Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Przedłużająca się miesiączka: jakie są przyczyny długiego krwawienia miesiączkowego?

Przedłużająca się miesiączka: jakie są przyczyny długiego krwawienia miesiączkowego?

Zaburzenia ginekologiczne w żadnym przypadku nie powinny być lekceważone, bez względu na to, jak się objawiają. Do najczęstszych dolegliwości ginekologicznych zalicza się zaburzenia miesiączkowania. Tych może być bardzo wiele, a jednym ze szczególnie niepokojących objawów jest przedłużająca się miesiączka, czyli okres trwający dłużej niż określa to norma.

Wyróżnić można różnorodne zaburzenia cyklu menstruacyjnego, a jednym z najbardziej uciążliwych i niepokojących jest przedłużająca się miesiączka. Zazwyczaj miesiączka trwa u kobiety 3-7 dni, dlatego przedłużające się krwawienia miesiączkowe powinny skłonić pacjentkę do konsultacji z lekarzem. Przyczyn przeciągającego się w czasie okresu może być wiele, w tym również te bardzo poważne, wymagające leczenia specjalistycznego. Jeśli zatem masz wrażenie, że Twoja miesiączka nie chce się skończyć, a dodatkowo towarzyszą Ci inne niepokojące symptomy, nie lekceważ problemu. Z artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny przedłużającej się miesiączki i co zrobić w przypadku przedłużającego się okresu.

Zdrowie kobiet – rozmnażanie płciowe

Układ rozrodczy żeński i męski różnią się od siebie budową oraz pełnionymi przez wchodzące w jego skład elementy funkcjami. Najważniejszą funkcją żeńskiego układu rozrodczego jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju płodu i urodzenia dziecka. Ludzki żeński układ rozrodczy jest gotowy do rozmnażania około 12-14. roku życia, kiedy to zaczyna pojawiać się cykl miesiączkowy, a płodność ta trwa aż do czasu klimakterium. Z cyklem menstruacyjnym wiążą się powtarzające się regularnie zmiany zachodzące w organizmie kobiety, które wywołane są przez działanie hormonów.

Długość cyklu miesiączkowego mierzy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Cykl miesiączkowy skład się z czterech faz: menstruacji, folikularnej, owulacji oraz lutealnej. Każda z tych faz w cyklu trwa określony czas, a zaburzenia z nimi związane powinny być konsultowane z lekarzem.

Menstruacja – ile trwa krwawienie miesiączkowe?

Okres, inaczej menstruacja czy miesiączka, to naturalny proces zachodzący cyklicznie w organizmie płodnej kobiety. Jego najważniejszym zadaniem jest oczyszczenie macicy w momencie, gdy nie doszło do implantacji zapłodnionego jajeczka. Menstruacja stanowi nieodłączną część kobiecego cyklu, a zachodzące podczas niej zmiany ściśle regulowane są hormonalnie. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się i zostaje wydalona z organizmu. Wraz ze złuszczaniem się błony śluzowej pękają naczynka krwionośne, czego efektem jest pojawiające się cyklicznie krwawienie z pochwy.

Prawidłowa miesiączka u kobiet pojawia się średnio co 28 dni i trwa około 3-7 dni. Oczywiście należy mieć na uwadze, że każdy organizm jest inny, w związku z czym cykl miesiączkowy u kobiety nie zawsze wygląda „książkowo”, co oczywiście w wielu przypadkach nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak cykl trwa zdecydowanie zbyt długo lub zbyt krótko czy też obserwuje się zaburzenia dotyczące obfitości bądź czasu trwania krwawienia miesiączkowego, należy zacząć działać. Za przedłużające się krwawienie menstruacyjne uznawane jest takie, które trwa powyżej 7 dni. W przypadku problemów z trwającym zbyt długo okresem najlepiej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do ginekologa. Prawdopodobnie pacjentka zostanie skierowana na dodatkowe badania, aby ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.

Cykl menstruacyjny – przyczyny i objawy zaburzeń

Regularne miesiączkowanie świadczy o dobrym stanie zdrowia płodnej kobiety, poza tym jest oznaką równowagi hormonalnej. Kobiety dojrzałe płciowo bardzo często narażone są jednak na różnego rodzaju zaburzenia ginekologiczne, które przyczyny i objawy mogą mieć różne. Jednym z najbardziej uciążliwych z nich są niewątpliwie przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Zdecydowanie okres, który trwa 2 tygodnie, nie jest zjawiskiem normalnym, dlatego też wymaga przyjrzenia się swojemu stylowi życia oraz konsultacji z lekarzem. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń ginekologicznych dotykających kobiety w wieku rozrodczym zalicza się:

Choć przyczyn może być wiele, przedłużająca się miesiączka zawsze powinna wzbudzić czujność kobiety. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli problem nie dotyczy pojedynczego incydentu, a pojawia się cyklicznie przy kolejnych menstruacjach.

Jak wygląda diagnostyka zaburzeń cyklu miesiączkowego?

Wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, kiedy miesiączka nie chce się skończyć w zgodnym z normą terminie. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i diagnostyka zaburzeń miesiączkowania. Lekarz w trakcie wywiadu może pytać między innymi o termin, w jakim wystąpiła pierwsza miesiączka, a także o czas trwania ostatniej menstruacji, średnią długość trwania okresu oraz o stosowane formy antykoncepcji. Bardzo ważne jest ponadto, aby pacjentka zgłosiła lekarzowi, z jakimi chorobami się zmaga lub niedawno zmagała, jakie leki przyjmuje itd. Cennych informacji w diagnostyce dostarczyć mogą też towarzyszące kobiecie objawy dodatkowe, w tym między innymi osłabienie, bóle brzucha czy podwyższona temperatura ciała.

W przypadku przedłużających się krwawień menstruacyjnych konieczne może okazać się również wykonanie badania ginekologicznego, dzięki któremu możliwe będzie wykluczenie zmian, do których zalicza się między innymi mięśniaki macicy czy polipy oraz nowotwór szyjki macicy. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania ginekologicznego lekarz najczęściej zleca pacjentce dodatkową diagnostykę. Konieczne może być np. przezpochwowe badanie USG, pobranie cytologii czy też oznaczenie poziomu hormonów we krwi. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli miesiączka jest długa i obfita, konieczne może okazać się pobranie krwi do wykonania morfologii. W przypadku przedłużającej się miesiączki diagnostyka może wymagać również wykonania szeregu innych badań.

Przedłużająca się miesiączka – przyczyny

Jak zostało wspomniane wcześniej, prawidłowa miesiączka u kobiety to taka, która trwa około 3-7 dni. Problemem mogą okazać się jednak przedłużające się krwawienia miesiączkowe – każda miesiączka trwająca powyżej 7 dni powinna skłonić kobietę do zgłoszenia się na konsultację ginekologiczną. Do najważniejszych przyczyn długich krwawień menstruacyjnych zalicza się:

  • mięśniaki, czyli niezłośliwe guzy zbudowane z komórek mięśni gładkich macicy i niekiedy również z komórek mięśni gładkich, które otaczają macicę,
  • polipy, inaczej pojawiające się łagodne zmiany w strukturach tkanek, które widoczne są gołym okiem,
  • zaburzenia funkcjonalne, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie procesów fizjologicznych,
  • przyjmowanie niektórych leków, w tym leków redukujących krzepliwość krwi,
  • stosowanie wkładki domacicznej – nadmierne krwawienie może wiązać się ze stanem zapalnym endometrium,
  • choroby układowe, do których zalicza się np. zaburzenia endokrynologiczne oraz zaburzenia krzepnięcia.

Do innych przyczyn przedłużającej się miesiączki zalicza się niedojrzałość układu hormonalnego, która dotyczy młodych dziewcząt. Objaw ten niekiedy obserwuje się też w przypadku nieprawidłowo rozwijającej się ciąży lub w przypadku ciąży pozamacicznej. Długie krwawienie miesiączkowe może być też efektem niektórych urazów, poza tym może wynikać z nowotworów, takich jak rak trzonu macicy oraz rak szyjki macicy. Inną przyczyną tego rodzaju zaburzeń ginekologicznych może być również endometrioza, czyli choroba ginekologiczna, z którą związana jest obecność błony śluzowej macicy poza jej prawidłową lokalizacją. Przedłużający się okres może być również efektem nadmiernego stresu i niezdrowego trybu życia. Objaw ten może ponadto wiązać się z niedoczynnością tarczycy.

Długa miesiączka i objawy jej towarzyszące

Pacjentki zmagające się ze zbyt długimi miesiączkami niejednokrotnie doświadczają również szeregu innych dolegliwości, które rzutują na ich samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Zaliczyć można do nich PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zdarza się, że pacjentce doskwiera nie tylko wydłużone, ale też bolesne miesiączkowanie – bolesne skurcze mogą być tak silne, że będą utrudniać normalne funkcjonowanie w czasie miesiączki. Problemem może być też nasilona obfitość krwawienia miesiączkowego, a nawet występowanie skrzepów.

Przedłużające się krwawienia miesiączkowe – co zrobić, gdy okres trwa za długo?

Jeśli kobieta zmaga się z zaburzeniem ginekologicznym, jakim jest przedłużająca się miesiączka, w pierwszej kolejności powinna udać się do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zajmie się ustaleniem przyczyny problemu, a potem zaproponuje działania zaradcze.

U dziewcząt rozpoczynających miesiączkowanie wydłużający się okres niekiedy wiąże się z niedojrzałością osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej. W tym przypadku nie jest zachowana równowaga między estrogenami a progesteronem, co skutkuje długimi, nieregularnymi i bardziej obfitymi miesiączkami. U młodszych kobiet zdarza się też, że wydłużające się krwawienie występujące w okolicy miesiączki wcale nie jest okresem, a np. początkiem wczesnego poronienia. Nagłe krwawienie przeciągające się w czasie może sugerować ponadto ciążę pozamaciczną, a ta również wymaga pilnej pomocy lekarza. Także kobiety powyżej 40. roku życia nie powinny bagatelizować przedłużających się krwawień, zwłaszcza jeśli dodatkowo są obfite – w ich przypadku często bowiem problem wiąże się z nowotworami, w tym z rakiem endometrium.

Jak leczyć długie krwawienie miesiączkowe?

Jeśli u kobiety pojawia się długie krwawienie miesiączkowe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie uzależnione jest od przyczyny przedłużającego się okresu, zatem metody dobiera się indywidualnie do postawionej diagnozy. Zbyt długich czy zbyt obfitych miesiączek nie powinno się lekceważyć, ponieważ mogą przyczyniać się do anemii, a ta stanowi stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale w poważnych przypadkach nawet życiu. Pamiętajmy też, że długa miesiączka zwykle jest objawem występujących zaburzeń, a nie schorzeniem samym w sobie – nieleczenie mięśniaków, polipów, endometriozy czy nowotworów układu rozrodczego może mieć groźne powikłania.

Zbyt długie krwawienia miesiączkowe leczy się zwykle farmakologicznie. W przypadku zaburzeń hormonalnych konieczne może okazać się doustne przyjmowanie hormonów, w tym estrogenów czy progesteronu (doustne środki antykoncepcyjne). Przy problemach z tarczycą również konieczne może okazać się leczenie hormonalne. Jeśli badanie ginekologiczne wykaże natomiast obecność mięśniaków, polipów czy nowotworu, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji. Jeśli do problemu przyczyniają się przyjmowane leki lub zaburzenia krzepnięcia, konieczna może być modyfikacja terapii.

Bibliografia:

  • Zygmunt Urbanowicz: Mała encyklopedia anatomii człowieka, Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2003, s. 243
  • Amenorrhea: A Systematic Approach to Diagnosis and Management. Klein DA, Paradise SL, Reeder RM. Am Fam Physician. 2019 Jul 1;100(1):39-48 [dostęp online 10.2023]
  • Opala T., Ginekologia. Podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2006
  • Endokrynologia ginekologiczna. W: Grzegorz H. Bręborowicz: Położnictwo i Ginekologia. Wyd. I. T. 2: Ginekologia. Warszawa: PZWL, 2010, s. 683
  • Oehler M.K., Menorrhagia: An update, Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica 82(5):405-22, June 2003 [dostęp online 10.2023]

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty