Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Ekonsultacja z
Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail
Tabletki antykoncepcyjne
Większość wizyt u specjalistów ginekologów ogranicza się w zasadzie głównie do wystawienia odpowiedniej recepty na antykoncepcję dla pacjentki. Kobiety pragnąc skutecznie się zabezpieczyć przed zajściem w ciążę regularnie korzystają z wizyt u lekarzy ginekologów, aby mieć możliwość zakupu właściwych środków antykoncepcyjnych. Aby więc uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne konieczne jest umówienie się na wizytę, a następnie zorganizowanie wolnego czasu na konsultację. Powoduje to również zwiększenie kolejek do specjalistów, a kobiety potrzebujące badań i porad lekarskich zmuszone są do nieco wydłużonego oczekiwania. Doskonałym rozwiązaniem jest więc możliwość uzyskania e-recepty na tabeltki antykoncepcyjne bez potrzeby umawiania się na stacjonarną wizytę u lekarza. Cała procedura od wypełnienia odpowiedniego formularza do otrzymania e-recepty i specjalnego kodu niezbędnego do realizacji może potrwać zaledwie kilka godzin, a pacjentka jeszcze tego samego dnia będzie mogła pójść do apteki.
Lekarze ginekolodzy zdecydowanie najlepiej zdają sobie sprawę z trudności, jakie napotykają czasem pacjentki starające się o wizytę w sytuacjach kryzysowych. Wystąpienie dolegliwości bólowych, upławów bądź innych symptomów wymaga często bardzo szybkiej konsultacji i kontroli u lekarza ginekologa. Niestety dostępność specjalistów jest ograniczona, a pacjentki często muszą czekać przez dłuższy czas na pomoc. W dużej mierze wynika to z ilości wizyt polegających w głównej mierze na wypisywaniu recept na antykoncepcję hormonalną. Dlatego też możliwość uzyskania e-recepty w bezpieczny i wygodny dla pacjentki sposób to również dobre rozwiązanie według lekarzy. Kobieta pragnąca w świadomy sposób decydować o planowaniu rodziny i zabezpieczaniu się może szybko uzyskać e-receptę wystawioną przez lekarza, a następnie zrealizować ją w wybranej aptece bez konieczności umawiania się na wizytę stacjonarną. Jej dane pozostają bezpieczne i chronione, a cała procedura odbywa się w możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach na przykład w zaciszu domowym.
Wybór drogi elektronicznej do uzyskania e-recepty to świetny pomysł. Procedura jest bardzo prosta i nie wymaga skomplikowanych działań ze strony pacjentki. Wypełniając formularz ankiety należy wpisać nie tylko dane osobiste, lecz również podać nazwę tabletek antykoncepcyjnych przyjmowanej przez kobietę do tej pory. Po wypełnieniu niezbędnych pytań w kwestionariuszu zostaje ona skierowana do lekarza, który przeprowadzi konsultację i analizę wszystkich informacji. Kod na e-receptę niezbędny do jej zrealizowania w wybranej aptece zostaje wysłany pacjentce na podany numer telefonu oraz drogą mailową. Bardzo często pacjentki otrzymują kod do e-recepty po upłynięciu zaledwie kilkunastu minut. Procedura trwa nieco dłużej w dni świąteczne, weekendy lub po złożeniu formularza w godzinach wieczornych. Najczęściej jednak od momentu wypełnienia kwestionariusza medycznego do chwili otrzymania specjalnego kodu e-recepty nie mija więcej niż 24 godziny. E-recepta jest ważna przez 30 dni i niezrealizowanie jej w tym czasie oznacza konieczność starania się o nowy dokument. E-recepty można realizować we wszystkich aptekach. Najlepiej jednak sprawdzić dostępność tabletek antykoncepcyjnych w wybranej aptece, aby nie tracić czasu na wizyty w aptekach, gdzie nie ma wybranych środków.
Wiele kobiet ma silne przeświadczenie o tym, że receptę na tabletki antykoncepcyjne wystawić może tylko lekarz ginekolog. W rzeczywistości jednak do wystawienia tego typu recepty uprawnieni są również lekarze innych specjalizacji, pielęgniarki, stomatolodzy lub położne. Sprawia to, że przeprowadzenie całej procedury internetowo na wybranym portalu jest łatwe i szybkie z perspektywy pacjentki. E-recepta wystawiana jest w krótkim czasie i dzięki temu można w dogodnych warunkach otrzymać odpowiedni kod do realizacji w aptece i zakupu tabletek antykoncepcyjnych.
E-receptę może oczywiście zrealizować sama pacjentka, dla której została ona wystawiona. Jednakże możliwe jest również poproszenie kogoś innego o wykupienie tabletek antykoncepcyjnych wystawionej na e-recepcie dla pacjentki. Najważniejsze jest przedstawienie w aptece odpowiedniego kodu recepty lub kodu kreskowego na wydrukowanym dokumencie. W przypadku realizowania recepty przez inną osobę niż pacjentka, dla której została ona wystawiona konieczne jest podanie numeru PESEL. Na podstawie tych informacji farmaceuta będzie mógł zrealizować receptę i wydać zapisaną antykoncepcję hormonalną.
Poza uzyskaniem e-recepty na tabletki antykoncepcyjne pacjentki mogą wykorzystując taką samą procedurę uzyskać również dokument uprawniający do zakupu antykoncepcji awaryjnej. W sytuacji konieczności przyjęcia antykoncepcji awaryjnej kluczowy jest czas. Zażycie tabletki możliwie jak najszybciej daje największą gwarancję skuteczności. Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja awaryjna nie może być stosowana na stałe. Jest to rozwiązanie, z którego można korzystać sporadycznie w uzasadnionych sytuacjach. Antykoncepcję awaryjną przyjmuje się, gdy stosowane na co dzień zabezpieczenia zawiodą lub zostaną użyte w nieprawidłowy sposób obniżający ich skuteczność.
W sytuacji, gdy kobieta potrzebuje przyjąć antykoncepcję awaryjną zdecydowanie najistotniejszy jest czas. Duża ilość stresu spowodowana samą sytuacją jest wystarczająca, dlatego nie ma sensu dokładać sobie niepewności poprzez długie oczekiwanie na stacjonarną wizytę u ginekologa. E-receptę na antykoncepcję awaryjną można uzyskać w naprawdę krótkim czasie, dzięki czemu przyjęcie odpowiedniej tabletki nastąpi szybko, a pacjentka poczuje się znacznie spokojniejsza. Ryzyko zajścia w niechcianą ciążę może powodować nadmiar stresu i negatywnych emocji, dlatego warto korzystać z wygodnych rozwiązań. Procedura uzyskania e-recepty na antykoncepcję awaryjną ogranicza się w zasadzie do poprawnego wypełnienie specjalnego formularza. Następnie kobieta uzyskuje kod, dzięki któremu w wybranej aptece zrealizuje receptę. Ogromnym plusem z perspektywy wielu kobiet starających się o uzyskanie recepty na antykoncepcję hormonalną drogą elektroniczną jest uniknięcie nieprzyjemnych rozmów z lekarzami na wizytach stacjonarnych. Niestety wciąż zdarzają się bowiem przykre incydenty, w których lekarze odmawiają wystawiania recepty tłumacząc się obowiązującą klauzulą sumienia. Towarzyszą temu często niewybredne i bardzo nieprzyjemne dla kobiet komentarze, których można w prosty sposób uniknąć korzystając z możliwości otrzymania e-recepty.
Obecnie wszystkie rodzaje antykoncepcji hormonalnej można mieć zapisanie drogą elektroniczną na e-recepcie. Oznacza to spore ułatwienie dla pacjentek, które chcą skorzystać z takiej procedury i nie muszą koniecznie umawiać się na stacjonarną wizytę lekarską u ginekologa. E-recepta na antykoncepcję to doskonały sposób na kontynuację kuracji za pomocą konkretnej metody zabezpieczania przed nieplanowaną ciążą. W przypadkach, gdy kobieta od dłuższego czasu korzysta z jednej metody antykoncepcji specjalista wystawiający e-receptę z pewnością nie będzie miał żadnych obiekcji oraz wątpliwości. Ciągłość i niezachwiana regularność w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest podstawą w zapewnieniu oczekiwanej skuteczności. Antykoncepcja hormonalna opiera się na hormonach syntetycznych o zróżnicowanym działaniu i właściwościach. Z tego powodu nie ma jednej, najlepszej metody i rodzaju antykoncepcji hormonalnej odpowiedniej dla każdej kobiety. Rodzaj kuracji należy dopasowywać w pełni indywidualnie biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania pacjentki. Najpopularniejsze formy antykoncepcji hormonalnej to między innymi:
Tabletki tego rodzaju zawierają w swoim składzie wyłącznie progesteron i są nieco mniej powszechne w porównaniu z tabletkami dwuskładnikowymi. Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych wymaga od kobiet nieprzerwanej regularności oraz systematyczności. Istotna jest również pora zażywania tabletek, która każdego dnia powinna być zbliżona każdego dnia. Pozwala to zachować maksymalną skuteczność zabezpieczenia tabletkami oraz bezpieczeństwo.
Jest to zdecydowanie najpopularniejsza metoda zabezpieczania przed nieplanowaną ciążą. Tabletki zawierają jednocześnie progesteron i estrogen. Hormon jakim jest estrogen zapobiega niekontrolowanemu krwawieniu w dróg rodnych i zarazem wspomaga działanie progesteronu. Z kolei progesteron powstrzymuje owulację i zagęszcza śluz szyjkowy u kobiety a to sprawia, że plemniki nie docierają do komórki jajowej i nie ma możliwości zajścia w ciążę. E-receptę można uzyskać zarówno na tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe.
Hormony zawarte w plastrach antykoncepcyjnych przenikają przez skórę. Należy stosować trzy plastry w formie jednego cyklu, a następnie zrobić niezbędną przerwę. Podczas koniecznej przerwy hormony także działają, dlatego nie ma potrzeby w tym czasie używać innych środków zabezpieczających. Hormony z plastrów antykoncepcyjnych zatrzymują owulację i zagęszczają śluz zapobiegając dotarciu plemnikom do komórki jajowej. Hormony z plastrów antykoncepcyjnych wpływają jednocześnie na regulację całego cyklu menstruacyjnego kobiety. Pierwszy plaster pacjentka musi przykleić na skórę pierwszego dnia cyklu, a hormony uwolnią się i zaczną skutecznie działać już w ciągu kolejnej doby.
Zastrzyki należy wykonywać raz na trzy miesiące w sposób domięśniowy. Jest to bardzo wygodna forma zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, gdyż kobiety nie muszą pamiętać każdego dnia na przykład o zażyciu tabletki. Zastrzyki antykoncepcyjne mogą być wykonywane samodzielne, choć lepiej powierzyć to lekarzowi lub innej osobie z odpowiednim doświadczeniem. Nieprecyzyjnie wykonany zastrzyk może być przede wszystkim bardzo bolesny dla pacjentki. Bardzo ważną informacją jest skuteczność zastrzyków jeszcze przez dziesięć kolejnych miesięcy po ostatnim zabiegu. W tym czasie hormony cały czas wykazują działanie, a kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę. Dla zapewnienia najwyższej skuteczności zastrzyk powinien być wykonany w trakcie pierwszych kilku dni cyklu. Zastrzyki antykoncepcyjne charakteryzują się natychmiastowym działaniem i stosunkowo wysoką skutecznością.
Jak wszystkie inne środki medyczne oraz leki antykoncepcji hormonalnej też może wywoływać niepożądane działania w postaci uciążliwych skutków ubocznych. W przypadku występowania jakichkolwiek niepożądanych działań należy konsultować się z lekarzem i ewentualnie zmienić metodę zabezpieczania. Najczęściej efekty uboczne dokuczają pacjentkom, które stosują tabletki antykoncepcyjne długoterminowo. Czasem lekarze prowadzący zalecają w takich sytuacjach zrobienie przerwy na pewien czas i stosowanie w tym czasie mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Pojawiające się efekty uboczne to na przykład bolesność piersi, mdłości, zmienne nastroje, większa masa ciała, obniżone libido oraz problemy z układem pokarmowym.
O tym czy w przypadku konkretnej pacjentki występują jakieś przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych decyduje lekarz na podstawie wywiadu bądź historii chorób. Najważniejsze jest bowiem przede wszystkim zachowanie wszelkich środków ostrożności oraz zadbanie o bezpieczeństwo stosowania przez pacjentkę antykoncepcji hormonalnej. Jednym z najważniejszych przeciwwskazań jest ciąża oraz karmienie dziecka piersią. Tabletek antykoncepcyjnych oraz innych form antykoncepcji hormonalnej nie mogą również stosować pacjentki z chorobami wątroby. Wcześniej przebyte lub obecnie trwające choroby naczyń krwionośnych również są wyraźnym przeciwwskazaniem. Pacjentki z chorobami nowotworami, które są zależne od estrogenu nie mogą korzystać z hormonalnych metod zabezpieczania przed nieplanowaną ciążą. Do innych przeciwwskazań należy także otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, niekontrolowane i niezdiagnozowane przez lekarza krwawienia oraz unieruchomienie trwające dłuższy czas. Każda z tych przypadłości może spowodować obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Lekarz wybierający dla pacjentki formę zabezpieczenia powinien także wiedzieć o aktualnie przyjmowanych lekach, które mogłyby spowodować reakcje krzyżowe.
Choć tabletki antykoncepcyjne należy to metod bardzo skutecznych to jednak żadna z nich nie zapewni pełnej gwarancji zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Ponadto należy mieć świadomość, że żadna z form antykoncepcji hormonalnej nie chroni przed zakażeniem chorobami wenerycznymi. Aby antykoncepcja hormonalna wykazywały możliwie jak najlepsze działanie i wysoką skuteczność warto wybierać konkretną metodę podczas skrupulatnej konsultacji lekarskiej. Indywidualne podejście do wyboru rodzaju antykoncepcji polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz późniejszym kontrolowaniem ewentualnych skutków ubocznych występujących u pacjentki. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie najlepszej metody wykazującej wysoką skuteczność spełniającą wymagania i oczekiwania kobiety. Antykoncepcja hormonalna, która jest prawidłowo dopasowana i stosowana w sposób prawidłowy jest naprawdę efektywna i jednocześnie bardzo bezpieczna. Ponadto niektóre z metod zabezpieczenia hormonalnego wykazują działanie pomimo krótkich przerw i niepełnej regularności. Należy jednak pamiętać, że hormonalne środki antykoncepcyjne podobnie, jak wszystkie inne leki i środki medyczne czasem powodują niepożądane działania uboczne wymagające konsultacji lekarskiej oraz kontroli. Nie każda metoda jest skuteczna od razu po rozpoczęciu kuracji, dlatego w pierwszych dobach przyjmowania antykoncepcji warto zachować szczególną ostrożność i najlepiej stosować jednocześnie inne metody zabezpieczenia mechanicznego przed nieplanowaną ciążą.