Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Antykoncepcja awaryjna w niektórych przypadkach jest jedyną opcją, jeśli chodzi o ochronę przed nieplanowaną ciążą. Choć w Polsce jest legalna, jej zakup nie należy do najłatwiejszych – trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Po tabletkę „dzień po” należy udać się do apteki, jednak nie każda pacjentka będzie mogła ją kupić.
Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w naszym kraju wyłącznie na receptę, co oznacza, że do skorzystania z tej metody jest konieczna wcześniejsza wizyta u lekarza. Lekarz może jednak w pewnych sytuacjach odmówić pacjentce wystawienia e-recepty na tabletkę „po”. Co jednak z farmaceutą? Czy ten również może nie wydać w aptece antykoncepcji awaryjnej? Sprawdzamy!
Tabletki „dzień po” są hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi, które przyjmuje się jednorazowo po stosunku, by uniknąć zapłodnienia. Nie jest to metoda przeznaczona do stałego zabezpieczania się przed poczęciem – można z niej jednak korzystać w sytuacjach awaryjnych, gdy inne metody antykoncepcyjne zawiodą bądź dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Nie trzeba się jednak obawiać, czy tabletka „dzień po” jest legalna w naszym kraju – tabletka „dzień po” nie jest prawnie zakazana. Jest to zatem metoda ochrony przed ciążą, z której można skorzystać zgodnie z prawem, jednak pod pewnymi warunkami, co omówimy szerzej w dalszej części artykułu.
Antykoncepcja awaryjna bywa niesłusznie kojarzona z terminacją ciąży – nie jest to jednak prawidłowe skojarzenie, gdyż tabletki „dzień po” nie przerywają już istniejącej ciąży, a raczej mają za zadanie nie dopuścić do zajścia w ciążę. Tabletka „dzień po” dostarcza jednorazowo wysoką dawkę hormonu, przyczyniając się głównie do opóźnienia lub zahamowania owulacji. Gdy owulacja nie nastąpi w odpowiednim terminie, nie będzie komórki jajowej, którą mogą zapłodnić plemniki uwolnione do dróg rodnych kobiety. Trzeba jednak mieć świadomość, że tabletki „po” mogą mieć działania niepożądane, w tym powodować bóle głowy, zawroty głowy, wahania nastrojów, nudności i wymioty, a nawet bezsenność, tkliwość piersi czy ból pleców bądź dyskomfort w jamie brzusznej.
Podstawą skuteczności działania antykoncepcji awaryjnej jest jej przyjęcie w możliwie najkrótszym czasie od odbycia ryzykownego stosunku. Legalnie tabletki „dzień po” kupuje się w aptece, w Polsce jednak wyłącznie po wcześniejszym okazaniu farmaceucie recepty. Tabletka „dzień po” – kto może wypisać e-receptę oraz na jakich warunkach? Opiszemy to w dalszych akapitach.
Wcześniej wspomniano już, że do zakupu w aptece potrzebna jest recepta na tabletkę „dzień po”. Kto może wypisać e-receptę na antykoncepcję awaryjną? Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że jest do tego uprawniony jedynie lekarz ginekolog. Nic bardziej mylnego – nie tylko przez niego może być przepisana pigułka „dzień po”. Kto może przepisać zatem wspomniany lek? Praktycznie każdy lekarz, który jest uprawniony do wystawiania e-recept, zatem również lekarz rodzinny. Nie ma tu ponadto znaczenia, czy jest to lekarz przyjmujący w ramach umowy z NFZ, czy prywatnie. E-receptę na tabletkę „dzień po” można ponadto otrzymać zdalnie w ramach konsultacji online z lekarzem.
Nie każda osoba, która zgłosi się do lekarza po receptę na tabletkę „dzień po”, otrzyma potrzebny dokument. Przede wszystkim należy wiedzieć, że e-recepta może być wystawiona wyłącznie osobie, która ma przyjąć lek – nie ma zatem możliwości, aby lekarz wystawił e-receptę na PESEL osoby, która nie będzie jej przyjmować. Leków nie wolno przekazywać osobom, którym nie zostały przepisane, gdyż każdorazowo przed wystawieniem recepty danej osobie lekarz sprawdza, czy dany preparat będzie dla niej bezpieczny. Niektórzy zastanawiają się np. czy mężczyzna może dostać receptę na tabletkę „dzień po”, by potem przekazać ją partnerce – mężczyzna nie ma wskazań, by zastosować tabletkę „po”, zatem nie otrzyma recepty „na siebie”. E-recepty na tabletkę „po” może też nie otrzymać kobieta, jeśli lekarz stwierdzi przeciwwskazania do jej zażycia.
Realizacja recepty na tabletkę „dzień po” w aptece nie różni się od realizacji innych wystawianych pacjentom recept. Aby móc wykupić przepisany lek, należy zgłosić się w okresie ważności recepty do apteki, a na miejscu podać farmaceucie swój numer PESEL (czy też PESEL osoby, w której imieniu realizujemy e-receptę), a także czterocyfrowy kod e-recepty otrzymany SMS-em. Inną opcją na wykupienie leków z e-recepty jest natomiast okazanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty – w tym przypadku nie trzeba będzie już podawać dodatkowo numeru PESEL. Kod kreskowy można okazać na wydruku papierowym e-recepty lub ewentualnie na urządzeniu mobilnym.
Nie w każdym przypadku można również kupić tabletkę „po” w aptece. W niektórych przypadkach zdarza się, że farmaceuci nie wydają antykoncepcji awaryjnej pacjentom, którzy zgłaszają się po potrzebny lek do apteki.
Jest kilka sytuacji, w których przypadku na prośbę o tabletkę „dzień po” otrzymamy w aptece odpowiedź odmowną. Farmaceuta może odmówić wydania tabletki „dzień po”, jeśli:
To, czy tabletki „dzień po” są legalne w Polsce, zostało już szczegółowo omówione. Wiemy, że antykoncepcję awaryjną można legalnie kupić w aptece po okazaniu ważnej e-recepty, o ile oczywiście dysponujemy pieniędzmi na zakup leku, a apteka ma przepisany środek na stanie.
Bibliografia:
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty