Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Choroby ginekologiczne a ból pleców u kobiet

Choroby ginekologiczne a ból pleców u kobiet

Ból pleców u kobiet może mieć wiele przyczyn. Często jest objawem schorzeń neurologicznych, kardiologicznych lub gastrologicznych, poza tym może go powodować siedzący tryb życia. Ból pleców na dole może być również spowodowany obecnością chorób ginekologicznych, które wcale nie należą do rzadkości i mogą mieć wiele poważnych powikłań.

Ból pleców wcale nie musi mieć pochodzenia kręgosłupowego – wyróżnia się również ból pozakręgosłupowy, który może świadczyć o poważnych schorzeniach różnych układów. Wiele kobiet skarży się na ból lędźwi przed okresem, ponadto ból pleców może być objawem poważnych chorób ginekologicznych. Można do nich zaliczyć między innymi mięśniaki macicy, endometriozę, PCOS, infekcje intymne, a nawet obecność torbieli – i wiele innych schorzeń. Nigdy nie należy lekceważyć obserwowanych dolegliwości bólowych, a już, szczególnie jeśli towarzyszą im inne niepokojące symptomy dodatkowe. Objawem jakich chorób ginekologicznych może być ból pleców u kobiet oraz jak wygląda ich leczenie? Po więcej informacji na temat chorób ginekologicznych, których jednym z objawów może być ból pleców, zapraszamy do naszego artykułu!

Bóle pleców u kobiet – czego mogą być objawem?

Występujący u kobiet ból pleców może mieć wiele przyczyn. Bolące plecy mogą być efektem postępujących zmian zwyrodnieniowych, poza tym mogą świadczyć o rwie kulszowej, a nawet wskazywać na wypadnięcie krążka międzykręgowego. Inną przyczyną bólu pleców na dole mogą być wady postawy, ponadto ból ten może świadczyć o zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Ból pleców jest też objawem nowotworów kręgosłupa oraz urazów kręgosłupa i miednicy, a także rozwijającej się u pacjentki osteoporozy.

Zdarza się też, że bolące plecy są objawem chorób zupełnie niepowiązanych z kręgosłupem – ból może bowiem promieniować z innych układów. Niejednokrotnie bolące plecy stanowią jeden z objawów chorób układu moczowego, poza tym mogą świadczyć o obecności poważnych chorób układu pokarmowego czy też wielu schorzeń neurologicznych. Częstą dolegliwością wśród kobiet jest ból pleców na dole, który nierzadko jest związany ze schorzeniami ginekologicznymi. Tego rodzaju dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć również kobietom w ciąży (co może wskazywać na groźne komplikacje), poza tym mogą występować w trakcie długich i bolesnych miesiączek.

Ból kręgosłupa przed okresem

Wiele kobiet skarży się na ból krzyża przed okresem. Pojawiający się ból kręgosłupa lędźwiowego przed okresem jest związany z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi – zarówno przed, jak i w trakcie okresu wydzielane są prostaglandyny, które mogą przyczyniać się do wspomnianych dolegliwości. Pojawiający się przed okresem ból krzyża jest również związany z występującymi skurczami macicy, które promieniują do kręgosłupa. Bezpośrednio przed okresem oprócz bólu kręgosłupa mogą pojawiać się również inne objawy, w tym problemy żołądkowe i podwyższona temperatura ciała. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia bólu krzyża przed okresem warto zadbać o higieniczny tryb życia, szczególną uwagę zwracając na prawidłowo zbilansowaną dietę, która powinna bazować na produktach bogatych w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Pomocna może okazać się też umiarkowana aktywność fizyczna, dzięki której ból pleców będzie mniej dokuczliwy lub nie wystąpi wcale. Jeśli natomiast dolegliwości będą uciążliwe, można posiłkować się lekami przeciwbólowymi.

Ból pleców na dole po bokach a choroby ginekologiczne

Pojawiający się u kobiet ból pleców na dole, również po bokach, może pochodzić z kobiecych narządów rodnych i dysfunkcji z nimi związanych. Ból pleców na dole może stanowić jeden z objawów chorób ginekologicznych, do których można zaliczyć:

  • endometriozę,
  • tyłozgięcie macicy,
  • zespół policystycznych jajników,
  • zapalenie przydatków,
  • mięśniaki macicy.

Choroby te zostaną szerzej opisane w dalszej części artykułu. Warto dodać, że ból pleców na dole u kobiet może być spowodowany również przez infekcje intymne, w tym grzybicze infekcje intymne. Dotykają one zwłaszcza kobiety w wieku reprodukcyjnym, które są aktywne seksualnie, ale nie omijają również kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Oprócz bólu kręgosłupa o infekcjach intymnych mogą świadczyć również objawy w postaci upławów, swędzenia oraz pieczenia i bólu okolic intymnych, a nawet nieprzyjemnej suchości w pochwie.

Choroby ginekologiczne a ból kręgosłupa – endometrioza

Ból pleców na dole może okazać się jednym z objawów endometriozy, czyli poważnej choroby, która u kobiet występuje często, choć wciąż jest rzadko diagnozowana. Endometrioza to choroba, która oznacza występowanie endometrium poza jego naturalnym umiejscowieniem. Innymi słowy, z endometriozą kobieta ma do czynienia wtedy, jeśli fragmenty tkanki endometrium macicy zaczynają przedostawać się w inne obszary organizmu i zaczynają tam narastać. Do najczęstszych objawów endometriozy oprócz możliwego bólu kręgosłupa można zaliczyć bolesne i obfite miesiączki, biegunki oraz problemy z zajściem w ciążę. U części kobiet przy endometriozie mogą pojawiać się również krwawienia z odbytu lub dróg moczowych (zależnie od umiejscowienia ogniska endometriozy), a także dokuczliwe bóle brzucha oraz ból przy oddawaniu moczu.

Tyłozgięcie macicy a ból kręgosłupa

Potwierdzona została również zależność między zagadnieniami tyłozgięcia macicy a bólu kręgosłupa. Schorzenie to jest związane z nietypowym ułożeniem macicy względem kości miednicy. Przy tyłozgięciu macicy ma miejsce wygięcie trzonu tego organu w stronę kręgosłupa, czego efektem może być między innymi pojawiający się u kobiety ból pleców. Oprócz bólu kręgosłupa przy tyłozgięciu macicy mogą pojawiać się bolesne i obfite miesiączki, poza tym kobieta może odczuwać dyskomfort podczas stosunku seksualnego, zwłaszcza w pozycjach wymagających głębokiej penetracji. Kobiety z tyłozgięciem macicy mogą mieć również problemy z zajściem w ciążę. Dolegliwość ta może mieć charakter zarówno wrodzony, który może mieć podłoże genetyczne, jak i nabyty – mogą jej sprzyjać chociażby mięśniaki lub przebyte wcześniej zabiegi operacyjne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dochodzi do obkurczania więzadeł krzyżowych, które są odpowiedzialne za utrzymanie macicy w odpowiednim położeniu.

Ból pleców na dole a zespół policystycznych jajników

Jedną z przyczyn bólu pleców na dole jest również zespół policystycznych jajników nazywany w skrócie PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome). Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet, a jednocześnie to najczęstsza przyczyna żeńskiej niepłodności. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest nieprawidłowa praca hormonów płciowych oraz nadwrażliwość tkanek docelowych na hormony steroidowe. Do najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników oprócz możliwego bólu pleców na dole zalicza się:

  • zaburzenia miesiączkowania,
  • nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • mikrotorbiele w jajnikach,
  • otyłość predysponującą do wystąpienia cukrzycy typu 2,
  • nasilony trądzik i łojotok skóry.

W przebiegu zespołu policystycznych jajników u kobiet może dojść nawet do niepłodności.

Ból pleców i krwawienie z pochwy

Powodem do niepokoju może okazać się również ból pleców i krwawienia z pochwy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u specjalisty. Objawy te nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Krwawienia z pochwy i towarzyszący im ból pleców mogą świadczyć między innymi o chorobach dróg rodnych, poza tym mogą być efektem zaburzeń hormonalnych, które są związane z obniżeniem poziomu estrogenów. Objawy te mogą wskazywać między innymi na infekcje narządów rodnych oraz mięśniaki i polipy macicy, które mogą być zlokalizowane zwłaszcza pod błoną śluzową trzonu macicy.

W niektórych przypadkach z bólem pleców i krwawieniami z pochwy mogą się wiązać również choroby nowotworowe, w tym rak szyjki macicy czy rak jajnika. Tego rodzaju dolegliwości mogą świadczyć również o mikrourazach, poza tym zdarza się, że występują również w ciąży. Wówczas te dolegliwości szczególnie wymagają interwencji, gdyż mogą wskazywać na poronienie lub odklejanie się łożyska. Oczywiście nie zawsze tak jest – czasem plecy w ciąży bolą po prostu w związku z większym obciążeniem w postaci rosnącego brzucha oraz ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi kobiecie w tym szczególnym stanie.

Zapalenie przydatków a ból pleców

Z bólem pleców może wiązać się również schorzenie ginekologiczne określane mianem zapalenia przydatków (PID – Pelvic Inflammatory Disease). Dotyka ono przede wszystkim kobiety, które współżyją płciowo, i jest związane z zakażeniem jajników i jajowodów. Do najczęstszych przyczyn rozwoju stanu zapalnego jajników i jajowodów u kobiet zalicza się przedostające się do górnych dróg rodnych kobiet bakterie.

Z zapaleniem przydatków związany jest nie tylko ból pleców promieniujący od podbrzusza na dole, ale też inne objawy takie jak silne skurcze mięśni brzucha oraz bolesność jajników i jajowodów, która jest szczególnie odczuwalna podczas aktu płciowego. Dolegliwości tej może towarzyszyć również gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza (w niektórych przypadkach nawet do 40 stopni Celsjusza), poza tym mogą pojawiać się również dreszcze oraz biegunki.

Ból kręgosłupa a mięśniaki macicy

W przypadku kobiet ból kręgosłupa może stanowić także jeden z objawów mięśniaków macicy (włókniaków macicy), czyli łagodnych guzów o średnicy od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów, które są zbudowane z komórek gładkich mięśni macicy. Ich rozwój może mieć podłoże genetyczne. Do ich wystąpienia może przyczyniać się działanie żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Do czynników ryzyka mięśniaków macicy można zaliczyć również wiek okołomenopauzalny oraz otyłość i nadciśnienie tętnicze. Na obecność mięśniaków macicy, oprócz występującego niejednokrotnie bólu kręgosłupa, mogą wskazywać również nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych kobiety, a także nieregularne miesiączki i krwawienia między miesiączkami. Mięśniaki macicy mogą wywoływać niepłodność pierwotną lub wtórną.

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do jajnika

Problemem może okazać się również związany z jajnikiem ból kręgosłupa, który potrafi być bardzo dokuczliwy. Ból jajnika promieniujący do pleców może stanowić jeden z objawów poważnych dolegliwości, do których zalicza się torbiele jajników, zapalenie jajników i jajowodu oraz wspomniany już zespół policystycznych jajników. Często ból jajnika, który promieniuje do pleców, świadczy także o skręcie jajnika, w przypadku którego konieczna będzie interwencja chirurgiczna. W przypadku skrętu jajnika mogą wystąpić dodatkowe dolegliwości, do których zalicza się nudności i wymioty. Najczęściej dochodzi do niego po prawej stronie. Zwykle przyczyny skrętu jajnika to jego wydłużone więzadła, poza tym do skrętu może dojść w związku z obecnością nowotworów jajnika, ich torbieli oraz wodniaków jajowodu.

Diagnostyka i leczenie bólu pleców przy chorobach ginekologicznych

Jeśli u kobiety pojawi się ból pleców na dole, konieczne może okazać się przeprowadzenie badań diagnostycznych. Może to być badanie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny, poza tym konieczna może okazać się tomografia komputerowa. Dzięki tego rodzaju badaniom i innym (jeśli będzie taka potrzeba) lekarz będzie mógł dokładnie określić przyczynę dolegliwości. Jeśli ból pleców wskazuje na choroby ginekologiczne, konieczne bywa wykonanie badania USG, poza tym pomóc może badanie cytologiczne. Metodę leczenia dolegliwości lekarz wybierze natomiast w zależności od rodzaju schorzenia, z jakim ma do czynienia pacjentka. W tym przypadku nie leczy się samego bólu pleców (chyba że objawowo, stosując środki przeciwbólowe), a raczej chorobę, która objawia się między innymi tą dolegliwością. Oczywiście inaczej przebiega leczenie PCOS, inaczej podchodzi się do endometriozy, a jeszcze inaczej do infekcji intymnych czy mięśniaków macicy. Ważne zatem, by kobieta pozostawała pod opieką lekarza, który będzie wiedzieć najlepiej, jak działać przy poszczególnych diagnozach.

Bibliografia:

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty