Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Wystające żyły na rękach i nogach: czy to powód do niepokoju?

Wystające żyły na rękach i nogach: czy to powód do niepokoju?

Żyły są istotnym elementem układu krwionośnego człowieka. Zwykle nie widzimy ich przez skórę lub możemy zaobserwować jedynie ich delikatny zarys. Zdarza się jednak, że są mocno zaznaczone – takie wystające żyły można najczęściej zauważyć na rękach i nogach. Nigdy nie należy bagatelizować takiego stanu, ponieważ może być objawem poważnych nieprawidłowości.

Wystające żyły mogą się pojawiać na różnych częściach ciała, chociaż niewątpliwie najczęściej obserwuje się je na rękach i nogach – w tym na stopach. Dla wielu osób stanowią poważny defekt estetyczny, jednak nie tylko dlatego nie powinno się ich lekceważyć. Bardzo widoczne żyły na rękach bądź na nogach mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach. Przyczyn ich wystawania może być wiele, dlatego najrozsądniejszą decyzją zawsze jest konsultacja z lekarzem. Jakie są najczęstsze przyczyny widocznych żył na ciele? Czy wystające żyły mogą być oznaką groźnych chorób? Jak przebiega leczenie tego problemu i jak powinna wyglądać profilaktyka? Po więcej informacji na temat wystających żył zapraszamy do naszego artykułu!

Wystające żyły na rękach i innych częściach ciała – przyczyny

Widoczne żyły na rękach i nogach wcale nie należą do rzadkości – pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dla wielu osób problem wystających żył wiąże się przede wszystkim z estetyką, jednak należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach może on mieć związek z niebezpiecznymi chorobami układu krwionośnego. Przyczyny wystających żył na rękach mogą być różne, podobnie jak w przypadku widocznych żył na stopach i całych nogach – nie zawsze są one powodem do obaw, chociaż niewątpliwie nie należy ich lekceważyć.

Do najczęstszych przyczyn wystających żył należą:

  • choroby żył, do których należą między innymi zakrzepica żył głębokich oraz zespół pozakrzepowy,
  • żylaki, czyli problem z naczyniami żylnymi, który dotyka najczęściej kończyny dolne,
  • czynniki genetyczne,
  • ciąża,
  • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
  • choroby układu krążenia – w tym niewydolność serca,
  • procesy związane ze starzeniem się skóry,
  • zmiany hormonalne spowodowane menopauzą,
  • stosowanie niektórych leków – w tym doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • długotrwałe przebywanie (stanie lub siedzenie) w tej samej pozycji,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • wysoka temperatura otoczenia,
  • narażenie na drastyczne zmiany temperatur.

Wystające żyły mogą mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. U niektórych osób żyły są bardziej widoczne niż u innych – dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji lub cienkiej skórze i z małą ilością tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o problem wystających żył, nie bez znaczenia jest również wiek, gdyż wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Wystające żyły kojarzą się też często ze sportowcami. Skąd u sportowca wystające żyły? W czasie treningu mięśnie stają się bardziej napięte, co sprawia, że żyły są wypychane. Intensywny trening wymaga też szybszego krążenia krwi, co również uwidacznia się na ciele. Można też zauważyć, że kobiety w ciąży niejednokrotnie mają wystające, lepiej widoczne żyły – ma to związek z ilością płynącej w układzie krążenia krwi, która musi docierać także do płodu.

Problem widocznych żył może być niekiedy efektem urazów lub przebytych infekcji i stanów chorobowych. Innymi możliwymi przyczynami nabrzmiałych żył są nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, a nawet niezdrowy tryb życia – w tym niewielka aktywność fizyczna lub jej całkowity brak. Najniebezpieczniejsze są jednak schorzenia związane z wystającymi żyłami, takie jak żylaki, zakrzepica żył głębokich czy zakrzepowe zapalenie żył. Poważnym problemem jest również choroba wieńcowa.

Najczęstsze objawy towarzyszące wystającym żyłom

Gdy bardzo widoczne żyły na rękach czy wystające żyły na stopach lub nogach są oznaką poważnej choroby, pacjent może się zmagać także z innymi, dodatkowymi objawami. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk kończyny,
  • uczucie pieczenia lub gorąca skóry,
  • uciążliwy ból kończyn,
  • nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg,
  • uczucie zmęczenia kończyn dolnych,
  • bolesne kurcze nocne.

Fioletowe lub niebieskie żyły na rękach i nogach

Niekiedy u pacjentów można zaobserwować tzw. fioletowe żyły na rękach lub nogach, co może być spowodowane spadkiem masy ciała, a także wiekiem, ponieważ skóra starszych osób traci elastyczność i staje się cienka. Fioletowe lub niebieskie żyły na rękach czy nogach zlokalizowane bezpośrednio pod powierzchnią skóry są również charakterystycznym objawem tzw. pajączków, czyli osłabionych drobnych naczynek krwionośnych, które widać przez skórę. Pajączki mogą się pojawiać zarówno na nogach czy rękach, jak i innych częściach ciała. Również widoczne niebieskie żyły u dziecka mogą być efektem pajączków, czyli osłabionych naczyń krwionośnych, wizualnie „przebijających” przez cienką skórę maluszka.

Widoczne żyły na ciele – czy to oznaka poważnej choroby?

Wiele osób zastanawia się, czy widoczne żyły na ciele mogą stanowić objaw poważnej choroby. Tak, wystające żyły mogą, choć nie zawsze muszą, być objawem świadczącym o chorobie. W wielu przypadkach są efektem powstałych urazów, a poza tym mogą się wiązać z różnego rodzaju infekcjami oraz zapaleniami. Jeśli wystającym żyłom towarzyszą dodatkowe objawy w postaci zaczerwienienia, bolesności czy owrzodzenia skóry, może to być oznaką zakrzepicy, czyli choroby związanej z obecnością zakrzepów żylnych w obrębie naczyń krwionośnych. Zakrzepica może utrudniać przepływ krwi do mózgu i innych ważnych narządów. Niektóre objawy towarzyszące widocznym żyłom mogą też wskazywać na zapalenie żył, czyli stan będący wynikiem zaburzeń przepływu krwi oraz uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych.

Bardzo widoczne żyły mogą wskazywać na choroby żył, do których zalicza się wspomnianą już zakrzepicę żył głębokich, a także inne schorzenia – w tym zespół pozakrzepowy, zespół dziadka do orzechów, malformację naczyniową oraz wiele innych chorób układu krążenia. Problemem mogą się okazać również żyły wystające na nogach, które mogą świadczyć o żylakach, czyli chorobie będącej efektem niewydolności żylnej. Widoczne żyły na całym ciele, w tym w okolicach szyi, a także na twarzy oraz klatce piersiowej mogą z kolei sugerować nawet obecność choroby nowotworowej.

Wystające żyły na stopach, nogach i rękach – kiedy warto się udać do lekarza?

Chociaż wystające żyły na stopach czy innych częściach ciała nie zawsze stanowią objaw poważnej choroby, powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza. Wystające żyły na nogach i rękach to problem dotykający osoby w różnym wieku, a ponieważ jego przyczyny mogą być różne, nigdy nie należy go lekceważyć – zamiast tego, warto się skonsultować z lekarzem. Wczesne rozpoznanie groźnej przyczyny widocznych żył i szybko wdrożone leczenie mogą pomóc w zwalczeniu objawów i ich skutków, zanim pojawią się niebezpieczne powikłania.

Są jednak sytuacje, gdy trzeba się jak najszybciej zgłosić do specjalisty. Bezwzględnymi wskazaniami do konsultacji lekarskiej są między innymi uciążliwy ból nóg o charakterze przewlekłym, a także pojawiające się obrzęki oraz uczucie ciężkości stóp. Innym wskazaniem do wizyty u specjalisty jest owrzodzenie skóry. Do lekarza należy się udać również w przypadku, gdy nogi zaczynają nagle puchnąć, a na skórze pojawiają się przebarwienia – na przykład kończyny dolne przybierają sinoczerwony kolor.

Wystające żyły na rękach i nogach – do jakiego lekarza najlepiej się udać?

Jeśli u pacjenta są widoczne wystające żyły na rękach lub nogach, powinien się skontaktować z lekarzem. Na początek dobrze jest się skonsultować z lekarzem rodzinnym, ale konieczna może się okazać także wizyta u specjalisty – na przykład flebologa lub angiologa. Angiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Flebolog to natomiast specjalista od układu żylnego, a także wszelkiego rodzaju zaburzeń dotyczących jego prawidłowego funkcjonowania. Flebolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem osób zmagających się z zapaleniem żył oraz z innego rodzaju problemami żylnymi. W kręgu jego zainteresowań leży także problemem rozszerzonych naczynek w kolorze niebieskim, które mogą świadczyć o pajączkach naczyniowych.

Widoczne żyły na całym ciele – jak się ich pozbyć?

Wystające żyły to nie tylko problem estetyczny, ale także dolegliwość, która nierzadko wskazuje na poważne problemy zdrowotne. Ich leczenie jest oczywiście uzależnione od przyczyny. Aby zredukować widoczne żyły na nogach, warto się zaopatrzyć w dobrej jakości podkolanówki uciskowe – najlepiej jednak wcześniej skonsultować ich stosowanie oraz stopień ucisku z lekarzem. W przypadku wystających żył na rękach rozwiązaniem może być terapia kompresyjna z wykorzystaniem bandaży – ją także należy wcześniej omówić ze specjalistą. Przy problemach z wystającymi żyłami niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się też farmakoterapia – w tym stosowanie leków miejscowych lub przyjmowanie leków doustnych wzmacniających naczynia krwionośne. Stan widocznych na ciele żył można również poprawić, stosując preparaty zawierające diosminę i rutynę. Ich zadaniem jest wzmacnianie żył oraz poprawianie krążenia krwi. Zdarza się jednak, że widoczne na nogach lub rękach żyły kwalifikują pacjenta do operacji.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zwalczanie wystających żył, pomocna może się okazać regularna, dostosowana do możliwości danej osoby aktywność fizyczna – sprawdza się tu między innymi pływanie. Należy z kolei unikać długotrwałego przebywania w tej samej pozycji (siedzenia lub stania), a poza tym warto pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

Żylaki, czyli problem wystających żył na nogach

Wystające na nogach żyły często sugerują występowanie żylaków, co jest związane z niewydolnością żylną. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, a poza tym sprzyja jej niezdrowy tryb życia – w tym brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta.

Żylaki pojawiają się, gdy dochodzi do poszerzenia i wydłużenia żyły, co sprawia, że zyskuje ona kręty przebieg. Żylaki nie tylko stanowią defekt estetyczny – nieleczone, mogą być zagrożeniem dla życia. Pojawiają się, gdy zastawki w naczyniach są uszkodzone – wówczas krew, zamiast kierować się żyłą do serca, zaczyna się cofać. Jej ciśnienie i nacisk na ściany żyły zwiększają się, co skutkuje rozszerzeniem żyły. Przy wspomnianym problemie skóra staje się cienka, błyszcząca i napięta, a pod nią można zauważyć nabrzmiały żylak. Krew wewnątrz niego jest zwykle niebieska, co wiąże się z jej niedotlenieniem. Żylakom często towarzyszy uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, które mają tendencję do puchnięcia w okolicy kostek pod koniec dnia. Pojawiać się może także ból nóg – zwłaszcza po długotrwałym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji.

Żylaki mogą mieć powikłania. Można do nich zaliczyć trudno gojące się owrzodzenia. Leczy się je za pomocą kompresjoterapii, skleroterapii, farmakoterapii, a także chirurgicznie. Leczenie powinien dobrać lekarz, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, stan pacjenta i inne istotne informacje.

Nabrzmiałe żyły na dłoniach, rękach i nogach – jak im przeciwdziałać?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu widocznych żył na rękach lub nogach, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. W tym celu zaleca się stosowanie kremów z filtrem w okresie letnim oraz noszenie rękawiczek w zimie, co zapewnia komfort termiczny dłoni. Poza tym nie powinno się nosić obcisłych elementów garderoby, które mogłyby utrudniać przepływ krwi żylnej. Należy też pamiętać o odpowiedniej diecie, mającej na celu poprawę krążenia, oraz systematycznym nawadnianiu organizmu. Warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną. Poza tym powinno się kontrolować masę ciała, ponieważ nadwaga i otyłość mogą prowadzić do problemów z żyłami. Leczeniu powinny też podlegać inne zdiagnozowane schorzenia – w tym nadciśnienie. Kluczowa jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Bibliografia:

  • Szmidt J., Kużdzał J. (red.), Podstawy chirurgii, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009
  • Pruszczyk P., Ciurzyński M., Kostrubiec M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, wyd. II, Medical Tribune, 2021 [dostęp online 10.2023]
  • Ciostek P., Chirurgia żył – postępy 2009, Medycyna Praktyczna Chirurgia 2010/03
  • Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii, Tom 65, nr 2, 2009 [dostęp online 10.2023]
  • Barańska-Rybak W., Komorowska O., Zmiany skórne w chorobach naczyń żylnych, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/17942/14143 [dostęp online 10.2023]

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty