Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Ekonsultacja z
Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail
Uciążliwe zawroty głowy to problem, który powinien stanowić powód do wizyty u lekarza. Może wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, a przy niektórych aktywnościach bywa niebezpieczny. Istnieje wiele możliwych przyczyn zawrotów głowy – od prozaicznych aż po stanowiące zagrożenie życia. Nie lekceważ tej dolegliwości – wejdź na tendoktor.pl i umów e-konsultację z lekarzem lub zamów e-receptę. Zawroty głowy to dolegliwość, której nie powinno się ignorować – zwłaszcza jeśli występuje często lub jest nasilona. Problem może wystąpić nie tylko u osoby dorosłej, ale także dziecka, a jego przyczyny bywają bardzo zróżnicowane. Do zawrotów głowy mogą prowadzić na przykład problemy z błędnikiem, nieprawidłowa dieta, ciąża, choroba lokomocyjna, dyskopatia szyjna, niektóre choroby układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego. Znalezieniem przyczyny zawrotów głowy u danego pacjenta powinien się zająć lekarz. To on może też zaproponować pacjentowi, co brać na zawroty głowy, jeśli leczenie farmakologiczne okaże się koniecznością. Co jeszcze warto wiedzieć o przyczynach zawrotów głowy i metodach walki z tą dolegliwością?
Zawrotami głowy określa się nieprzyjemne uczucie związane z zaburzeniami orientacji i świadomości. Zawrotom głowy mogą towarzyszyć różne subiektywne odczucia – w tym wrażenie braku stabilności, poruszania się przedmiotów w otoczeniu danej osoby, braku równowagi własnego ciała, kołysania czy wirowania. Wpływa to negatywnie na funkcjonowanie pacjenta, a niekiedy może być niebezpieczne – w tym nawet prowadzić do różnych wypadków. Do zawrotów głowy dochodzi u pacjentów w różnym wieku, chociaż ich ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Można wyróżnić dwa rodzaje zawrotów głowy:
Jeśli zmagasz się z zawrotami głowy, nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem. Nie należy lekceważyć tego objawu, gdyż niejednokrotnie pojawia się jako jeden z pierwszych symptomów poważnych schorzeń bądź zaburzeń funkcjonowania organizmu. Zamiast wyszukiwać w sieci wątpliwe porady, co pomaga na zawroty głowy, skontaktuj się z lekarzem, by prawidłowo zadbać o swoje zdrowie. Jeśli martwi Cię długi okres oczekiwania na wizytę stacjonarną lub z innego powodu potrzebujesz pilnej konsultacji, możesz skorzystać z opcji zdalnej konsultacji z lekarzem. Za pośrednictwem portalu tendoktor.pl możesz nie tylko skonsultować swoje objawy ze specjalistą, ale w razie potrzeby (i stwierdzonych wskazań) otrzymać także e-skierowanie na potrzebne badania lub e-receptę na niezbędne leki.
Bardzo często zdarza się, że pacjenci odczuwają nie tylko nieprzyjemne zawroty głowy, ale także wiele objawów towarzyszących. Mogą to być zawroty głowy i odurzenie, nudności czy wymioty. Do objawów współtowarzyszących zawrotom głowy można też zaliczyć ból głowy, podwójne widzenie, oczopląs, a nawet zaburzenia czucia bądź chwilowe niedowłady. Zdarza się również, że wraz z zawrotami głowy pacjenci doświadczają szumów usznych, nieprzyjemnego uczucia pełności w uszach, a nawet chwilowych zaburzeń słuchu czy niedosłuchu. Niejednokrotnie występuje u nich także dezorientacja. Poza tym objawami towarzyszącymi zawrotom głowy są uderzenia gorąca bądź zimne poty. Jeśli pacjent ma zawroty głowy, objawy współistniejące mogą pomóc w ustaleniu przyczyny problemu, naprowadzając lekarza na to, jakie badania warto wykonać w pierwszej kolejności. Zgłaszając się do specjalisty z problemem zawrotów głowy, koniecznie trzeba go poinformować o pozostałych dolegliwościach występujących w tym samym czasie.
Nie zawsze określenie przyczyny zawrotów głowy jest łatwe. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy pacjent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, skąd wynikają jego dolegliwości. Przykładem może być nadużywanie alkoholu – w stanie upojenia alkoholowego czy też w przypadku zatrucia alkoholowego zawroty głowy nie są rzadkością. Nie tylko alkohol może jednak powodować zawroty głowy. Przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą być przeróżne. Bardzo często występują na przykład położeniowe zawroty głowy, które mają pochodzenie obwodowe i pojawiają się przy zmianach pozycji głowy. Ponadto możliwe są zawroty głowy od długotrwałego korzystania z telefonu komórkowego bądź długotrwałego patrzenia w ekran komputera. Jeśli chodzi o inne możliwe przyczyny wspomnianych zaburzeń, można wśród wymienić na przykład:
Jak widać, gdy u pacjenta występują zawroty głowy, przyczyna może być bardzo różna – w tym zarówno prozaiczna, jaką łatwo wyeliminować, jak i poważna, która będzie wymagać leczenia specjalistycznego. Bardzo ważne jest zatem określenie okoliczności zawrotów głowy, a także podanie lekarzowi informacji o częstotliwości napadów, ich charakterze i objawach współtowarzyszących.
Gdy u pacjenta pojawiają się zawroty głowy, pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie objawów z lekarzem – zwłaszcza jeśli problem powraca lub jest bardzo nasilony. Warto jednak wiedzieć, co zrobić na zawroty głowy, gdy już się pojawią. Jeśli pacjent czuje, że zaczyna mu się kręcić w głowie, powinien przede wszystkim przyjąć bezpieczną pozycję – na przykład usiąść stabilnie. Zmniejszy to ryzyko upadku. Przy zawrotach głowy zaleca się znalezienie nieruchomego punktu i skupienie na nim wzroku, co pomoże nieco zredukować dokuczliwość objawów. Przy zawrotach głowy ważny jest ponadto dostęp do świeżego powietrza. Jeśli problem wiąże się z dużym stresem, dobrze jest się nauczyć technik relaksacyjnych – w tym kontrolowanego oddychania. Warto się też zorientować, co pomaga na zawroty głowy. Domowe sposoby to przede wszystkim pilnowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, gdyż zbyt mała ilość przyjmowanych płynów bądź ich zwiększona utrata mogą skutkować odwodnieniem, które z kolei często staje się przyczyną bólów i zawrotów głowy. Należy też pilnować jakości snu – mowa nie tylko o jego długości, ale także odpowiedniej higienie i efektywności, gdyż często zawroty głowy wynikają z niewyspania lub przemęczenia. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zawroty głowy, polecana jest mięta, a poza tym może się sprawdzić napar z żurawiny. Przy nudnościach wielu osobom pomaga także imbir. Jeśli jednak domowe sposoby okażą się nieskuteczne, niezbędne mogą być poszerzona diagnostyka i wdrożenie leczenia farmakologicznego – tu konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Niekiedy z zawrotami głowy zmagają się pacjentki oczekujące dziecka. Dolegliwość może się pojawić już w początkowych tygodniach ciąży, co zazwyczaj jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele ciężarnej. Nie bez znaczenia są tu także emocje czy stres, które w ciąży nie są rzadkością. Należy też wiedzieć, że podczas ciąży rośnie objętość krwi i następuje fizjologiczny spadek ciśnienia tętniczego. Problem może również wynikać z odwodnienia, gdyż kobiety oczekujące dziecka często zmagają się z nudnościami i wymiotami. Zawrotów głowy nie można lekceważyć, gdyż mogą też wskazywać na pewne niedobory związane z nieprawidłową dietą. Poza tym zawroty głowy i osłabienie w ciąży mogą sugerować anemię, a ta jest groźna dla zdrowia. Zawroty głowy w zaawansowanej ciąży mogą się natomiast wiązać z uciskiem macicy na żyłę główną dolną, co niekiedy prowadzi nawet do omdlenia. Czasem taki objaw wskazuje też na groźne powikłania – może na przykład poprzedzać rzucawkę.
Nie tylko osoby dorosłe mogą się borykać z zawrotami głowy. Problem ten pojawia się również u dzieci i może mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach jest też problematyczny – o ile nieco starsze dziecko potrafi już opisać dokuczające mu dolegliwości, o tyle niemowlę lub przedszkolak może nie być w stanie tego zrobić. Rodzic powinien zatem obserwować swoją pociechę i reagować na takie objawy jak jej bezpodstawny niepokój, chwiejność ruchów, częste upadki, nadmierna potliwość, bladość skóry czy wymioty. U najmłodszych dzieci (do pierwszego roku życia) do zawrotów głowy przyczynia się na przykład łagodny napadowy kręcz karku – dziecko może wówczas pochylać głowę w jedną stronę. Poza tym jest wyraźnie niespokojne i blade. Zdarzają się też wymioty. Za zawroty głowy u dzieci, podobnie jak u dorosłych, może również odpowiadać migrena. Inna możliwa przyczyna to wada wzroku, zatem pomocne może być badanie okulistyczne. Zawroty głowy mogą także wynikać z niedokrwistości, co pomogą wykryć badania krwi. Także odwodnienie u dziecka może się przyczyniać do wystąpienia wspomnianych objawów, a bardzo łatwo o nie latem, gdy dziecko mało pije i dużo przebywa na słońcu. Zdarza się to również przy gorączkach, wymiotach i biegunkach. Zawroty głowy u dziecka niejednokrotnie pojawiają się też przy chorobie lokomocyjnej, chorobach uszu, niektórych urazach czy po wypadkach. Zawroty głowy u dziecka mogą także towarzyszyć poważnym zaburzeniom – na przykład padaczce bądź zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Dolegliwość pojawia się też przy wadach tylnej jamy czaszki, a poza tym źródłem problemu mogą być niektóre nowotwory (na przykład guz móżdżku) lub zapalenie nerwu przedsionkowego. Zawrotów głowy u dziecka nigdy nie należy nigdy lekceważyć, gdyż ich przyczyny mogą być poważne, podobnie jak u dorosłego. Niezbędna jest zatem konsultacja z pediatrą. W czasie rozmowy z lekarzem opiekun powinien mu udzielić jak najwięcej informacji dotyczących zaobserwowanych u dziecka objawów, częstotliwości ich występowania, okoliczności ich występowania itd. Będzie to pomocne w ustaleniu przyczyny problemu i obmyśleniu sposobu leczenia.
Jeśli pacjent odczuwa zawroty głowy niepierwszy raz lub męczą go silne zawroty głowy, które rzutują na codzienne funkcjonowanie, nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza. Na początku dobrze jest się skierować do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzonym wywiadzie prawdopodobnie zaleci pacjentowi wykonanie wybranych badań, a w razie potrzeby skieruje go do specjalisty: neurologa, endokrynologa, ortopedy, kardiologa, okulisty czy laryngologa. Zanim jakikolwiek lekarz powie pacjentowi, co zrobić, gdy kręci się w głowie, będzie chciał poznać szczegóły dotyczące dolegliwości. Należy mu zatem przedstawić zgodne z prawdą informacje dotyczące częstotliwości występowania zawrotów głowy i okoliczności ich występowania. Zawroty głowy w pozycji leżącej mogą mieć inne przyczyny niż zawroty głowy przy szybkim wstawaniu czy te pojawiające się przy silnym stresie lub zdenerwowaniu. Ważny jest też charakter zawrotów głowy i czas trwania pojedynczego napadu. Ważne informacje to również objawy towarzyszące zawrotom głowy, przyjmowane przez pacjenta leki czy choroby, z którymi się zmaga (a nawet choroby występujące w rodzinie). Nie bez znaczenia w niektórych przypadkach mogą być też informacje o stylu życia danej osoby oraz jej diecie – wszystko to może pomóc w dalszej diagnostyce występujących zaburzeń.
Jeśli pacjent ma zawroty głowy, powinien się skonsultować z lekarzem. Diagnoza może się różnic w zależności od informacji zebranych w wywiadzie z pacjentem, jego historii medycznej, dotychczasowego leczenia, wieku itd. Niejednokrotnie lekarz kieruje pacjenta na badania krwi – w tym morfologię, oznaczenie poziomu cukru we krwi (najlepiej krzywa cukrowa), oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, lipidogram czy badanie poziomu witaminy B12. Jeśli przyczyna zawrotów głowy jest nieznana, pomocny może być rezonans magnetyczny. Takie badanie umożliwi ocenę struktur mózgu oraz naczyń krwionośnych. Alternatywę stanowi wykonanie tomografii komputerowej z kontrastem. W niektórych przypadkach zasadne mogą być również badania laryngologiczne, okulistyczne bądź regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi i zapisywanie wyników. Pacjentom niekiedy zaleca się też EKG serca czy elektroencefalografię. Zanim lekarz określi, co brać na zawroty głowy, może zlecić jeszcze wiele innych badań specjalistycznych, zależnie od podejrzewanej przyczyny dolegliwości.
Leczenie zawrotów głowy powinno być ukierunkowane na ich przyczynę. Przede wszystkim leczy się więc chorobę podstawową, która przyczyniła się do wystąpienia zawrotów głowy – wówczas dokuczliwe objawy mogą ulec załagodzeniu lub całkowicie ustąpić. Oprócz leczenia przyczynowego pomocna może być terapia objawowa. Istnieje wiele dostępnych leków o najróżniejszych mechanizmach działania, jednak powinny one być indywidualnie dobierane dla konkretnego pacjenta przez jego lekarza. Na zawroty głowy podaje się między innymi preparaty przeciwhistaminowe, benzodiazepiny i leki antycholinergiczne, a także wiele innych środków. Nie ma jednego leku, który byłby skuteczny w każdym przypadku – dobranie odpowiedniego preparatu wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli masz uciążliwe lub częste zawroty głowy, nie lekceważ tych objawów i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, by wdrożyć odpowiednie działania. Niezbędne może się okazać wykonanie podstawowych badań lub wizyta u specjalisty. Jeżeli oczekiwanie na wizytę stacjonarną trwałoby zbyt długo, możesz skorzystać z konsultacji zdalnej. Wybierz portal tendoktor.pl, a nie będziesz czekać w długich kolejkach i odbędziesz e-konsultację z lekarzem niemal od ręki. W razie potrzeby, gdy lekarz uzna to za zasadne, otrzymasz e-receptę na potrzebne leki lub e-skierowanie na dodatkowe badania. Bibliografia: