Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Przyczyny i sposoby leczenia trądziku na szyi

Przyczyny i sposoby leczenia trądziku na szyi

Problemy dermatologiczne skóry u dorosłych i dzieci są dość powszechne i mogą występować w wielu formach. Mogą objawiać się w postaci różnego rodzaju wykwitów, grudek, a także świądu, podrażnienia i pieczenia. Jedną z najczęściej występujących zmian skórnych, za którą może odpowiadać wiele czynników, jest trądzik. Kojarzymy go głównie z twarzą, ale może też występować w innych miejscach, w tym na szyi.

Problemy skórne mogą pojawiać się u osób w każdym wieku, a jednym ze szczególnie uciążliwych jest niewątpliwie trądzik, który potrafi dać się we znaki każdemu. Skóra trądzikowa jest wymagająca, a jej pielęgnacja nie należy do łatwych, podobnie jak leczenie występujących zmian trądzikowych. Zazwyczaj trądzik kojarzymy ze skórą twarzy, ewentualnie z dekoltem, ramionami czy plecami. Okazuje się jednak, że może on również występować na szyi i wręcz występuje w tym miejscu bardzo często. Leczenie trądziku na szyi uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny choroby i jej nasilenia – zwykle prowadzi je dermatolog. Co oznaczają pojawiające się na szyi krosty i jakie są przyczyny ich obecności? Jak wygląda leczenie trądziku na szyi i czy istnieją domowe sposoby na pojawiające się na szyi pryszcze? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Co oznaczają krosty na szyi?

Działem medycyny zajmującym się badaniem przyczyn oraz mechanizmów chorób skóry, a także poszukiwaniem sposobów ich leczenia i zapobiegania zajmuje się dermatologia. Do dermatologa bardzo często zgłaszają się pacjenci walczący z uciążliwym trądzikiem, a ten może występować na skórze różnych części ciała, w tym na szyi. Skóra szyi jest narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, a przy tym jest bardzo delikatna, przez co jest podatna na podrażnienia. Występowanie problemów z trądzikiem na szyi wbrew pozorom nie należy do rzadkości. W przypadku szyi trądzik najczęściej objawia się w postaci twardych krost, poza tym często u pacjentów widoczne są różnej wielkości krosty ropne, często zaczerwienione i bolesne. Tego rodzaju dolegliwość skórna może się pojawiać zarówno u młodzieży, jak i u osób dorosłych – szczególnie uciążliwa bywa u kobiet po 25. roku życia.

Rodzaje pryszczy na szyi

Istnieją różne rodzaje zmian skórnych, które można zaobserwować na skórze szyi. Różna postać zmian skórnych uzależniona jest przede wszystkim od przyczyny ich powstawania. Do najczęstszych zmian skórnych widocznych na szyi zalicza się:

  • niewielkie krosty lub zaskórniki,
  • duże guzy lub torbiele,
  • pryszcze ropne na szyi,
  • cysty.

Zmiany na skórze mogą pojawiać się również na innych częściach ciała, w tym na ramionach, dekolcie oraz na linii żuchwy. W niektórych przypadkach krosty na szyi mogą występować razem z innymi objawami, do których zalicza się między innymi obrzęki skórne, bolesność, zaczerwienienia czy ucisk odczuwany w obrębie powstałej zmiany. Niejednokrotnie obecne na szyi zmiany skórne mogą powodować poważne stany zapalne.

Trądzik, bez względu na jego lokalizację, wymaga wdrożenia odpowiednich działań zaradczych. Może wymagać leczenia dermatologicznego, które najczęściej wiąże się z wdrożeniem farmakoterapii do stosowania miejscowego lub ogólnego. Bezwzględnie konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry przy pomocny dobranych prawidłowo kosmetyków do cery trądzikowej.

Krosty na szyi – przyczyny

Należy wiedzieć, że pryszcze na szyi przyczyny mogą mieć różne. Do najczęstszych czynników odpowiedzialnych za obecność nieestetycznych zmian na skórze szyi zalicza się:

  • Zmiany hormonalne – mogą doprowadzić do zwiększonej produkcji łoju, którego nadmiar może przyczynić się do zablokowania porów, co z kolei prowadzi do rozwoju krost i pryszczy na szyi.
  • Stosowanie kosmetyków niedostosowanych do danego typu cery, co może doprowadzić do zatkania porów skóry i rozwoju pryszczy. Do rozwoju krost na szyi przyczyniać się mogą w szczególności tłuste i ciężkie kosmetyki.
  • Alergie kontaktowe, które mogą stać się przyczyną zablokowania porów i rozwoju trądziku. Zalicza się do nich między innymi nadwrażliwość na zawarte w niektórych kosmetykach substancje.
  • Nieodpowiednia dieta, która może przyczynić się do rozwoju objawów trądziku. Zalicza się do niej między innymi produkty, które charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym.
  • Niewłaściwa higiena lub jej brak, które również mogą doprowadzić do zatkania porów i namnażania bakterii, co z kolei może skutkować rozwojem trądziku. By chronić się przed trądzikiem, warto zatem skupić się na przestrzeganiu zasad higieny osobistej, w tym na regularnym i dokładnym myciu twarzy i szyi, a także na unikaniu dotykania tych części ciała brudnymi rękami.

Do innych przyczyn związanych z obecnością nieestetycznych krostek na szyi można zaliczyć uwarunkowania genetyczne, stres oraz nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Jeszcze inne możliwe przyczyny krost na szyi to stosowanie niektórych leków. Zalicza się do nich między innymi leki hormonalne. Nadmierne pocenie się to kolejna możliwa przyczyna obecności krost na szyi, a przyczyn może być oczywiście znacznie więcej.

Pryszcze na szyi a dojrzewanie

Bardzo często obserwuje się krosty na szyi w okresie dojrzewania. Zmiany skórne związane z trądzikiem w wieku dojrzewania mogą się pojawiać zarówno w postaci zamkniętej, jak i otwartej. W niektórych przypadkach mogą przekształcić się w stan zapalny, rozprzestrzeniając się również na inne okolice ciała, w tym na ramiona oraz plecy. Powstawanie pryszczy na szyi w okresie dojrzewania jest związane przede wszystkim z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Następuje wówczas wzrost poziomu androgenów we krwi, które odpowiedzialne są za pojawianie się na skórze wykwitów w postaci trądziku. Do innych przyczyn rozwoju podskórnych grudek na szyi w czasie dojrzewania zalicza się rogowacenie w okolicy gruczołów łojowych oraz nadmierny rozwój bakterii w ich okolicach. Za powstawanie pryszczy na szyi w okresie dojrzewania odpowiada również niejednokrotnie stres, niewłaściwa dieta, podrażnienia mechaniczne, a także nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Diagnostyka zmian skórnych wymaga wizyty u dermatologa.

Trądzik a dieta (odżywianie)

Na pojawiające się u pacjentów podskórne grudki na szyi wpływ ma niejednokrotnie źle zbilansowana dieta. Niewłaściwa dieta może prowadzić do pobudzania do działania gruczołów łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum. W efekcie dochodzi do zablokowania porów, przez co wzrasta ryzyko rozwoju skórnych zmian trądzikowych. Osoby posiadające skórę ze skłonnością do zmian trądzikowych powinny unikać w diecie między innymi produktów, które charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym. Unikać powinny również nadmiaru mleka, a dodatkowo nie są wskazane słone przekąski, a także ostre dania i przyprawy. Niekorzystnie na skórę mogą wpłynąć również produkty wysoko przetworzone, do których dodawane są znaczne ilości cukru, niezdrowego tłuszczu, barwników, emulgatorów, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz konserwantów itd.

Kortyzol a trądzik na szyi

Na obecność krostek na szyi może wpływać nadmiar kortyzolu we krwi, czyli wydzielanego w nadnerczach hormonu, którego uwalnianie pobudza stres. Pod wpływem kortyzolu dochodzi do aktywacji gruczołów łojowych, co prowadzi do nadprodukcji sebum, a w efekcie również do rozwoju trądziku. Utrzymujący się przez dłuższy czas nadmiar kortyzolu sprawia, że skóra traci nawilżenie, a także blask i elastyczność. Kortyzol prowadzi między innymi do uszkodzenia kolagenu oraz innych białek, poza tym dodatkowo wpływa niekorzystnie na działanie układu immunologicznego. Efektem będącego w nadmiarze kortyzolu jest także osłabienie bariery ochronnej skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz na przedostawanie się do organizmu szkodliwych bakterii. Podwyższony poziom kortyzolu może prowadzić także do przedwczesnego starzenia się skóry.

Hormony a trądzik na szyi

Trądzik, opisywany kolokwialnie jako „syfki na szyi”, może związek między innymi ze zmianami stężenia hormonów, co już częściowo przedstawiono na przykładzie powiązania trądziku z okresem dojrzewania. Nie tylko w przypadku dojrzewania hormony mogą jednak w organizmie występować na nienaturalnym poziomie. Zaburzenia hormonalne niejednokrotnie stają się przyczyną zwiększonej pracy gruczołów łojowych, prowadząc do nadprodukcji sebum. Za trądzik odpowiedzialne są między innymi androgeny, czyli męskie hormony płciowe, do których zalicza się:

  • testosteron,
  • dihydrotestosteron,
  • androstenediol.

Na pojawiające się zmiany skórne w postaci krost na szyi wpływ mogą mieć również żeńskie hormony płciowe. Do zmian stężenia żeńskich hormonów płciowych dochodzi na różnych etapach życia kobiety. Przykładem mogą być zmiany obserwowane przed miesiączką, czy też poważne zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie menopauzy. Na rozwój trądziku mogą wpływać również zmiany hormonalne charakterystyczne w okresie ciąży. Warto też wiedzieć, że do zmian hormonalnych u kobiet mogą przyczyniać się różnorodne czynniki, w tym niektóre uwarunkowania genetyczne, choroby tarczycy, przemęczenie, problemy ze snem, stosowane używki i wiele innych.

Trądzik na szyi i krostki na karku u dorosłych

Wbrew pozorom wiele osób obserwuje u siebie pryszcze na szyi. Po 40. roku życia również nie należą one do rzadkości. Przyczyną rozwoju krostek na szyi u osób dorosłych mogą być wspomniane wcześniej zaburzenia hormonalne, ale do problemu niejednokrotnie przyczyniają się też inne czynniki, w tym między innymi nieodpowiednia dieta. Za zmiany skórne w tym okresie życia może odpowiadać również przewlekły stres, a także nadmierna produkcja sebum i zakażenie bakteriami. Nie bez znaczenia są również procesy immunologiczne zachodzące w organizmie, a także nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Trądzik na szyi u dorosłych może być ponadto skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Niejednokrotnie występuje on również na skutek reakcji alergicznej na stosowane kosmetyki.

Podskórne grudki na szyi – jak wygląda leczenie?

Trądzik na szyi wymaga leczenia. Jeśli u pacjenta pojawią się krosty na szyi, należy udać się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań wdroży odpowiednią metodę leczenia. Zależnie od nasilenia problemu lekarz może zapisać leki miejscowe lub leki ogólne. Należy stosować je ściśle według zaleceń lekarskich i nie powinno się ich odstawiać na własną rękę. Często pacjentom przepisywane są maści i kremy, które regulują pracę gruczołów łojowych i pomagają zwalczać odpowiadające za trądzik bakterie.

Czy istnieją domowe sposoby na pryszcze na szyi?

Obecne u pacjentów podskórne grudki na szyi wymagają leczenia, jednak pomocniczo warto wspomagać się domowymi sposobami. Związane są one między innymi z odpowiednią pielęgnacją skóry kosmetykami. W przypadku trądziku mogą okazać się pomocne kosmetyki, które dogłębnie oczyszczają cerę i wygładzają skórę. Wsparciem może okazać się też wykonywanie odpowiednich zabiegów kosmetycznych i regularnych peelingów. W leczeniu zmian skórnych zastosowanie znajduje też fototerapia.

Ważna jest również zmiana stylu życia, w tym dotychczasowych nawyków żywieniowych. Należy przede wszystkim unikać produktów o dużej zawartości cukru, niezdrowych tłuszczów oraz ostrych potraw. W utrzymaniu zdrowej skóry może pomóc natomiast dieta bogata w lekkostrawne produkty, a także w owoce, warzywa oraz błonnik – taka dieta pomoże oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn.

Bibliografia:

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty