Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Ekonsultacja z

E-Receptą na Tabletkę "dzień po" w 15 min
E-wizyta za 35 zł

Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail

Wypełnij formularz medyczny

E-recepta online na tabletkę dzień po escapelle lub ellaone

Sytuacja, w której występuje uzasadnione ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę może być ogromnym stresem dla kobiety. Upływający czas jest dodatkowym czynnikiem działającym w sposób niekorzystny, gdy kobieta pragnie zapobiec zapłodnieniu. Zażycie tabletki “dzień po” jest rozwiązaniem skutecznym, jeśli zostanie zastosowane możliwie jak najszybciej. Możliwość skorzystania z wizyty lekarskiej niestety nie zawsze jest dostępna od ręki. W takich przypadkach doskonałym wyjściem awaryjnym jest uzyskanie e-recepty na tabletkę “dzień po”. Należy wypełnić odpowiedni formularz podając niezbędne dane osobiste, a następnie odbyć konsultację online z lekarzem, który wystawi stosowną receptę. E-receptę pacjenta otrzymuje na swój adres e-mail oraz podany numer telefonu, dzięki czemu będzie ją łatwo zrealizować w wybranej aptece.

Działanie tabletki “dzień po”

Tabletka nazywana “dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Tabletkę dzień po należy przyjmować wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, takich jak odbycie stosunku i wystąpienie bardzo dużego ryzyka nieplanowanego, a przede wszystkim niechcianego zapłodnienia. O wysokim ryzyku można powiedzieć między innymi w sytuacji stosunku bez odpowiedniego zabezpieczenia w czasie dni płodnych cyklu. Ponadto czasem istnieją całkiem uzasadnione wątpliwości co do skuteczności antykoncepcji w postaci tabletek bądź innych form. Na przykład ominięcie dawek lub podejmowanie stosunku i doprowadzenie do pęknięcia prezerwatywy to sytuacje znacząco obniżające skuteczność zabezpieczenia. Działanie tabletki nazywanej dzień po jest bezpośrednio uzależnione od wszystkich substancji aktywnych w jej składzie. To co jest najważniejsze w tabletce “dzień po” to niedopuszczenie do skutecznego zapłodnienia komórki jajowej. Przeważnie proces ten polega na powstrzymaniu i zablokowaniu owulacji poprzez jej opóźnienie. Tabletki “dzień po” mają również w swoich składach pewne dodatkowe składniki, których działanie też pływa na zmniejszenie ryzyka zajścia w ciążę. W opinii publicznej niestety wciąż pokutuje błędne przekonanie, że tabletki dzień po wykazują działanie poronne. Jest to całkowita nieprawda i w momencie, gdy doszło już do zapłodnienia tabletka dzień po nie ma szansy skutecznie zadziałać. Z tego właśnie względu należy szczególną uwagę poświęcić szybkiej reakcji i zdobyciu recepty zanim dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Staranie się online o e-receptę znacząco skraca czas uzyskiwania tabletek dzień po, dzięki czemu kobieta może skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą i przestać się nadmiernie stresować.

Czy recepta online na tabletkę “dzień po” jest potrzebna?

Wiele państw oferuje dla kobiet dostęp do tabletek dzień po bez specjalnych starań. Kobiety w kryzysowych sytuacjach mogą udać się do najbliższej apteki i wykupić tabletkę, kiedy tego potrzebują. W Polsce antykoncepcja awaryjna w postaci tabletki dzień po wydawana jest wyłącznie na receptę przepisaną przez lekarza. Sytuacja, w której kobiety mogą zrealizować zakup antykoncepcji awaryjnej wyłącznie po okazaniu ważnej recepty uzyskanej po konsultacji lekarskiej tłumaczona jest przede wszystkim troską o zdrowie. Tabletka “dzień po” jest bowiem specjalną dawką hormonów, których nie należy stosować w przypadku pewnych schorzeń. Ponadto dla bezpieczeństwa i zachowania dobrego stanu zdrowia oraz samopoczucia tabletki “dzień po” nie należy nadużywać. Lekarz podczas konsultacji lekarskiej omawia z pacjentką ewentualne działania niepożądane, a także sprawdza czy w danej sytuacji nie występują żadne przeciwskazania. W celu zapewnienia kobiecie możliwie jak największego komfortu specjalista decyduje o wydaniu recepty nie tylko na podstawie wypełnionego wcześniej formularza ankiety, lecz również przeprowadzonego podczas konsultacji wywiadu. Istotne są wszystkie przebyte choroby, aktualne schorzenia, lista przyjmowanych leków, alergie, a nawet choroby występujące w najbliższym otoczeniu rodzinnym pacjentki. Informacja o przyjmowanych obecnie lekach oraz innych preparatach medycznych ma zapobiec wystąpieniu reakcji krzyżowej. Niepożądane reakcje krzyżowe mogą spowodować zmniejszenie efektywności tabletki “dzień po” lub wzmocnić jej działanie ryzykując poważne konsekwencje dla zdrowia pacjentki. Po odbyciu konsultacji online i otrzymaniu e-recepty kobieta może znacznie znacznie sprawniej otrzymać i zażyć tabletkę dzień po w porównaniu do korzystania ze stacjonarnej pomocy lekarskiej.

Tabletka dzień po – realizacja e-recepty online

Najważniejsze po ryzykownym stosunku, który może zakończyć się nieplanowaną i niechcianą ciążą jest zdecydowanie możliwie krótki czas reakcji. Niestety uzyskanie pomocy lekarskiej stacjonarnie nie odbywa się od ręki i niekiedy wymaga długiego czasu oczekiwania na wizytę. Wdrożenie awaryjnej antykoncepcji zbyt późno może niestety nie być już odpowiednim środkiem zapobiegawczym. Zdecydowanie najszybszym oraz dzięki temu najmniej stresującym sposobem na uzyskanie dostępu do tabletki dzień po jest otrzymanie e-recepty. Kobieta w sytuacji awaryjnej musi jedynie wypełnić odpowiedni formularz, dzięki któremu zostanie zakwalifikowana do konsultacji lekarskiej online. Lekarz po wywiadzie wystawi odpowiednią e-receptę, a następnie pacjenta otrzyma ją na swój adres e-mail oraz numer telefonu. Całą procedurę pacjenta odbywa w komfortowych dla siebie warunkach przebywając we własnym domu. To co dla kobiet jest również niezwykle istotne to fakt, że w taki sposób nie otrzyma ona odmowy od lekarza zasłaniającego się klauzulą sumienia. Często sama ankieta wypełniona szczegółowo i skrupulatnie przez pacjentkę wystarczy, aby lekarz mógł stwierdzić z pewnością zasadność wystawienia e-recepty i wystawić ją bez dodatkowej, bezpośredniej konsultacji z kobietą. E-recepta jest równoważnym dokumentem, jak recepty wystawiane przez lekarzy podczas wizyt stacjonarnych w ośrodkach medycznych. Z kolei dla pacjentek nie jest to problem, gdyż nie muszą organizować sobie wolnego czasu od pracy i codziennych obowiązków, aby odbyć konsultację lekarską i uzyskać receptę. Formularz kwalifikacyjny można wypełnić w dowolnym czasie, również w weekendy, święta, a nawet w godzinach nocnych. Udając się do wybranej apteki wystarczy podać otrzymany kod, aby farmaceuta zrealizował receptę na tabletkę “dzień po”. Wszystkie te procedury załatwione online są nie tylko wygodne i komfortowe dla samej pacjentki, lecz również zwiększają szansę na przyjęcie tabletki w odpowiednim czasie pozwalającym na skuteczne zapobiegnięcie zapłodnieniu.

Rodzaje tabletek dzień po działających w różnym czasie

W Polsce obecnie dostępne są dwa rodzaje leków nazywanych powszechnie tabletkami dzień po. Dysponując ważną receptą otrzymaną od lekarza można w aptekach kupić tabletki Escapelle lub ellaOne. Tabletki można zażywać wyłącznie sporadycznie, w kryzysowych i uzasadnionych przypadkach, gdy może dojść do niechcianej ciąży w wyniku ryzykownego stosunku. E-recepta jest najwygodniejszym i jednocześnie zdecydowanie najszybszym sposobem na uzyskanie tabletek Escapelle lub ellaOne. Bardzo ważne jest, aby pacjentki były świadome, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z tych leków jest lepszy. O wybranym rodzaju tabletki zalecanej w konkretnym przypadku decyduje lekarz. Tabletki mają różne działanie między innymi ze względu na nieco zróżnicowane składy i zawartość substancji aktywnych. Ze względu na stan zdrowia pacjentki, upływ czasu od ryzykownego stosunku oraz wiele innych czynników wybór tabletki “dzień po” musi być zawsze skonsultowany ze specjalistą.

Tabletki Escapelle swoje działanie opierają na głównej substancji czynnej jaką jest lewonorgestrel. Jego działanie polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji u pacjentki, dzięki czemu nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Przyjmuje się, że tabletka Escapelle może skutecznie zadziałać do 3 dni po ryzykownym stosunku. Dlatego też nazywa się ją tabletką 72 h, choć zdecydowanie największą gwarancję skuteczności mają pacjentki zażywające Escapelle do 12 godzin po stosunku. Bardzo ważną informacją dla kobiet obecnie karmiących piersią jest konieczność odczekania minimum 8 godzin po zażyciu Escapelle przed kolejnym karmieniem dziecka.
Tabletki ellaOne posiadają główną substancję czynną octan uliprystalu. Składnik ten powstrzymuje wyrzut hormonów luteinizujących i dzięki temu bardzo skutecznie hamuje owulację. W przeciwieństwie do Escapelle tabletkę ellaOne pacjentka może przyjąć nawet do 120 godzin po współżyciu. Jeśli jednak istnieje taka możliwość tabletkę należy przyjąć możliwie jak najszybciej, aby zminimalizować ryzyko. Największą skutecznością tabletka ellaOne cechuje się do 24 godzin po stosunku. Kobiety karmiące piersią po przyjęciu tabletki ellaOne nie powinny karmić dziecka nawet przez tydzień.

Z powodu wspomnianych różnic w działaniu leków każdy przypadek powinien być rozpatrywany w sposób w pełni indywidualny, aby tabletka dzień po mogłą zadziałać skutecznie i zapobiec niechcianej ciąży. Znaczenie ma więc czas, który upłynął od ryzykownego stosunku, stan zdrowia pacjentki, a nawet fakt czy kobieta wciąż karmi piersią. Dla wielu kobiet znaczenie może mieć również cena, gdyż tabletka Escapelle jest tańsza. Z pewnością jednak żadna z pacjentek nie odczuje żadnej różnicy w procedurze uzyskania e-recepty na każdy z tych rodzajów tabletek dzień po od strony formalnej. Jednakże poza kwestiami formalnymi dla większości kobiet istotny jest ich komfort psychiczny oraz wygoda, dlatego e-recepta jest zdecydowanie lepszym wyborem wiążącym się z mniejszą dawką stresu oraz niepewności. Lekarz wystawiający e-receptę nie skieruje również do pacjentki żadnej nieprzyjemnej uwagi na przykład związanej z odmową wydania recepty ze względu na klauzulę sumienia.

O czy warto wiedzieć przed zażyciem tabletki dzień po?

Zdecydowanie najistotniejszy jest czas, w którym tabletka dzień po zostanie zażyta. Im wcześniej pacjentka weźmie tabletkę tym większa szansa na opóźnienie lub zahamowanie owulacji oraz niedopuszczenie do niechcianej ciąży po ryzykownym stosunku. Wiele kobiet jest przekonanych, że receptę na tabletkę dzień po może wypisać wyłącznie ginekolog. W rzeczywistości jednak również lekarze innych specjalizacji mogą zapisywać pacjentkom tabletki dzień po. Coraz więcej kobiet jest również zadowolonych z możliwości otrzymania e-recepty po wypełnieniu kwestionariusza online. Dzięki temu nawet kobiety w bardzo kryzysowych sytuacjach mające znacznie utrudniony dostęp do lekarzy stacjonarnie mogą uzyskać pomoc i zdobyć e-receptę, a następnie sam lek w bardzo krótkim czasie. Przed zażyciem tabletki za każdym razem należy stosować się do zaleceń i wskazań specjalisty, a także dokładnie sprawdzić wszystkie informacje zawarte w ulotce. Pozwala to przygotować się na wszystkie ewentualne działania niepożądane jakie mogą wystąpić po przyjęciu tabletki. Ponadto trzeba pamiętać, że nawet przyjęta bardzo szybka tabletka “dzień po” nie gwarantuje w 100% uniknięcia niechcianej ciąży. Jeśli do zapłodnienia doszło przed przyjęciem tabletki to nie ma ona szansy zadziałać. Tabletki dzień po stanowią bowiem antykoncepcję awaryjną, a nie są środkami poronnymi. Dlatego też w momencie wystąpienia objawów i dolegliwości wskazujących na ciążę nawet po przyjęciu tabletki dzień po warto wykonać test i udać się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Po uzyskaniu potwierdzenia o zajściu w ciążę tabletki dzień po nie mają już żadnej szansy zadziałać.

Czy tabletka dzień po wpływa na cykl kobiety?

Jest to jedna z najczęściej pojawiających się u pacjentek wątpliwości. Kobiety obawiają się tego, że ich cykl po zażyciu antykoncepcji awaryjnej zostanie rozregulowany. Wątpliwości wynikają z faktu, że tabletki dzień po są dużą dawką hormonów, które nie są raczej obojętne dla organizmu. Krwawienie najczęściej pojawia się w terminie, choć zdarzają się przypadku opóźnienia bądź też przyspieszenia o kilka dni. W sytuacji, gdy krwawienie nie pojawi się w czasie 5 dni od spodziewanego terminu należy zgłosić się do ginekologa w celu potwierdzenia ewentualnej ciąży lub znalezienia przyczyny zmian hormonalnych. Czasem u niektórych kobiet mogą pojawić się krwawienia pomiędzy cyklami, które stanowią efekt uboczny zastosowania tabletki dzień po. W takich sytuacjach należy zachować spokój i skonsultować się z lekarzem, gdyż najprawdopodobniej nie jest to sytuacja niebezpieczna dla zdrowia, choć wymagająca pewnej kontroli.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zażywania tabletki dzień po?

Przyjmując jakiekolwiek środki medyczne w tym również tabletki dzień po należy zachować ostrożność i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Tabletkę dzień po przede wszystkim należy przyjmować jedynie w uzasadnionych i awaryjnych sytuacjach, gdy zachodzi duże ryzyko niechcianej ciąży. Częste zażywanie tabletki dzień po nie tylko mogłoby wywoływać niekorzystne skutki zdrowotne, lecz przede wszystkim wymagałoby dużych wydatków na same leki. Zdecydowanie inne metody zabezpieczenia na przykład w postaci tabletek antykoncepcyjnych są łagodniejsze dla organizmu i tańsze. Antykoncepcja awaryjna w postaci tabletek dzień po w żaden sposób nie chroni przed różnymi chorobami wenerycznymi. Uzyskanie e-recepty poprzez konsultację online jest tak samo bezpieczną procedurą w porównaniu ze stacjonarną wizytą lekarską. Z pewnością jednak zorganizowanie recepty online jest dla wielu kobiet opcją znacznie bardziej komfortową. W sytuacji podwyższonego ryzyka nieplanowanej ciąży warto korzystać z możliwości jak najmniej stresującego zorganizowania antykoncepcji awaryjnej. Duży stres związany z ryzykiem zapłodnienia często zostaje spotęgowany poprzez nieprzyjemne uwagi kierowane od lekarzy zasłaniających się klauzulą sumienia podczas wizyt stacjonarnych w ośrodkach medycznych.

Jakie mogą wystąpić ewentualne skutki uboczne tabletki “dzień po”?

Wszystkie leki i środki medyczne mogą wywoływać pewne działania niepożądane oraz uciążliwe skutki uboczne. W przypadku zażywania tabletki dzień po skutki uboczne również nie są zawsze i u wszystkich pacjentek. Warto mieć świadomość, że skutki uboczne leku Escapelle oraz ellaOne mogą być zupełnie inne. Najpowszechniejsze dolegliwości to między innymi bóle głowy, bóle brzucha i podbrzusza, osłabienie organizmu, mdłości, pojawienie się niespodziewanego krwawienia pomiędzy kolejnymi cyklami oraz bolesne miesiączkowanie przez jakiś czas. Wszystkie możliwe działania niepożądane i dolegliwości są szczegółowo opisane w ulotce tabletki dzień po. Informacje można również uzyskać od lekarza wystawiającego receptę. Pomimo możliwości wystąpienia efektów ubocznych tabletki dzień po nawet u kobiet, których wywiad lekarski nie wskazywał na przeciwwskazania przyjmowanie leków z zachowaniem środków ostrożności jest bezpieczne. Antykoncepcja awaryjna jest rozwiązaniem dla pacjentek nieplanujących ciąży, którym przytrafiło się współżycie o podwyższonym ryzyku. Najczęściej tabletkę dzień po przyjmują kobiety, u których inne środki antykoncepcyjne nie zadziałały lub z jakiegoś powodu ich skuteczność została zmniejszona.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz