Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Układ moczowy człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Jego zadaniem jest m.in. zbieranie produktów ubocznych przemiany materii i wydalanie ich z organizmu wraz z moczem. Gdy układ ten nie działa prawidłowo, pojawia się szereg dolegliwości, a jedną z nich jest zbyt częste oddawanie moczu, co może mieć wiele różnorodnych przyczyn.

Częstość oddawania moczu jest kwestią indywidualną, jednak niekiedy dochodzi do sytuacji, w których dana osoba zdecydowanie zbyt często korzysta z toalety, czyli znacznie częściej niż dotychczas. Częste oddawanie moczu, inaczej częstomocz, to dolegliwość, która może dotyczyć osób w każdym wieku, wpływając niekorzystnie na jakość ich życia oraz utrudniając im codzienne funkcjonowanie. Przyczyny częstego oddawania moczu mogą być różne. Niejednokrotnie też z częstomoczem wiąże się wiele dodatkowych nieprzyjemnych objawów, które mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Jakie są przyczyny zbyt częstego oddawania moczu i jakie inne objawy mogą towarzyszyć tej dolegliwości? Jak wygląda diagnostyka w przypadku zbyt częstego oddawania moczu i jakie można wyróżnić sposoby na częste oddawanie moczu? Czy istnieją domowe sposoby na częste oddawanie moczu? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Układ moczowy człowieka i prawidłowe oddawanie moczu

W budowie układu moczowego człowieka na szczególną uwagę zasługują nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. Najważniejszymi funkcjami układu moczowego jest wydalanie z organizmu zbędnych substancji oraz utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Układ moczowy odpowiedzialny jest również za produkcję niektórych hormonów. Prawidłowe oddawanie moczu przez kobiety i mężczyzn to podstawa normalnego funkcjonowania organizmu. Właściwy sposób oddawania moczu może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko pojawienia się wielu problemów zdrowotnych w późniejszym wieku.

To, jak często oddawany jest mocz przez daną osobę, w dużej mierze obrazuje ogólny stan jej zdrowia. Jest między innymi wyznacznikiem właściwej czynności nerek oraz dróg moczowych i pęcherza moczowego. Zdrowa osoba może oddawać mocz kilka razy dziennie i jest to oczywiście normalne – zwykle jednak nie odczuwamy potrzeby oddawania moczu w nocy, chyba że w szczególnych przypadkach. W praktyce częstotliwość oddawania moczu jest uzależniona od wielu czynników, w tym od wieku danej osoby, pojemności jej pęcherza moczowego, ilości przyjmowanych na co dzień płynów, a nawet od rodzaju i częstotliwości przyjmowanych leków (zwłaszcza leków diuretycznych). Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj wypijanych napojów. Istotna jest również codzienna dieta – spożywane owoce, warzywa i zioła mogą wpływać na produkcję moczu. Do toalety znacznie częściej chodzą też kobiety w ciąży oraz w okresie połogu.

Co oznacza częste oddawanie moczu?

Częste oddawanie moczu to objaw nieprawidłowy, który u wielu osób wzbudza niepokój – i słusznie, gdyż nigdy nie powinno się go lekceważyć. Problem w postaci zbyt częstego oddawania moczu może, jednak nie zawsze musi, świadczyć o chorobie. Nigdy nie powinien być natomiast zamiatany pod dywan, dlatego warto skonsultować go z lekarzem. Tego rodzaju dolegliwość może wskazywać np. na infekcje układu moczowego, w tym na zapalenie pęcherza moczowego, a przy tym może stanowić objaw zaburzeń czynności nerek. Osoba oddająca zbyt często mocz może mieć również zaburzenia hormonalne, a częste oddawanie moczu u mężczyzn może wskazywać na choroby stercza. Przyczyn dolegliwości może być znacznie więcej, zatem nie ma co zwlekać z kontaktem z lekarzem. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, przeprowadzi poszerzoną diagnostykę i dobierze odpowiednie do postawionej diagnozy leczenie. Już oddawanie moczu więcej niż 7-8 razy dziennie oraz przynajmniej 2 razy w ciągu nocy jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Jak może objawiać się w praktyce częste oddawanie moczu? Najczęściej objawy towarzyszące zależą od przyczyny problemu. Dolegliwości tej towarzyszy niekiedy uczucie natychmiastowej potrzeby oddania moczu. Przy częstomoczu opróżnienie pęcherza moczowego niejednokrotnie też nie przynosi długotrwałej ulgi. W niektórych przypadkach zbyt częstemu oddawaniu moczu mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, w tym ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, problemy z utrzymaniem moczu czy bolesne parcie na pęcherz.

Ciągła potrzeba oddawania moczu – najczęstsze przyczyny i objawy

Częstomocz, czyli wspomniane już częste oddawanie moczu, przyczyny może mieć różnorodne. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Choroby układu moczowego – najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu jest zakażenie układu moczowego, które może objawiać się również w postaci bolesnego oddawania moczu, pieczenia przy mikcji, uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, a nawet gorączki. Do zakażenia przyczynia się niejednokrotnie niewłaściwa higiena oraz odbywane często stosunki. Z częstomoczem może wiązać się również przepuklina pęcherza moczowego, zwężenie cewki moczowej oraz kamica układu moczowego.
  • Choroby gruczołu krokowego – częstomocz może być jednym z objawów zapalenia prostaty, łagodnego przerostu gruczołu krokowego lub nowotworu prostaty. Oprócz częstego oddawania moczu mogą się pojawiać też inne dolegliwości.
  • Cukrzyca – zbyt często oddawany mocz o słodkim zapachu może wskazywać na cukrzycę. W przypadku cukrzycy wraz z częstym oddawaniem moczu organizm pozbywa się nadmiaru glukozy.
  • Stosowanie diuretyków – przyczyną zwiększonej ilości wizyt w toalecie może być przyjmowanie leków o działaniu moczopędnym, które stosowane są w przypadku zdiagnozowanych chorób układu krążenia, zatrucia, marskości wątroby oraz chorób układu moczowego. Wspomniane leki zwiększają częstotliwość oddawania moczu.
  • Ciąża – bardzo często z częstomoczem zmagają się kobiety w ciąży. Dolegliwość może pojawić się już około 6. tygodnia ciąży i trwać aż do porodu. Związana jest na początku z działaniem hormonów, a z czasem z powiększającą się macicą, która zaczyna uciskać okoliczne narządy, w tym pęcherz moczowy. Powodem do niepokoju może okazać się jednak w ciąży zbyt częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból w okolicy cewki moczowej mogący świadczyć o zakażeniu dróg moczowych – wymaga to pilnej konsultacji z lekarzem, gdyż infekcje układu moczowego w ciąży mogą być niebezpieczne.
  • Schorzenia ginekologiczne kobiet – częste oddawanie moczu w przypadku kobiet w niektórych przypadkach może wskazywać na zapalenie jajników, zapalenie jajowodów lub endometriozę. Może być też jednym z objawów rozwijającego się nowotworu.

Do innych przyczyn zbyt częstego oddawania moczu można zaliczyć autoimmunologiczne przewlekłe zapalenie tarczycy (Hashimoto), stres, a także chlamydiozę, a nawet reaktywne zapalenie stawów.

Jak wygląda diagnostyka częstomoczu u pacjentów?

Kluczową rolę w przypadku częstomoczu odgrywa diagnostyka, ponieważ to od niej jest uzależniony wybór odpowiedniej do konkretnego przypadku metody leczenia. Diagnostyka polega na szczegółowym przeanalizowaniu objawów występujących u pacjenta oraz wykonaniu przez pacjenta zleconych przez lekarza badań. W zależności od decyzji lekarza konieczne może być wykonanie ogólnego badania moczu i posiewu moczu, poza tym w zależności od obecności dodatkowych objawów lekarz może zalecić inne badania. Do badań, które mogą okazać się pomocne przy częstomoczu, zalicza się USG jamy brzusznej, które ma na celu ocenę stanu nerek i pęcherza, a także badanie USG dopochwowe u kobiet lub badanie gruczołu krokowego u mężczyzn.

W przypadku podejrzenia cukrzycy może okazać się pomocne badanie krwi, natomiast w diagnostyce prostaty u mężczyzn może okazać się przydatna ocena poziomu PSA. Niekiedy wskazane jest też wziernikowanie pęcherza moczowego oraz badanie urodynamiczne, jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta nowotwór. W celu zdiagnozowania problemu z częstym oddawaniem moczu na tle nerwowym (stres i związana z nim depresja) w pierwszej kolejności wykonuje się badania mające na celu wykluczenie zaburzeń i chorób o podłożu urologicznym, a następnie bada się psychologiczne podłoże dolegliwości. Na podstawie otrzymanych wyników badań lekarz może wdrożyć odpowiedni program leczenia.

Częste oddawanie moczu – leczenie domowe

Objaw, jakim jest częste oddawanie moczu, może być bardzo dokuczliwy i często powoduje duży dyskomfort u pacjenta. Zbyt częste oddawanie moczu to na szczęście dolegliwość, którą można złagodzić, stosując domowe sposoby. Na częste oddawanie moczu, które spowodowane jest zapaleniem pęcherza moczowego, może pomóc przyjmowanie dużej ilości płynów, które wspierają proces wypłukiwania bakterii z dróg moczowych. Warto do spożywanej wody dodać sok z cytryny lub żurawiny, które mogą dodatkowo hamować rozwój bakterii. Żurawina jest bardzo bogata w przeciwutleniacze, poza tym owoce żurawiny zawierają cenną witaminę C. Picie soku z żurawiny może też pomóc w zapobieganiu nawrotom dokuczliwych dolegliwości związanych z pęcherzem moczowym. Z domowych sposobów na zbyt częste oddawanie moczu polecany jest także ocet jabłkowy, który jest ceniony za właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwzapalne, co może okazać się przydatne w walce z infekcjami pęcherza moczowego.

Na zapalenie pęcherza moczowego i towarzyszący mu częstomocz pomocna może okazać się również natka i korzeń pietruszki o działaniu moczopędnym, które dodatkowo mogą sprzyjać eliminacji bakterii z układu moczowego i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Warto jednocześnie ograniczyć picie kawy i innych napojów z kofeiną, a także ograniczyć ilość wypijanej herbaty oraz alkoholu. Ważne przy częstomoczu jest też przestrzeganie zasad higieny intymnej, ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz dbanie o właściwą i zróżnicowaną dietę.

Inne domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków do higieny intymnej, ograniczanie wizyt w toaletach publicznych oraz noszenie przewiewnej (i czystej) bielizny to kolejne dość często praktykowane sposoby na częste oddawanie moczu. Jeśli pacjent zmaga się z częstomoczem nocnym, który jest charakterystyczny między innymi dla problemów z prostatą, jednym ze sposobów na ograniczenie chodzenia do toalety w godzinach nocnych jest też zrezygnowanie z picia dużych ilości napojów przed snem. Pomocne może okazać się na przykład nieprzyjmowanie płynów na około 4 godziny przed planowanym snem. Na częste oddawanie moczu z towarzyszącym dyskomfortem lub bólem podbrzusza wsparciem mogą okazać się również ciepłe okłady w okolicach podbrzusza, które poprzez rozluźnienie mięśni i zwiększenie przepływu krwi łagodzą uciążliwe dolegliwości. W przypadku częstomoczu rozwiązaniem mogą okazać się również treningi układu moczowego, które mają na celu stopniowe wydłużanie okresów przerwy pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.

Naturalne sposoby na częste oddawanie moczu

Jeśli częstomocz jest objawem zapalenia pęcherza moczowego, warto wykorzystać ziołowe nasiadówki o średniej temperaturze wody wynoszącej około 40 stopni Celsjusza. W pierwszej kolejności przygotowywany jest napar z ziół, który następnie dodawany jest do kąpieli. Do przygotowania nasiadówek wskazane jest stosowanie:

  • rumianku,
  • kory dębu,
  • nagietka,
  • mącznicy lekarskiej,
  • krwawnika pospolitego,
  • dziurawca zwyczajnego.

Powyższe zioła wykazują właściwości przeciwzapalne i łagodzą podrażnienia. Właściwości oczyszczające posiada również pokrzywa, z kolei mniszek lekarski poprawia pracę nerek oraz oczyszcza krwioobieg. Pomocniczo mogą się sprawdzić również owoce dzikiej róży, które stanowią cenne źródło witaminy C. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu, stosowany jest również skrzyp polny, który dodatkowo wspiera układ odpornościowy oraz procesy regeneracyjne.

Częste oddawanie moczu – leczenie dolegliwości

Jeśli domowe sposoby na częste oddawanie moczu nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczna będzie wizyta u lekarza. Wskazaniem do konsultacji jest między innymi częstomocz, który występuje w parze z innymi objawami. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma bóle podbrzusza lub gorączkę, poza tym wskazaniem do pilnej konsultacji jest obecność krwi w moczu oraz znacznie pogorszone samopoczucie. Do wizyty u specjalisty powinny bezwzględnie zgłosić się również osoby, które dodatkowo odczuwają ból i pieczenie podczas oddawania moczu, a także osoby, u których występują nudności, wymioty oraz dreszcze lub ból dolnego odcinka pleców.

W zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu lekarz może zalecić przyjmowanie leków rozkurczowych lub przeciwbólowych, a nawet w razie potrzeby antybiotyków. Jeśli problem okaże się poważniejszy, konieczna może być bardziej złożona terapia, w tym również leczenie zabiegowe czy onkologiczne.

Bibliografia:

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty