczenie penisa. Problemem może być jednak zbyt szybki wytrysk, który warto skonsultować z lekarzem.
W przypadku powtarzających się problemów z przedwczesnym wytryskiem rozwiązaniem może się okazać wizyta u specjalisty, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego zleci pacjentowi odpowiednie badania, a po analizie ich wyników wdroży dostosowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia. Z lekarzem można skonsultować się również online – na portalu tendoktor.pl nie trzeba umawiać się na wizytę z wyprzedzeniem.
Ważnym elementem udanego życia seksualnego jest ejakulacja. Definicja mówi, że jest to wytrysk nasienia (spermy) z męskiego układu rozrodczego przez cewkę moczową, co ma miejsce w wyniku orgazmu. Ejakulacja jest ostatnim etapem męskiej stymulacji seksualnej. Dochodzi do niej w wyniku podniecenia seksualnego, które prowadzi do wzwodu penisa. Nie każde podniecenie seksualne może jednak prowadzić do wytrysku nasienia. Wydzielana podczas ejakulacji porcja nasienia to ejakulat. U niektórych osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania, do ejakulacji może dojść samoczynnie – na przykład podczas snu (tzw. zmazy nocne lub polucje). Proces neurofizjologiczny, jakim jest ejakulacja, stanowi też ważny element naturalnego poczęcia. Poważnym problemem może się okazać przedwczesny wytrysk, który rzutuje na satysfakcję obojga partnerów związaną ze współżyciem. W przypadku tego rodzaju zaburzeń seksualnych konieczna jest wizyta u lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego i analizy wyników zleconych badań wdroży dobrane indywidualnie do przypadku leczenie.
Pojęcie „przedwczesny wytrysk” oznacza dysfunkcję seksualną, która może dotykać mężczyzn w każdym wieku, jednak jest szczególnie widoczna u osób młodych i niedoświadczonych. Problem objawia się przede wszystkim niemożnością kontroli wytrysku. Zbyt wczesny wytrysk oznacza regularną ejakulację, która następuje szybciej niż minutę od czasu rozpoczęcia penetracji.
Udany seks zbliża partnerów, a poza tym dzięki satysfakcjonującemu współżyciu można zyskać poczucie silnej więzi, intymności oraz właściwej relacji z bliską osobą. Współżycie jest również doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia seksualnego i zaspokojenie naturalnych potrzeb biologicznych partnerów. Udane współżycie płciowe może się okazać doskonałym środkiem odprężającym, dlatego warto zadbać o intymną sferę życia. Ciężko jednak o udany seks, gdy ten kończy się, zanim jeszcze dobrze się rozpocznie. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 przedwczesna ejakulacja oznacza brak zdolności do opóźnienia wytrysku, co umożliwiłoby osiągnięcie zadowolenia seksualnego w trakcie odbywanego stosunku płciowego. Z problemem tym można na szczęście walczyć na wiele sposobów.
Pojawiający się dość często problem z przedwczesnym wytryskiem z czasem może się stawać frustrujący dla obojga partnerów, nierzadko prowadząc do nieporozumień bądź poważnych problemów w związku. W zależności od czasu trwania stosunku płciowego wyróżnia się kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku:
zbyt przedwczesny wytrysk – ma zwykle miejsce podczas gry wstępnej lub przed jej rozpoczęciem,
przedwczesny wytrysk – pojawia się najczęściej przed stosunkiem seksualnym, poza tym może mieć również miejsce w momencie rozpoczęcia penetracji,
zbyt wczesny wytrysk – dochodzi do niego po rozpoczęciu penetracji, zwykle już po niewielkiej stymulacji seksualnej.
Ze względu na genezę problemu wyróżnia się natomiast przedwczesny wytrysk pierwotny, czyli trwający całe życie, a także przedwczesny wytrysk nabyty, który występuje u mężczyzn okresowo.
Przyczyny przedwczesnego wytrysku nie zostały do końca poznane, chociaż czynników prowadzących do tego problemu może być wiele. Dlaczego mężczyzna zbyt szybko dochodzi? Za najbardziej prawdopodobne przyczyny, które odpowiadają za szybki wytrysk, uważa się między innymi czynniki neurobiologiczne związane z aktywnością neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego. Problemy z przedwczesnym wytryskiem mogą być spowodowane również czynnikami psychogennymi, do których zaliczają się zaburzenia nastroju, relacje z partnerką, a także życie w ciągłym stresie. Do przedwczesnej ejakulacji mogą się przyczyniać również czynniki somatyczne, do których zalicza się obecność niektórych chorób, w tym cukrzycy, a także zapalenie prostaty lub jej przerost. W przypadku młodych mężczyzn przyczyną przedwczesnego wytrysku może być brak doświadczenia w odbywaniu stosunków seksualnych lub rzadkie czy nieregularne współżycie. Do zaburzeń związanych z wytryskiem mogą się przyczyniać również traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości. Przyczyną szybkiego wytrysku może być także nerwica lękowa.
Dysfunkcja seksualna, jaką jest szybki wytrysk, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne mężczyzny. Do najczęstszych skutków przedwczesnego wytrysku u mężczyzn zalicza się stres, depresję, a także uczucie ciągłego niepokoju. Z przedwczesnym wytryskiem związana jest również zaniżona samoocena, a także brak satysfakcji ze współżycia seksualnego i częste konflikty w związku. Brak możliwości zadowolenia drugiej osoby w dłuższej perspektywie może prowadzić nawet do rozstania i samotności. Do innych skutków przedwczesnego wytrysku zaliczają się wtórne zaburzenia wzwodu.
Z zaburzeniem wytrysku może się wiązać znaczne obniżenie jakości życia, dlatego dolegliwości nie można zamiatać pod dywan – choć przez wielu mężczyzn jest uważana za wstydliwą, należy o niej rozmawiać otwarcie i zgłosić się z nią do lekarza, który zajmie się ustaleniem przyczyny problemu, a także zaproponuje działania zaradcze. Bardzo ważne jest w tym przypadku poczucie wsparcia i zrozumienia, które może zapewnić mężczyźnie bliska osoba – aby jednak móc na nie liczyć, konieczna jest umiejętność otwartego rozmawiania o swoich problemach.
Istnieje wiele sposobów walki z dysfunkcją seksualną, jaką jest przedwczesny wytrysk. Lekarz wdroży indywidualny plan leczenia w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania problemu. Do jakiego lekarza należy się udać z przedwczesnym wytryskiem? W przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem pacjent powinien się zgłosić do urologa. Jest to osoba specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z układem płciowym oraz moczowym. Urolog stawia diagnozę, a poza tym zajmuje się profilaktyką i leczeniem dysfunkcji układu płciowego, do których zalicza się między innymi problem z przedwczesnym wytryskiem. Może pomóc zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwość ma podłoże fizyczne. Z problemami w postaci przedwczesnego wytrysku można się również udać do seksuologa, co jest zasadne, jeśli zaburzenie ma podłoże psychiczne. Jeśli pacjent podejrzewa przyczynę organiczną przedwczesnego wytrysku, może się zgłosić na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu.
Przy leczeniu problemu przedwczesnego wytrysku należy zwrócić uwagę w szczególności na przyczynę problemu. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowany przedwczesny wytrysk, dobrą metodą leczenia schorzenia może się okazać psychoterapia. Sprawdzić się może zarówno psychoterapia indywidualna, jak i terapia par. Pomocna będzie między innymi terapia behawioralna czy terapia poznawczo-behawioralna. Korzystając z psychoterapii, mężczyzna może się dokładnie przyjrzeć swoim obawom i lękom, a także przeanalizować zaburzenia nastroju i traumy seksualne. Przy zbyt wczesnym wytrysku może się także sprawdzić metoda zmęczenia, która polega na częstym uprawianiu seksu, ponieważ przy dużej częstotliwości stosunków płciowych czas osiągania wytrysku zaczyna się stopniowo wydłużać.
Z dysfunkcją seksualną, jaką jest zbyt wczesny wytrysk, zmaga się nie tylko pacjent, którego dotyka ona bezpośrednio, lecz także osoba, z którą tworzy związek. Po niesatysfakcjonującym stosunku może się czuć odrzucona. Na problemy z przedwczesnym wytryskiem pomagają czasem odpowiednio dobrane ćwiczenia, które wskazują, jak nie dochodzić zbyt szybko. Rozwiązaniem mogą się też okazać masaże oraz ćwiczenia oddechowe, które polegają na wykonywaniu głębokich i spokojnych wdechów podczas stosunku płciowego.
Jak powstrzymać przedwczesny wytrysk w inny sposób? Warto wypróbować metodę skupiania się na wrażeniach, która polega na koncentracji na tym, co pacjent odczuwa w danym momencie. Na problemy z przedwczesnym wytryskiem polecana jest również tzw. metoda start-stop, która polega na uciskaniu żołędzi penisa przed wytryskiem w taki sposób, aby nie doszło do ejakulacji. Kciuk powinien się znaleźć na wędzidełku, a pozostałe palce – oplatać członek. Ćwiczenia te można wykonywać samodzielnie podczas masturbacji lub razem z partnerką.
Wielu mężczyzn mających problem ze zbyt szybką ejakulacją zastanawia się, czy da się wyleczyć przedwczesny wytrysk. Zaburzenie to w wielu przypadkach jest na szczęście możliwe do wyleczenia lub skorygowania, jednak konieczna jest wizyta u lekarza, który po przeprowadzonym wywiadzie i odpowiednich badaniach wdroży właściwe metody leczenia. Plan leczenia przedwczesnego wytrysku jest ustalany indywidualnie, w zależności od rodzaju zaburzenia, z którym zmaga się pacjent. Na początku zaczyna się od wykluczenia przyczyn somatycznych zbyt szybkiego wytrysku lub ich leczenia, jeśli zostaną wykryte.
Pomocne w leczeniu przedwczesnego wytrysku mogą się okazać rozmaite kremy, żele i spraye, a w niektórych przypadkach sprawdzają się leki doustne lub wykonywanie ćwiczeń, o których wspomnieliśmy wcześniej.
U mężczyzn zbyt wczesny wytrysk wiąże się z wyborem odpowiedniego sposobu leczenia, który powinny poprzedzać konsultacja z lekarzem i wykonanie zleconych badań. Ile trwa leczenie przedwczesnego wytrysku? Czas trwania leczenia przedwczesnego wytrysku jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników – w tym przyczyny zaburzenia, a także częstotliwości, z jaką występuje. Nie bez znaczenia jest tu również podejście mężczyzny i jego partnerki. W wielu przypadkach konieczne są cierpliwość, regularne wykonywanie ćwiczeń i zrozumienie – zwykle problem nie znika bowiem z dnia na dzień.
Omawiane zaburzenie może się stać przyczyną dyskomfortu psychicznego, a ponadto bywa objawem groźnych dla zdrowia pacjenta chorób, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza i wdrożenie działań mających na celu wyeliminowanie problemu. Przed rozpoczęciem leczenia zbyt wczesnego wytrysku warto przeprowadzić u partnerów edukację seksualną, której zadaniem jest wyeliminowanie potencjalnych przyczyn odpowiadających za przedwczesny wytrysk. Leczenie wdrożone w odpowiednim momencie może do pewnego stopnia zwalczyć dolegliwość, zwiększając satysfakcję partnerów związaną ze współżyciem. Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Oprócz wspominanej wcześniej pomocy psychologicznej oraz wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń pomocne mogą się okazać niektóre maści, kremy oraz spraye, w których składzie znajdują się substancje znieczulające żołądź. Dzięki nim członek jest mniej wrażliwy na bodźce. W tej metodzie leczenia wykorzystuje się między innymi lidokainę oraz lidokainę z prylokainą. Produkty te stosuje się zwykle na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (w zależności od producenta) przed stosunkiem.
Lekarz może również przepisać pacjentowi leki. Stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku medykamenty to zwykle leki na receptę, które mogą się okazać pomocne przy kontrolowaniu wytrysku. O wyborze leków decyduje lekarz na podstawie potrzeb i preferencji pacjenta. Przestrzeganie zaleceń lekarza i producenta leku może skutkować szybkim uzyskaniem oczekiwanych rezultatów. Leków na przedwczesny wytrysk nie można jednak stosować w sposób niezgodny z zaleceniami lekarza czy też w innych dawkach niż ustalone podczas konsultacji, gdyż może to wpływać negatywnie na zdrowie pacjenta.
Leczenie przedwczesnego wytrysku wiąże się między innymi ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych. Najczęściej są to leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitors). Działając na odpowiednie struktury układu nerwowego związane z aktywnością seksualną, wpływają one korzystnie na odbywany stosunek płciowy, przedłużając czas potrzebny do wytrysku.
W niektórych przypadkach lekarz może przepisać pacjentowi leki na przedwczesny wytrysk innego rodzaju. Produkty te mogą się przyczyniać do opóźnienia wytrysku, zwiększając tym samym pewność siebie w stosunkach seksualnych. Na problemy z przedwczesnym wytryskiem polecane są też środki SARI (z ang. serotonin antagonist and reuptake inhibitor), które należą do antagonistów receptorów serotoninowych i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Przedstawicielem tej grupy leków jest trazodon, który hamuje mechanizm osiągania orgazmu. Może on jednak dawać również skutki uboczne (które mogą, lecz nie muszą pojawić się u pacjenta) w postaci bólów i zawrotów głowy oraz uczucia osłabienia. Ostatecznie to lekarz powinien podjąć decyzję o rodzaju leków potrzebnych w danym przypadku przedwczesnego wytrysku, a także ustalić dawkę przepisanych leków i kontrolować przebieg kuracji.
Do otrzymania e-recepty na niezbędne do leczenia przedwczesnego wytrysku leki konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą. Wielu mężczyzn nie zgłasza się jednak do lekarza, uznając swój problem za wstydliwy. Warto więc wiedzieć, że konsultacja może przebiegać zdalnie, co jest mniej stresujące dla wielu osób. Z e-wizyty skorzystasz poprzez portal tendoktor.pl. Po rzetelnym przeanalizowaniu objawów, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania. Jeśli będą ku temu wskazania, lekarz może również wystawić e-receptę na potrzebne leki. Nie zwlekaj zatem z konsultacją i umów się na nią już teraz!
Bibliografia:
Gałecki P., Depko A., Bobińska K. i wsp.: Przedwczesny wytrysk – definicja, podział i współczesne możliwości terapeutyczne. Część I. Curr Probl Psychiatry 2011; 12(1),
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wytrysk_przedwczesny [dostęp w Internecie 07.2023]
https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/p/premature-ejaculation [dostęp w Internecie 07.2023]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546701/ [dostęp w Internecie 07.2023]
https://en.wikipedia.org/wiki/Premature_ejaculation [dostęp w Internecie 07.2023]