Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Ekonsultacja z
Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail
Prawidłowa pielęgnacja skóry na twarzy i ciele to nie tylko gwarancja pięknego wyglądu, lecz również zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie zawsze jednak odpowiednie sposoby dbania o skórę pozwalają uchronić się przed jej chorobami. Jedną z chorób skóry, która może przyczynić się do kompleksów i postrzegania swojego wizerunku jako mniej atrakcyjnego jest trądzik. Schorzenie można jednak z powodzeniem leczyć, choć czasem wymaga to stosowania silnych leków wydawanych na receptę. Przed wyborem dowolnej maści lub tabletek warto skonsultować się z lekarzem, który najlepiej dopasuje odpowiednie preparaty.
Trądzik należy do najbardziej powszechnych i często spotykanych chorób atakujących skórę. Najprościej można wytłumaczyć trądzik jako nadmierną ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Do nadmiernej produkcji łoju dochodzi w wyniku bakteryjnego zakażenia gruczołów, a przez to również zaburzenia funkcjonowania mieszków włosowych, które zostają zatkane wraz z porami w skórze. Trądzik nie jest chorobą zakaźną, a częścią społeczeństwa narażoną na najostrzejszy przebieg i nasilone objawy jest dojrzewająca młodzież. Trądzik może jednak występować w każdym wieku i niezależnie od płci, dlatego można spotkać nawet osoby starsze cierpiące na problemy skórne. W powszechnej opinii trądzik to wyłącznie dostrzegalne krosty na skórze oraz podskórne grudki ze stanem zapalnym. W rzeczywistości jest to jednak wyłącznie postać zapalna choroby. Występuje bowiem również postać niezapalna objawiająca się poprzez nadmierną ilość zaskórników na skórze. Trądzik jest chorobą i bez względu na przebieg warto rozpocząć skuteczne leczenie, aby na skórze nie pozostały trwałe przebarwienia oraz blizny, które ciężko usunąć i mogą wydawać się bardzo nieestetyczne. O leczeniu w przypadku występowania trądziku powinien decydować specjalista ze względu na zróżnicowane metody w przypadku nasilenia symptomów, przebiegu i stopnia zaawansowania zmian skórnych, a także ogólnego stanu skóry. Jeśli bowiem terapia nie zostanie właściwie zaplanowana to nawet najbardziej polecane, ogólnodostępne w aptekach preparaty mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Leczenie trądziku – jakie są powody występowania choroby?
Najpowszechniejszą postać choroby stanowi trądzik w postaci młodzieńczej. Jest on bezpośrednio powiązany z dużymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w dojrzewającym organizmie nastolatka. Szczególnie ważne jest więc w tym czasie zadbanie o prawidłową pielęgnację skóry dopasowaną do typu i stanu cery. Dzięki temu można samodzielnie nieco unormować zmiany trądzikowe, choć całkowite ich wyleczenie wymaga większego zaangażowania oraz najczęściej wdrożenia również właściwego leczenia. Stany zapalne nasilają się, jeśli dieta nie jest dobrze zbilansowana, każdego dnia naraża się na nadmiar stresu oraz układ hormonalny nie jest unormowany. Kobiety dodatkowo mogą zauważać nowe zmiany trądzikowe, gdy w organizmie nadmiernie zwiększa się ilość androgenów. Duże zmiany hormonalne mogą być wynikiem ciąży, dlatego w tym okresie cera często ulega pogorszeniu i na skórze pojawiają się krosty bądź inne zmiany. Trądzik czasem nasila się pod wpływem działania substancji zawartych w przyjmowanych lekarstwach. Mechaniczne uszkodzenia to również częsty powód rozwoju zmian trądzikowych i stanów zapalnych ze względu na zaburzoną prawidłową równowagę w gruczołach łojowych. W przebiegu choroby przede wszystkim ważne jest regularne dbanie o stan skóry za pomocą odpowiednio dopasowanych preparatów, unikanie dotykania twarzy umożliwiające przenoszenie się bakterii oraz skrupulatne stosowanie zaleconych farmaceutyków.
Trądzik można leczyć na wiele różnych sposobów. W aptekach dostępne są zarówno specjalne maści, które należy stosować miejscowo na zmiany trądzikowe. Do środków przeznaczonych do stosowania miejscowego zaliczają się również kosmetyki pielęgnacyjne, jak na przykład pianki do mycia i specjalne maseczki z substancjami czynnymi. Trądzik leczy się także za pomocą tabletek przyjmowanych doustnie. W aptekach dostępne są zarówno tabletki wydawane bez recepty, które każdy może samodzielnie kupić, jak również farmaceutyki wydawane wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. W preparatach dostępnych bez recepty przeważnie w składzie znajdują się różne wyciągi lub ekstrakty roślinne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, takie jak wyciąg z mniszka lekarskiego, ekstrakt z liści zielonej herbaty oraz wiele innych. Ważnymi składnikami są też drożdże, witaminy z grupy B, witamina C, krzem, siarka i cynk. Największa skuteczność zapewniają jednak nieco silniejsze medykamenty, których wykorzystywanie w terapii trądziku należy konsultować ze specjalistą. Czasem jedynym rozwiązaniem na całkowite pozbycie się trądziku oraz wynikających z tego zmian zapalnych jest wdrożenie antybiotykoterapii. Antybiotyki mogą być używane miejscowo na guzki i krosty. W takich przypadkach lekarze zapisują klindamycynę, erytromycynę bądź tetracykliny. Te ostatnie występują ponadto w środkach w postaci tabletek doustnych i są skuteczne w zwalczaniu podskórnych, bolesnych grudek i torbieli. Na zaskórniki najczęściej stosuje się kwas azaleinowy, kwas salicylowy oraz nadtlenek benzoilu. Jeśli przyczyną występowania trądziku są duże wahania hormonów, specjalista może zalecić terapię hormonalną dopasowaną indywidualnie dla pacjenta. Osobną grupę środków na trądzik stanowią retinoidy zawierające pochodną witaminy A. Ich działanie ma bardzo szerokie spektrum, w tym między innymi łagodzą stany zapalne, znacząco przyspieszają gojenie się ranek i redukują nieestetyczne przebarwienia. Prawidłowo dawkowane i używane retinoidy nie tylko wspomagają leczenie trądziku, lecz przede wszystkim doprowadzają do szybszego odnowienia naskórka w zdrowej postaci. Wykorzystywanie retinoidów w terapii trądziku wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ze względu na swoje właściwości retinoidy są światłoczułe. Oznacza to, że najlepiej, aby pacjent całkowicie unikał promieni słonecznych i chronił skórę silnymi kremami z filtrami przeciwsłonecznymi.
Poza wdrożeniem dopasowanego leczenia farmakologicznego należy zadbać również o wspomaganie domowymi metodami. Szczególnie ważna jest zbilansowana dieta, która jednocześnie powinna być przeciwzapalna. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się więc produkty bogate w minerały oraz niezbędne witaminy, a także przeciwzapalne przyprawy, takie jak oregano, cynamon czy też kurkuma. Jako dodatek do wielu potraw warto stosować czosnek wykazujący silne działanie przeciwbakteryjne. Skóry nie można przesuszać, dlatego bardzo istotne jest regularne nawadnianie organizmu poprzez picie dużej ilości wody. O cerę konieczne trzeba dbać właściwie dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Ważnym etapem codziennej rutyny pielęgnacyjnej jest mycie. Pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń, jak również resztek makijażu to pierwszy etap przed nakładaniem jakichkolwiek innych preparatów pielęgnacyjnych. Środki do mycia nie powinny jednak być zbyt mocne i nie mogą zawierać żadnych drobinek. W przeciwnym razie podczas mycia skóry można łatwo doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń naskórka i pogorszenia stanu cery. Po każdym oczyszczeniu skóry należy ją następnie odżywić oraz nawilżyć dobranymi do rodzaju cery kremami. Bardzo ważne jest, aby produkty te nie zapychały porów, gdyż zmiany trądzikowe staną się nasilone, a gruczoły łojowe wzmogą swoją pracę produkując jeszcze większe ilości sebum. Zmiany trądzikowe często stają się zaczerwienione i powodują odczuwanie świądu. Nie wolno jednak dotykać ich nieumytymi rękoma, a przede wszystkim wyciskać ropnych krostek. Ze względu na obecność bakterii w stanach zapalnych jest to najprostsza droga do rozwoju kolejnych zmian trądzikowych i powstawania trwałych blizn oraz przebarwień.
Zmiany trądzikowe w pewnym stopniu mogą dotyczyć każdego młodego człowieka wchodzącego w etap dojrzewania. Wynika to z dużych zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie człowieka. Jeśli jednak zmiany trądzikowe stają się nasilone, a pod skórą pojawiają się bolące grudki warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Ponadto każda tego rodzaju zmiana na skórze w dorosłości również powinna być omówiona ze specjalistą. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację online, po której lekarz wystawi e-receptę na zalecane środki medyczne. Wszystkie leki oraz preparaty na trądzik trzeba stosować ściśle według instrukcji odnośnie dawkowania od lekarza. Tylko taki sposób postępowania daje szansę wyleczenia trądziku i trwałego pozbycia się zmian skórnych. Po zakończeniu efektywnego leczenia ważne jest wprowadzenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych oraz żywieniowych już na stałe. Dzięki temu naskórek zregeneruje się, a na cerze nie pozostaną żadne przebarwienia lub blizny. W najcięższych przypadkach potrzebne może okazać się wdrożenie właściwych metod pozwalających na pozbycie się nieestetycznych blizn i przebarwień. E-receptę wystawioną online na niezbędne leki na trądzik pacjenci mogą realizować w dowolnie wybranych aptekach. Najważniejsze jest przedstawienie farmaceucie samego dokumentu wydrukowanego w formie PDF lub kodu kreskowego recepty. Następnie pacjent musi podać swój numer PESEL, a także kilkucyfrowy kod PIN do e-recepty niezbędny do jej realizacji. Zwalczenie trądziku może być czasochłonne i wymagać wprowadzenia wielu zmian do codziennego funkcjonowania. Jednakże zmiany skórne i stany zapalne to nie tylko objawy choroby, lecz także częsta przyczyna utraty pewności siebie oraz zaburzonego postrzegania własnej atrakcyjności. Dlatego też nie należy zwlekać z umówieniem się na konsultacje lekarską i skorzystać z najprostszej możliwości, czyli spotkania online ze specjalistą. Wystarczy wypełnić specjalny formularz i umówić się na konsultację w najbardziej dogodnym dla siebie terminie.