Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Ekonsultacja z

E-recepta online na zapalenie pęcherza w 15 minut za 59 zł

Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail

Wypełnij formularz medyczny

E-recepta online na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza to jedno ze schorzeń, które występując u kobiet powoduje bardzo duży dyskomfort i ma znaczący wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Dolegliwości mogą występować również u dzieci oraz mężczyzn, choć są to mniej liczne grupy pacjentów. Najczęściej zapalenie pęcherza jest jednym z symptomów ogólnego zapalenia dróg moczowych i towarzyszy mu również zapalenie cewki moczowej, a leczenie nie może odbyć się bez wykorzystania antybiotyków. Bardzo ważne są także inne działanie wspomagające, które po zastosowaniu przynoszą pewną ulgę i przyspieszają nieco proces powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Niepodejmowanie leczenia przez dłuższy czas do znaczna utrata komfortu oraz swobody w codziennym życiu.

E-recepta online – przebieg zapalenia pęcherza

Najczęściej bezpośrednią przyczyną występowania zapalenia pęcherza są infekcje dróg moczowych spowodowane bakteriami. W momencie, gdy bakterie przedostają się z odbytu do cewki moczowej dochodzi do zakażenia. Sytuacje, w których najłatwiej o taką infekcję to między innymi stosunki płciowe. Nierzadko przyczyny zapalenia pęcherza to wszelkie osłabienia organizmu na przykład w wyniku przeziębienia. Czas trwania infekcji to przeważnie okres kilku – kilkunastu dni. Prawidłowo wdrożone i przeprowadzone leczenie farmakologiczne pozwala szybko pozbyć się infekcji oraz uciążliwych dolegliwości. Czasem niestety zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważniejszych powikłań, w wyniku których niezbędne okazuje się leczenie szpitalne. Jednym z groźniejszych powikłań braku odpowiedniego leczenia jest wystąpienie odmiedniczkowego zapalenia nerek. Ze względu na wysokie ryzyko zarażenia zapaleniem pęcherza należy w trakcie infekcji całkowicie unikać stosunków seksualnych. W wielu przypadkach specjaliści zalecają tak zwane profilaktyczne przeleczenie partnerów, u których nie pojawiły się objawy choć mogło już dojść do zakażenia. Kobietom zdarza się mylić ze sobą zapalenie pęcherza i zapalenie pochwy. Infekcje pęcherza powodują nieustające parcie na mocz oraz stany zapalne w obszarze cewki moczowej. W przypadku zapalenia pochwy najczęściej spotykane symptomy to swędzenie, upławy oraz pieczenie. Zapalenie pęcherza pojawia się, gdy dochodzi do zainfekowania cewki moczowej bakteriami E.coli, Chlamydią, dwoinkami rzeżączki, Staphylococcus lub Enterococcus. Do całkowitego wyleczenia zapalenia pęcherza najczęściej więc wykorzystuje się lekarstwa z grup o działaniu przeciwbakteryjnym, czyli antybiotyki i chemioterapeutyki. Aby rozpocząć terapię za pomocą antybiotyków należy najpierw uzyskać niezbędną e-receptę o specjalisty. Dostępne w aptekach farmaceutyki wydawane bez recepty nie mają tak dużej skuteczności i powinny stanowić jedynie wsparcie właściwej terapii. Zapalenie pęcherza w zdecydowanej większości przypadków leczy się antybiotykami penicylinowymi o wysokiej skuteczności. Część pacjentów niestety posiada jednak silną alergię na penicylinę i w ich przypadku konieczne jest wdrożenie innych leków przeciwbakteryjnych. Chorzy dostają w takich przypadkach zalecenie stosowania środków zawierających fosfomycynę. Są to również antybiotyki, lecz o szerszym spektrum zastosowania, które działają skutecznie na zapalenie pęcherza. Tym co odróżnia fosmocynę od pozostałych antybiotyków jest jej forma i sposób podawania. Pacjent powinien zażyć jedną dawkę znajdującą się w specjalnej saszetce tuż przed pójściem spać. Nad ranem objawy powinny być złagodzone ze względu na zniszczenie przez substancję czynną bakterii znajdujących się w pęcherzu. Jeśli jednak pomimo prawidłowego przyjęcia dawki poprawa nie nastąpi, specjalista może zalecić ponowne zażycie dawki po upływie kilku dni.

E-recepta online – jakie leki na zapalenie pęcherza?

W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego stosuje się dwa rodzaje antybiotyków. Jednym z nich jest wspomniana fosfomycyna, która jest lekiem syntetycznym. Oprócz zapalenia pęcherza fosmomycynę można wykorzystywać również do terapii w przypadku występowania bardzo obfitego bakteriomoczu niedającego żadnych szczególnych symptomów. Forma fosfomycyny jaką przeważnie spotyka się w aptekach to proszek zamknięty w specjalnych saszetkach przeznaczony do jednorazowego zażycia. Fosfomycynę wykorzystuje się w terapii zapalenia pęcherza, gdy pacjenci mają alergie na penicylinę. W przeciwnym razie antybiotykiem pierwszego wyboru jest amoksycylina, czyli postać półsyntetyczna penicyliny. Ta substancja czynna powoduje zahamowanie procesu budowania się ścianek komórkowych u bakterii. Lek ten jest niezwykle skuteczny w przebiegu ostrej postaci zapalenia pęcherza moczowego, a także bakteriomoczu występującego w okresie ciąży oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Poza antybiotykami w aptekach dostępne są pewne preparaty niewymagające uzyskania recepty, lecz jednocześnie wykazujące znacznie słabsze działanie. Chemioterapeutyki o największej popularności to między innymi furagina. Jest to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, który warto zażywać, jeśli zapalenie pęcherza ma bardzo łagodny przebieg. Inne substancje czynne zalecane w przebiegu zapalenia pęcherza to między innymi Trimetoprim, Nitroksolina oraz Ciprofloxacinum. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, lecz nie są skuteczne w przypadku choroby o ostrym przebiegu. Mogą być więc stosowane jako wsparcie właściwego leczenia za pomocą antybiotyków. Po rozpoczęciu leczenia konieczne jest zachowanie regularności przyjmowania dawek przez okres nie krótszy niż kilka dni nawet, gdy objawy ustąpią znacznie szybciej. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka ponownego wystąpienia dolegliwości i nawrotu zapalenia pęcherza.

Domowe metody na zapalenie pęcherza moczowego

Terapię farmakologiczną ustaloną przez lekarza warto wspomagać również własnymi działaniami opartymi o najbardziej skuteczne, domowe metody leczenia zapalenia pęcherza moczowego. To najczęściej stosowanych zaliczają się zdecydowanie różnego rodzaju ziołowe preparaty zawierające jednocześnie ekstrakty żurawinowe. Żurawina zawiera bowiem substancje nazywane proantocyjanidami, którego blokują bakteriom możliwość zagnieżdżenia. Ponadto witamina C znajdująca się w żurawinie wpływa na zmianę pH moczu. Dzięki temu odczyn moczu staje się bardziej niekorzystny dla bakterii. Żurawina wykazuje także działanie moczopędne, dzięki czemu możliwe jest znacznie szybsze usunięcie bakterii z dróg moczowych. W związku z korzystnym działaniem wielu składników żywieniowych i zawartych w nich witamin oraz minerałów w okresie infekcji pęcherza moczowego warto zmienić nieco codzienny jadłospis. Bardzo ważne jest między innymi kontrolowanie ilości wypijanej wody, której należy przyjmować nieco więcej niż normalnie. Poza braniem środków medycznych zawierających ekstrakty żurawinowe dobrym pomysłem jest również jedzenie tych suszonych owoców podczas posiłków. Działanie zakwaszające lub moczopędne wykazuje znacznie więcej produktów i półskładników, dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie w trakcie choroby i dokonać pewnych zmian na ten okres. W celu złagodzenia dolegliwości można zastosować tak zwane nasiadówki przygotowywane z określonych rodzajów ziół oraz ciepłe okłady z termoforu. Szczególnie istotne podczas infekcji jest odpowiednie zabezpieczanie ciała przed wychłodzeniem oraz osłanianie obszarów pęcherza dodatkową warstwą ubrań. Jeśli pomimo choroby pacjenci odbywają stosunki seksualne powinni bardzo dokładnie zadbać o swoją higienę intymną. Wyraźną ulgę mogą przynieść leki rozkurczowe, takie jak No-spa lub inne, które stosuje się podczas zwykłego przeziębienia.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać nawrotom zapalenia pęcherza moczowego

Jedną z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny pozostaje profilaktyka, która wciąż okazuje się jedną z najskuteczniejszych metod. W przypadku zapalenia pęcherza profilaktyka oraz działanie po wyleczeniu wcześniejszej infekcji również mają kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia pacjenta. W zdecydowanej większości przypadków do zapalenia pęcherza moczowego dochodzi w dwóch sytuacjach. Jedną z nich jest niekontrolowane przedostanie się bakterii bytujących na końcu układu trawiennego w okolicach odbytu do układu moczowego. Dochodzi do tego podczas stosunków seksualnych. Drugą powszechną przyczyną choroby jest znaczne osłabienie całego organizmu między innymi poprzez wychłodzenie ciała. Dlatego też istotne jest zadbanie o szczególną higienę intymną po stosunkach seksualnych oraz odpowiednie zabezpieczanie ciała dostosowane do aktualnych warunków pogodowych. Na ogólny stan i zdrowie układu moczowego duży wpływ ma sposób odżywiania. W codziennej diecie powinny znaleźć się między innymi składniki zakwaszające i zawierające dużo witaminy C. Najbardziej polecane produkty to cytryna, owoce jagodowe, żurawina, czarny bez, papryka oraz wiele innych. Istotna jest również woda, której wypijanie odpowiednich ilości powinno stać się codziennym nawykiem. Wszystko to sprawia, że oddaje się mocz o odpowiednim poziomie pH powodującym skuteczne niszczenie bakterii.

E-recepta online – czym grozi zaniechanie leczenia zapalenia pęcherza moczowego?

Infekcję pęcherza moczowego należy leczyć wyłącznie pod kontrolą specjalisty, który dopasuje odpowiednie środki medyczne. Istotne jest między innymi prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn choroby oraz możliwie jak najszybsze wdrożenie farmaceutyków o sprawdzonej skuteczności. Bardzo ważne jest szczegółowe przekazanie specjaliście opisu objawów, który trzeba zawrzeć w odpowiednim formularzu medycznym przed konsultacją online. E-receptę można uzyskać w krótkim czasie, dzięki czemu możliwe jest naprawdę szybkie wdrożenie właściwego leczenia. Realizacja e-recepty online nie stanowi żadnego problemu i można tego dokonać w każdej aptece. Konieczne jest jedynie okazanie farmaceucie e-recepty i specjalnego kodu wraz z numerem PESEL pacjenta. Od zauważenia pierwszych niepokojących symptomów do zażycia pierwszej dawki leku może więc upłynąć zaledwie kilkadziesiąt minut.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz