Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Jak zwiększyć poziom libido u kobiet?

Jak zwiększyć poziom libido u kobiet?

Seksualność jest niezwykle ważnym elementem życia człowieka i jednocześnie jednym z głównych czynników, które motywują do podejmowania więzi z drugą osobą. Jednym z elementów seksualności człowieka jest libido, czyli określenie naturalnego popędu płciowego u kobiet i mężczyzn. Poważnym problemem w związku może okazać się zarówno obniżone libido u kobiety, jak i obniżone libido u mężczyzny.

Istotnym elementem satysfakcji z życia jest zdrowie seksualne, które opiera się przede wszystkim na tworzeniu zdrowych, partnerskich relacji. Dzięki więzi fizycznej można doświadczać satysfakcji seksualnej i wielu przyjemności z życia seksualnego. Ze zdrowiem seksualnym wiążą się pozytywne emocje oraz uczucia, jakimi darzy się drugą osobę. Ze wzbudzaniem zainteresowania seksualnego wiąże się między innymi atrakcyjność seksualna, którą można osiągnąć na wiele sposobów. Istotnym elementem zdrowia seksualnego jest libido, inaczej pożądanie lub popęd seksualny. Poważnym problemem dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn jest spadek libido, który może mieć wiele przyczyn. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy spadku libido u kobiet i jak zwiększyć libido? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Co to jest libido?

Pojęcie libido wprowadził Zygmunt Freud. Oznacza ono popęd seksualny lub pożądanie, które jest związane z nasiloną chęcią i dążeniem do podejmowania aktywności seksualnej. Z libido są również związane pojawiające się myśli nacechowane seksualnie. Libido jest naturalnym odczuciem każdego człowieka, a podstawową potrzebą jest jego zaspokojenie. Pożądanie dotyczy zarówno sfery emocjonalnej, jak i fizycznej. Cechą charakterystyczną popędu seksualnego jest jednak to, że nie jest on stały – może zmieniać się zarówno w cyklu dobowym, jak i miesięcznym. Poziom libido u różnych osób także się różni. Ma na to wpływ wiele czynników, a wśród nich szczególne znaczenie odgrywają hormony oraz dobrostan psychiczny człowieka.

Libido u kobiet – co warto o nim wiedzieć?

W przypadku kobiet libido jest bardziej skomplikowane niż u mężczyzn. Na poziom kobiecego libido wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim czynniki biologiczne, psychologiczne oraz społeczne. Szczególne znaczenie odgrywa stan psychiczny kobiety, jej relacje z partnerem, a także długość i jakość życia partnerskiego. Bardzo ważna jest również dieta, aktywność fizyczna, gospodarka hormonalna, prowadzony styl życia oraz wiele innych czynników. U kobiet na poziom libido wpływa też poczucie bliskości z partnerem, poczucie bezpieczeństwa, akceptacja własnego ciała i poczucia bycia pożądaną.

Libido u kobiet nie jest oczywiście wartością stałą – popęd seksualny u kobiet może być okresowo lub stale osłabiony przez różnego rodzaju czynniki. Na popęd seksualny kobiet znacząco wpływa np. cykl miesiączkowy, którego poszczególne fazy mogą powodować większą lub mniejszą ochotę na seks. Największą ochotę na współżycie kobiety mają w okolicach dni płodnych, co ma bezpośredni związek z poziomem hormonów w ich organizmie.

Popęd seksualny a hormony kobiece

Ważne dla popędu seksualnego kobiety hormony są wydzielane przez podwzgórze, przysadkę mózgową, tarczycę, nadnercza, trzustkę i szyszynkę, a także przez grasicę i jajniki. Hormony w przypadku kobiet w największym stopniu odpowiadają za libido, co potwierdza zmieniający się wraz z cyklem menstruacyjnym popęd seksualny. Do najważniejszych hormonów, które mają istotny wpływ na kobiece libido, zalicza się:

  • estrogeny – zalicza się do nich estriol, estron oraz estradiol. Są produkowane w jajnikach, poza tym za ich produkcję częściowo odpowiadają komórki tkanki tłuszczowej. Wpływają one na kształt ciała dorosłej kobiety, a przy tym są odpowiedzialne za emocje i psychikę. Sterują również reakcjami seksualnymi. Gdy w fazie cyklu dominują estrogeny, kobieta ma większą ochotę na seks;
  • progesteron – jest to hormon wytwarzany przez komórki ciałka żółtego w jajnikach. Wzrost progesteronu po owulacji przyczynia się do spadku ochoty na seks;
  • endorfiny – są to tzw. hormony szczęścia, które odpowiadają za dobre samopoczucie, poza tym ich zadaniem jest eliminacja stresu oraz wywoływanie stanów euforycznych, w tym zakochania. Są produkowane w obszarach mózgu, które odpowiadają za emocje;
  • testosteron – ten hormon jest produkowany w organizmie kobiety w niewielkich ilościach. Powstaje w nadnerczach i jajnikach, może mieć znaczenie dla poziomu libido;
  • dopamina – zalicza się ją do najważniejszych neuroprzekaźników. Jest odpowiedzialna między innymi za ochotę na seks, poza tym poprawia nastrój i wprowadza w stan euforii;
  • prolaktyna – ten hormon znacząco wpływa na libido, odgrywając szczególną rolę zwłaszcza po porodzie. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może obniżać popęd seksualny, przyczyniając się do hamowania owulacji;
  • hormony tarczycy – zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy przyczyniają się do obniżenia poziomu libido. Niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy często objawiają się jego spadkiem.

Szczególne znaczenie, jeśli chodzi o poziom libido, odgrywają estrogeny oraz progesteron, co jednak nie oznacza, że tylko one wpływają na popęd seksualny u kobiety. Największą ochotę na seks kobiety odczuwają w momencie, kiedy spada stężenie progesteronu oraz wzrasta stężenie estrogenu. Może zostać to jednak zakłócone, gdy pojawiają się zaburzenia innych hormonów, w tym np. związane z problemami z tarczycą.

Relacje intymne – najczęstsze przyczyny obniżenia libido u kobiet

Przyczyn obniżenia libido u kobiet może być wiele. Spadek libido może być spowodowany wieloma czynnikami fizycznymi oraz psychicznymi. Do najczęstszych przyczyn spadku kobiecego libido zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne – podwyższony poziom prolaktyny, obniżony poziom testosteronu, niedobór estrogenów oraz nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także zmiany hormonalne w okresie menopauzy;
  • obecność różnego rodzaju chorób – zalicza się do nich między innymi depresję, nietrzymanie moczu, cukrzycę, zwyrodnienia stawów, suchość pochwy, zaburzenia neurologiczne oraz nowotwory;
  • przyjmowanie niektórych leków, do których zalicza się np. antydepresanty, leki przeciwpadaczkowe oraz leki moczopędne;
  • wiek – chociaż problem z libido u kobiet może wystąpić w każdym wieku, najczęściej pojawia się u kobiet między 40. a 50. rokiem życia, czyli wraz ze spadkiem ilości estrogenów;
  • nieodpowiedni styl życia, w tym nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak ruchu lub zbyt intensywna aktywność fizyczna, a także ogólne zmęczenie psychiczne i fizyczne.

W niektórych przypadkach zmniejszona ochota na seks może pojawić się po urodzeniu dziecka oraz podczas karmienia piersią, kiedy dochodzi do wzrostu poziomu prolaktyny odpowiadającej za spadek libido. Obniżone libido może być również naturalną odpowiedzią organizmu na długotrwały stres. Może także wynikać z niskiej samooceny, a także być wynikiem niekorzystnego obrazu własnego ciała oraz negatywnych doświadczeń z przeszłości, do których zalicza się np. wykorzystywanie seksualne. Częstą przyczyną obniżonego libido u kobiet są ponadto problemy w relacjach z partnerem, w tym brak poczucia bliskości, bezpieczeństwa, miłości, zrozumienia itd.

Niskie libido u kobiet – najczęstsze objawy

Spadek libido u kobiet może objawiać się przede wszystkim w postaci mniejszej częstotliwości fantazji seksualnych. Do częstych objawów związanych ze spadkiem libido u kobiet zalicza się również spadek lub całkowitą utratę zainteresowania aktywnością seksualną. Innym częstym objawem jest brak fizycznych symptomów świadczących o pożądaniu i chęci odbycia stosunku, do których zalicza się między innymi nawilżoną pochwę, twardnienie sutków czy obrzmienie narządów płciowych. Przy obniżonym libido kobieta może też mniej dbać o siebie i mniej podkreślać swoja seksualność ubiorem czy makijażem.

Kiedy niskie libido u kobiet powinno stanowić powód do niepokoju?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy spadek libido u kobiety jest powodem do niepokoju, ponieważ popęd seksualny jest kwestią indywidualną. Kobieta, obserwując zachodzące u siebie zmiany związane z libido, powinna sama stwierdzić, czy dzieje się z nią coś niepokojącego. Krótkotrwały spadek ochoty na seks nie powinien stanowić powodu do zmartwień, ponieważ może być spowodowany np. przez chwilowe problemy, zmęczenie czy stres. Powodem do niepokoju powinno być już jednak utrzymujące się przez dłuższy czas obniżone libido. Szczególnie niepokojący jest całkowity brak zainteresowania seksem.

Jak zwiększyć libido u kobiety? Aktywność fizyczna

Na libido wpływa wiele czynników, w tym dostosowana do możliwości fizycznych organizmu aktywność fizyczna. Jak poprawić libido u kobiety? Regularne ćwiczenia fizyczne mogą wpłynąć korzystnie na organizm. Przede wszystkim poprawiają jego wydolność, pracę układu krwionośnego i serca, poza tym pomagają się odstresować i korzystnie wpływają na wygląd sylwetki oraz samopoczucie. Regularna aktywność fizyczna wyzwala endorfiny (tzw. hormony szczęścia), czyli grupę hormonów peptydowych wywołujących dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w podniesieniu poczucia atrakcyjności, co dodatkowo może wpłynąć na większe libido u kobiety.

Jak poprawić libido u kobiety? Prawidłowa dieta

Odpowiedzią na pytanie, jak zwiększyć libido u kobiety, jest również zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, która ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie. Powinna być ona bogata w owoce i warzywa, a także w białko. Nie powinno zabraknąć w niej również zdrowych tłuszczów, które są istotne między innymi dla utrzymania prawidłowego poziomu hormonów płciowych. Dieta powinna być też bogata w błonnik pokarmowy, a także w minerały takie jak magnez, potas, fosfor oraz cynk. W diecie na podniesienie libido warto uwzględnić:

  • owoce morza, w tym krewetki, kawior oraz ostrygi;
  • rośliny strączkowe;
  • gorzką czekoladę;
  • orzechy;
  • truskawki;
  • pestki z dyni;
  • miód.

Na poprawę libido mogą również sprawdzić się stosowane w kuchni przyprawy, do których zalicza się między innymi lubczyk, imbir, kolendrę, pieprz, oregano, koper, wanilię oraz kozieradkę. Na podniesienie libido pomocna może się też okazać zielona herbata zawierająca katechiny. Właściwe odżywianie to klucz do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, co jest ważne dla poziomu libido kobiety. Zdrowa dieta pozwala również skuteczniej radzić sobie ze stresem, który jest jedną z przyczyn spadku popędu seksualnego u kobiet.

Relaks i odpowiednia ilość snu na podniesienie libido

Człowiek przemęczony, przepracowany, niewyspany i zestresowany może mieć problemy w różnych obszarach swojego życia i zdrowia, w tym mogą one również dotyczyć libido. Istotny wpływ na nie ma wypoczynek i pozwolenie sobie na zasłużony relaks. Dobrym sposobem na wyciszenie są również techniki relaksacyjne, do których zalicza się między innymi jogę, masaże oraz medytację. Jak podnieść libido w inny sposób? Bardzo ważnym elementem mającym istotny wpływ na kobiece libido jest odpowiednia ilość snu. Optymalna ilość snu to 8 godzin, jednak oprócz odpowiedniej długości ważna jest również jego jakość. Aby zapewnić sobie dobrą jakość snu, warto wcześniej przewietrzyć sypialnię oraz utrzymać w niej odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Istotna jest również właściwa higiena snu, która wiąże się między innymi z wyciszeniem przed snem, ograniczeniem jedzenia przed położeniem się spać itd.

Jak zwiększyć popęd seksualny u kobiety? Komunikacja z partnerem

Okazuje się, że kobiety będące w stałych związkach z czasem mają zdecydowanie mniejszą ochotę na seks. Kiedy różnice dotyczące libido zaczynają stawać się coraz większym problemem, sposobem na podniesienie libido mogą okazać się odpowiednie relacje z partnerem. By ogień w sypialni nie przygasał, dobrze go stale podsycać, dbając o dobre relacje na co dzień. Warto przez cały czas umacniać swój związek, w tym np. poprzez wspólne spędzanie czasu, częste przytulanie, pocałunki, okazywanie czułości itd. Wzajemna obojętność i drażliwość mogą niestety jeszcze bardziej pogłębić problem i sprawić, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna zaczną się czuć nieszczęśliwi i niespełnieni.

Jak podnieść libido? Suplementy diety na wysokie libido u kobiet

Jednym ze sposobów na wysokie libido u kobiet mogą okazać się suplementy diety, w tym produkty zawierające np. L-argininę. Przy obniżonym libido mogą się również sprawdzić suplementy na bazie ziół, do których zalicza się między innymi żeń-szeń, korzeń kozieradki, a także macę peruwiańską. Suplementy na libido nie tylko przyczyniają się do poprawy ukrwienia okolic intymnych, ale łagodzą też skutki stresu, pomagając kobiecie się zrelaksować i odciąć od problemów dnia codziennego.

Obniżone libido – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli poziom libido jest obniżony przez dłuższy czas, warto rozważyć wizytę u specjalisty, który zajmie się diagnostyką problemu. Pamiętajmy, że na libido mogą wpływać nie tylko takie czynniki jak przemęczenie, ale też te poważne, związane z zaburzeniami hormonalnymi, niektórymi chorobami czy przyjmowanymi lekami. Po postawieniu diagnozy lekarz najlepiej będzie wiedzieć, co na podniesienie libido sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Przy spadku libido można się udać zarówno do lekarza rodzinnego, jak i do ginekologa. Konieczna może być również wizyta u endokrynologa, seksuologa, psychologa bądź u innych specjalistów. Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest bezwzględnie całkowita utrata popędu płciowego, w tym brak jakiegokolwiek zainteresowania seksem oraz intymnością.

Bibliografia:

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty