Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Co oznacza biała gęsta wydzielina z pochwy?

Co oznacza biała gęsta wydzielina z pochwy?

Pochwa stanowi końcowy odcinek układu rozrodczego kobiety, który prowadzi do szyjki macicy. Pełni istotne funkcje we współżyciu seksualnym i cyklu miesięcznym, a także jest kluczowa dla ciąży i porodu. Jedną z przyczyn wizyt kobiet w gabinetach ginekologicznych jest między innymi biała gęsta wydzielina z pochwy – powodów jej pojawienia się nie można lekceważyć.

Kobieta powinna znać swoje ciało i potrafić stwierdzić, kiedy wydzielina z pochwy jest prawidłowym objawem fizjologicznym, a kiedy może stanowić niepokojący objaw. Obecność wydzieliny z pochwy jest objawem prawidłowego funkcjonowania dróg rodnych kobiety, pod warunkiem że ma ona odpowiedni skład, barwę, konsystencję oraz zapach. Zdarza się jednak, że kobieta obserwuje u siebie nie fizjologiczną wydzielinę, tylko upławy, a te nie są pożądane. Jak powinna wyglądać normalna wydzielina z pochwy? Co oznacza biała gęsta wydzielina z pochwy? Czy konieczne jest wdrożenie leczenia w przypadku zaobserwowania białej wydzieliny z pochwy? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Zdrowie kobiet – jak powinna wyglądać normalna wydzielina z pochwy?

Układ rozrodczy kobiety składa się ze sromu, pochwy, macicy, jajowodów oraz jajników. Bardzo ważnym elementem kobiecego układu rozrodczego jest pochwa. Bytuje w niej wiele mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby i drożdżaki, które pozostają ze sobą w równowadze. Fizjologiczny odczyn pochwy jest kwaśny – taki sprzyja równowadze mikroflory i hamuje rozwój infekcji. Przez gruczoły kobiety produkowana jest również wydzielina pochwowa, która stanowi naturalne zabezpieczenie przed infekcjami oraz chroni przed podrażnieniami i uszkodzeniami, w tym np. w czasie współżycia. Pojawiający się śluz jest zatem czymś naturalnym i jest wytwarzany u zdrowych kobiet. Stanowi dodatkowo nośnik dla przemieszczających się w stronę komórki jajowej plemników.

Wydzielina z pochwy zmienia swój wygląd w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego, a zmiany te są wywoływane przez estrogeny i progesteron, czyli kobiece hormony. Również ilość wydzieliny zmienia się wraz z cyklem. Jednocześnie obfitość wydzieliny z pochwy zmienia się w poszczególnych etapach życia kobiety – wzrasta w okresie dojrzewania, natomiast w okresie przekwitania stopniowo zaczyna się zmniejszać, co ma związek ze spadkiem ilości estrogenów i może wiązać się z uciążliwym problemem, jakim jest suchość pochwy. W czasie ciąży śluz u kobiety może być bardziej obfity, przypominając ten z okresu owulacji. Nie należy go jednak mylić jednak z upławami, które mogą pojawiać się np. podczas infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Upławy nie są stanem fizjologicznym, a ich zaobserwowanie wymaga konsultacji z lekarzem.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy

Prawidłowy śluz z pochwy powinien być bezwonny, a jego konsystencja zmienia się wraz z cyklem. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może zostać rozpoznana po nieprzyjemnym zapachu, poza tym często charakteryzuje ją odmienna barwa i konsystencja. U wielu kobiet wraz z nieprawidłowym śluzem mogą pojawiać się też dodatkowe objawy, do których zalicza się np. ból podczas stosunku seksualnego, świąd okolic intymnych lub uczucie nadmiernego parcia na pęcherz moczowy.

 • Powodem do niepokoju może okazać się mleczna wydzielina z pochwy, która wyglądem przypomina twaróg. Są to tzw. upławy, które mogą świadczyć o grzybicy pochwy. Białej wydzielinie o serowatej konsystencji towarzyszą zwykle dodatkowe objawy w postaci silnego świądu, bólu przy oddawaniu moczu oraz pieczenia okolic intymnych. Białe upławy przy grzybicy pochwy najczęściej mają zapach drożdżowy.
 • Nieprawidłowa wydzielina z pochwy o rybim zapachu może z kolei świadczyć o bakteryjnym zapaleniu pochwy. Przy bakteryjnym zapaleniu pochwy konieczna jest wizyta u specjalisty, który na podstawie wymazu przepisze pacjentce odpowiednie antybiotyki.
 • Niepokojąca może okazać się również wydzielina z pochwy w postaci ropnych upławów. Może to wskazywać na chlamydiozę, która jest zaliczana do jednej z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.
 • Zielonkawa wydzielina z pochwy może natomiast wskazywać na rzęsistkowicę, która jest spowodowana obecnością rzęsistka pochwowego.

Aby zdiagnozować nieprawidłowe zmiany wydzieliny z pochwy, należy obserwować swój śluz, w tym jego konsystencję, barwę, zapach oraz obfitość.

Biała gęsta wydzielina z pochwy – co może oznaczać?

Obecność białej wydzieliny z pochwy często staje się powodem niepokoju kobiet. Szczególny niepokój może wzbudzić biała gęsta wydzielina z pochwy, zwłaszcza jeśli związane są z nią dodatkowe niepokojące objawy, do których zalicza się np. ból podbrzusza czy świąd w okolicach intymnych. Obecność białej wydzieliny z pochwy w takich przypadkach może wskazywać na grzybicę pochwy. Nie zawsze jednak obecność takiej wydzieliny świadczy o problemach zdrowotnych – biała gęsta wydzielina przed okresem może informować o zbliżającej się miesiączce, zwłaszcza jeśli u kobiety występują dodatkowe dolegliwości w postaci tkliwych i nabrzmiałych piersi, wahań nastroju, zwiększonego apetytu oraz nerwowości. Powodem do niepokoju może być jednak utrzymująca się przez dłuższy czas po okresie wydzielina koloru białego – wówczas taki stan może świadczyć o infekcji.

Mleczna wydzielina z pochwy – grzybica pochwy

Jeśli u kobiety pojawi się biała gęsta wydzielina z pochwy, poza tym z jej obecnością związane będą dodatkowe objawy, do których zalicza się ból podbrzusza, pieczenie w okolicach intymnych, zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych, a także ich dyskomfort lub świąd, może to świadczyć o grzybicy pochwy, inaczej drożdżycy pochwy. Ta choroba jest wywoływana przede wszystkim przez gatunek grzyba Candida albicans. Główną przyczyną grzybicy pochwy jest zakłócenie równowagi biocenozy pochwy, w wyniku której bytujące w niej drożdżaki zaczynają się intensywnie namnażać. Prowadzi to oczywiście do rozwoju infekcji grzybiczej.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju zakażenia pochwy Candida albicans zalicza się:

 • niewłaściwą higienę osobistą,
 • stosowanie antybiotykoterapii i niektórych leków,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • dietę bogatą w węglowodany,
 • cukrzycę,
 • noszenie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny,
 • wysoką aktywność seksualną.

Inne czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy pochwy to częste korzystanie z basenów, jacuzzi oraz toalet w miejscach publicznych, wspólne korzystanie z ręczników oraz zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu rodnego. Przy zdiagnozowanej infekcji grzybiczej ważne jest podjęcie leczenia przez każdego z partnerów seksualnych, ponieważ w przeciwnym razie może dochodzić do kolejnych zakażeń – partnerzy będą się wciąż wzajemnie zarażać.

Kremowa wydzielina z pochwy – infekcje bakteryjne

Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie kremową lub szaro-białą wydzielinę z pochwy o rybim zapachu, przyczyną takiego stanu może być infekcja bakteryjna. U niektórych kobiet mogą się pojawiać dodatkowe objawy, do których zalicza się obrzęk błony śluzowej, a także odczuwany szczególnie po stosunku seksualnym ból, silny świąd i pieczenie okolic intymnych oraz ich ogólny dyskomfort.

Do infekcji bakteryjnej dochodzi najczęściej w wyniku obniżenia liczby pałeczek kwasu mlekowego, co przyczynia się do wzrostu pH pochwy. Infekcje bakteryjne w obrębie pochwy mogą być również efektem antybiotykoterapii, która jest stosowana przez dłuższy czas bez odpowiedniej osłony. Do infekcji bakteryjnych pochwy może dojść także w wyniku niewłaściwej higieny osobistej, poza tym może jej sprzyjać utrzymywanie stosunków seksualnych z wieloma partnerami oraz zaburzenia hormonalne i liczne podróże. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów wskazujących na bakteryjne infekcje pochwy należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – w tym przypadku niezbędna będzie antybiotykoterapia.

Biała wydzielina z pochwy przed okresem

Menstruacja pojawia się wtedy, kiedy kobieta osiągnie dojrzałość płciową. W trakcie cyklu menstruacyjnego w organizmie zachodzi wiele różnych procesów, które są związane ze zmieniającym się poziomem hormonów. Na każdym etapie cyklu miesięcznego wydzielany jest śluz z pochwy. Jego wygląd jest uzależniony od wielu czynników, w tym od:

 • dnia cyklu,
 • stężenia hormonów,
 • poziomu stresu,
 • codziennej diety.

Inaczej wygląda śluz przed okresem, przed owulacją oraz na początku ciąży. Na podstawie wyglądu śluzu można określić, kiedy występują dni płodne oraz niepłodne. W dni płodne wydzielina z pochwy jest obfita i ma wygląd oraz konsystencję białka jaja kurzego. Śluz przed okresem może być natomiast gęsty, lepki i białawy, jednak jest to najczęściej naturalne i nie powinno budzić niepokoju. Taka postać śluzu utrudnia plemnikom poruszanie się wewnątrz dróg rodnych, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że jej organizm szykuje się już na miesiączkę. Biała wydzielina z pochwy utrzymująca się również po okresie może natomiast świadczyć o infekcji, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne niepokojące objawy.

Biała gęsta wydzielina z pochwy a ciąża

Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy może być również związana z ciążą. U wielu kobiet ilość białej wydzieliny z pochwy wzrasta od momentu zagnieżdżenia się zarodka aż do porodu – najwięcej śluzu pojawia się najczęściej przed porodem. Biały śluz z pochwy, wydzielina przezroczysta lub wodnista, która jest pozbawiona zapachu, czyli wydzielina w stanie prawidłowym, odpowiada za ochronę płodu przed infekcjami, poza tym zapewnia odpowiednie nawilżenie błon śluzowych. Tego rodzaju wydzielinom nie towarzyszą dodatkowe objawy w postaci bólu, pieczenia w okolicach intymnych oraz świądu.

Jeśli jednak kobieta zaobserwuje w ciąży nietypową białą gęstą wydzielinę z pochwy, a dodatkowo pojawią się u niej inne z opisanych wyżej objawów, może to świadczyć o rozwoju zakażenia grzybiczego, czyli kandydozy pochwy. W tej sytuacji nie ma co zwlekać z konsultacją z lekarzem, gdyż infekcje intymne w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla jej przebiegu i dla zdrowia płodu.

Biała wydzielina z pochwy po stosunku

Powodem do niepokoju u wielu kobiet może okazać się wydzielina z pochwy po stosunku. Oczywiście śluz po stosunku, który ma odpowiedni kolor i konsystencję, nie powinien martwić. Jego obecność (nawet w większych ilościach) ma na celu przede wszystkim nawilżenie pochwy i jest związana z pobudzeniem seksualnym. Problemem może okazać się na natomiast biały śluz po stosunku, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach i dodatkowe objawy w postaci pieczenia lub świądu – może to wskazywać np. na rozwijający się stan zapalny i infekcję w obrębie dróg rodnych.

Galaretowata wydzielina z pochwy

Obecność galaretowatej wydzieliny z pochwy nie zawsze jest powodem do niepokoju. Nie powinna ona martwić między innymi przed owulacją, w trakcie jajeczkowania oraz po owulacji, ponieważ stanowi normalny fizjologiczny objaw. Galaretowaty śluz z pochwy chroni również w ciąży i zabezpiecza płód. Powodem do zmartwień może okazać się natomiast obecność dodatkowych objawów, do których zalicza się:

 • dokuczliwy ból podczas oddawania moczu,
 • pieczenie okolic intymnych,
 • świąd, czyli potrzebę ciągłego drapania się,
 • ból podczas stosunku,
 • stan podgorączkowy lub gorączkę.

Pojawienie się wyżej wymienionych objawów lub innych niepokojących symptomów może sugerować infekcję okolic intymnych – wówczas najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Biała wydzielina z pochwy – jak powinno wyglądać leczenie?

Patologiczny biały śluz z pochwy będący oznaką infekcji spowodowanej przez grzyby wymaga leczenia. Formy terapii mogą się różnić. W zależności od potrzeb konieczne może okazać się leczenie miejscowe bądź ogólnoustrojowe. Przy wyborze medykamentu należy zwrócić uwagę również na dodatkowe obciążenia, obecność chorób przewlekłych u pacjentki oraz stany obniżonej odporności. W przypadku grzybicy pochwy pomocne mogą okazać się przede wszystkim:

 • maści,
 • kremy,
 • środki doustne,
 • globulki o działaniu przeciwgrzybiczym.

Stosuje się między innymi produkty zawierające w składzie butokonazol, mikonazol, tiokonazol, a także klotrimazol. Natomiast jeśli u pacjentki zostanie zdiagnozowana infekcja bakteryjna, konieczna może okazać się antybiotykoterapia, którą ustali lekarz.

W leczeniu schorzeń, których jednym z objawów jest biała wydzielina, można wykorzystać również probiotyki ginekologiczne, w składzie których obecne są pałeczki kwasu mlekowego. Ich stosowanie pomoże utrzymać odpowiednie pH pochwy, co ograniczy namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych i będzie sprzyjać przywróceniu i utrzymaniu równowagi mikroflory pochwy. W aptekach dostępne są zarówno probiotyki w postaci doustnej, jak i dopochwowej.

Biały śluz z pochwy – jak powinna wyglądać profilaktyka?

Patologiczny śluz z pochwy zwykle ma związek z infekcjami intymnymi. Aby ograniczyć ryzyko ich występowania, należy skupić się na działaniach profilaktycznych. Istotna jest zwłaszcza prawidłowa dbałość o higienę intymną. Należy stosować do niej właściwe kosmetyki, które nie będą zakłócać pH pochwy. Nie bez znaczenia jest również przestrzeganie prawidłowego kierunku mycia się i podcierania (zawsze od warg sromowych do odbytu, by nie przenieść patogenów z odbytu w okolice płciowe). Ponadto ważne jest unikanie korzystania z przyborów do mycia innych osób, a poza tym nie bez znaczenia jest właściwy ubiór – bielizna powinna być przewiewna i nieobcisła. By chronić się przed grzybicą pochwy, należy również zwrócić uwagę na swoją dietę, gdyż ta nie powinna obfitować w cukry proste. Należy dodatkowo unikać kontaktów intymnych, jeśli partner ma objawy choroby.

Bibliografia:

Warto zobaczyć również:

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty